Reklam
  • Reklam
YAYINLARA KEYİFLİ FİNAL
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

YAYINLARA KEYİFLİ FİNAL

27 Mayıs 2016 - 02:51

Yaz dönemiyle birlikte, tatil de yaklaşıyor artık. Kıbrıs’ın günlük ve canlı tek ekonomi programı Ekonomi Kıbrıs’ta bu yayın döneminde sanırım 200 program daha yaptık Kıbrıs Genç TV’de.

Haftanın her günü ekonomi ve iş dünyasındaki sıcak gelişmeleri ekranlara taşıdık. Hem ülkeden, hem Türkiye’den, hem de dünyadan haberler paylaştık.

Kimi zaman zamları yorumladık, kimi zaman yatırım fırsatlarını masaya yatırdık. Ama her başlık, ceplerimizi yakından ilgilendiren konulardan seçildi özenle.

Konularımız gibi, konuklarımız da çok özeldi her defasında. Bizler için, sizler için büyük özveri gösterdiler. Bazen stüdyodan, bazen telefon hattından selamladılar sizleri.

Benim için keyifli geçen bir sezon oldu.

Sadece Ekonomi Kıbrıs değil, Öğle Vakti de final yaptı bugün. Orada da yine hafta içi her gün, Funda Karagenç ile seslendik sizlere. Gündeme farklı bir pencereden baktık, haberleri yorumladık. Bir 200 program da öyle yaptığımızı tahmin ediyorum.

Yani şaka maka 400, hatta daha da fazla yayın demek bu. Sanırım biraz dinlenme vakti şimdi.

Kıbrıs Genç TV’nin Kurucu Başkanı Ertan Birinci ile başladığımız bu işbirliğine, kısa bir yaz molası veriyoruz bugünden itibaren. Yeni yayın dönemi, yeni projeler sürpriz olsun.

Bu arada Salı günü 19’uncu yaşını kutlayacak Genç TV’ye de nice seneler dilerim şimdiden.

 

DÖVİZE DİKKAT, CEBİNİZ YANMASIN

Para piyasaları için oldukça hareketli bir dönem geliyor. Tüm gelişmelere rağmen yılın ilk yarısı sakin geçti diyebiliriz, fakat ikinci yarıda tansiyon bir hayli yükselecek.

ABD’nin yapması muhtemel faiz hamleleri, 23 Haziran’da İngiltere’nin Avrupa Birliği için gideceği referandum, petrol fiyatlarındaki hareketlenme ve Türkiye’deki başkanlık yol haritası derken piyasaları yakından ilgilendiren başlıklar var.

İşte bu süreçte dövizle kuracağınız ilişkiye dikkat! Birileri hala ‘dövizle borçlanmak daha mantıklı’ diyor, aldanmayın. Dövizin ateşini yükseltecek bu kadar potansiyel tehlike varken, bile bile lades demek, akıl tutulmasının ötesine geçmez. Düşünün ki dolar için 4 lira senaryoları konuşuluyor, sterlin 23 Haziran sonrası 5 liraya merdiven dayayabilir. Bunlar hep ihtimaller arasında. O yüzden temkinli olmak şart.

 

KREDİ FAİZLERİ UCUZLAYABİLİR

Bir haber de kredi faizlerinden gelsin. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Murat Çetinkaya ikinci faiz indirimi hamlesini yaptı. Bir önceki başkan Erdem Başçı’nın da indirimiyle birlikte, son üç toplantıdan çıkan indirim kararı 125 baz puan oldu.

Şimdi gözler bankalarda. Çünkü vatandaş bireysel kredilerde indirim bekliyor. Emlak sektörüne yön veren isimler, özellikle Türkiye bankalarında konut kredilerinin yüzde 1’in altına düşmesiyle, sektörün ciddi bir şekilde hareketleneceği görüşünde.

Buradan da bir tavsiyede bulunayım.

 Faizler düşmese bile eğer mevcut oranlardan kredi çekecekseniz, bankanız ile sıkı bir pazarlık yapın. Resmi olarak düşürmeseler de, bu dönemde faiz pazarlıklarının arttığını ve çok ciddi indirimlerin uygulandığını görüyoruz, bu fırsatı kaçırmayın..

 

ATIL AYAZ

Ekonomi Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni

Twitter: @AtilAyaz

 

Son Yazılar