Reklam
  • Reklam
RÜŞVET BOMBASI..
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

RÜŞVET BOMBASI..

24 Haziran 2013 - 23:21

 

 

"Oscar goes to.." diyerek başlıyorum yazıma. Çünkü izlediğimiz bu senaryo, yarışmaya katılsa ödüller silip süpürür..

 

KKTC siyaset kulisleri, memleketin havası gibi sıcağıyla kasıp kavuruyor.

Gündem "rüşvet"..

 

İzlemeyenler, okumayanlar için kısaca bir özet geçeyim.

Şekli şemaliyle de Kıbrıs'ın en ilginç milletvekili Ejder  Aslanbaba, güvenoyu sırasında zorla kürsüye çıktı. Cebinden önce bir poşet, sonra da dolarları çıkardı. Mikrofondan o dolarları sallayarak, rüşvet aldığını itiraf etti.

Herkesin donup kaldığı bir andı aslında bu.

Meclis kürsüsü için alışılmadık bir manzaraydı.

 

Peki ortada bir itiraf, poşetten çıkan paralar var.. Evet.. Rüşveti kim verdi, niye verdi diye soralım.

O da var. Aslanbaba ses kaydı da yapmış.

Para pazarlığı yaptığı isim, Demokrat Parti-Ulusal Güçler'in iki numaralı ismi Ahmet Kaşif.

Aslanbaba rüşvet, Kaşif ise borç para diyor 7 bin 700 dolar için..

İkisine de şüpheyle yaklaşıyorum.

 

Neden mi?

Ejder Aslanbaba eski bir Demokrat Partili. Ama partisini yüz üstü bırakıp, UBP'ye katılan, sonra da meşhur "sekizler" ile eski yuvasına geri dönen bir vekil.

Daha döndüğü gün Serdar Denktaş'ın Aslanbaba'yı aday yapmayacağı bilinen bir gerçekti. Öyle de oldu. Adaylık hayali suya düşünce, Ejder Aslanbaba parti içinde isyan bayrağını çekti. İstifa için yanına vekil arkadaşlarını da çekmek istedi. Giden olmadı.

 

Türkiye medyası, Ejder Aslanbaba'yı hükümeti düşüren, güven oyunda geçici hükümete vize veren kilit vekil olarak biliyor. Aslında değil. Aslanbaba olmasa da UBP hükümeti düşecek, CTP hükümeti güvenoyu alacaktı. Aldı da.

 

Bu durumu TV8 ekranlarında Gökmen Karadağ'ın hazırlayıp sunduğu, benim de televizyonculuk hayatımda ve mesleki tecrübemde çok önemli bir yere sahip Haberaktif'e değerlendirdim. Aslanbaba'nın oylama için kritik isim olmadığını belirttim.

 

 

Peki ne olabilir?

 

Bence olan şu. Girdiği ortamda ses kaydı yapan kişide, gizli kamera hastalığı başlamış demektir. Sekizlerin istifa döneminde en çok eleştirilen isim Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu. UBP içindeki ayrılığı azmettirdiği bile söyleniyor.

Sekizlerin ve Demokrat Parti'nin KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda pazarlık masasına oturduğu da konuşulan sır görüşmelerden.

 

Gizli kameracı Aslanbaba, burada da kayda girmiş midir? Milletvekili adayı yapılmayınca da, bu kozunu masaya koymuş olamaz mı? Yayınlarsam, hepiniz rezil olursunuz dememiş midir?

Oturun düşünün..

 

UBP bu işin neresinde?

 

Aslanbaba'nın adaylık isyanı; eski partisi, yani düşürülen iktidar partisi UBP'nin Genel Başkanı İrsen Küçük'ün kulağına gitmedi mi sizce? Burası küçük bir yer.. Gitti elbet. Parti içindeki isimler bile, bu işte bir Küçük müdahalesi olduğu düşüncesinde. En azından süreci kendi lehine çevirmek için Aslanbaba'ya "çık ve anlat" fikri vermiş olabileceği büyük bir ihtimal..

 

Zaten Aslanbaba'nın Meclis'te yaptığı dolarlı şovunu izlerseniz, İrsen Küçük'ün Aslanbaba'nın söz alması için ısrarını, dolarları saçtıktan sonra da keyifle güldüğünü göreceksiniz..

 

Gerçi bu ihtimaller birkaç kez dillendirilince, UBP hemen bir açıklama yaptı. Bu yaşanan süreçle alakamız yok dedi, konuyu kapattı..

 

 

Aday tanıtım toplantısı..

 

Aslanbaba'nın rüşvet bombası tüm gündemi değiştirse de, UBP'nin heyecanı büyüktü. 50 milletvekili adayı ilk kez halkla buluştu. 20'si tecrübeli vekil, 30'u ilk kez bu yarışa katılan 50 milletvekili ile sahaya çıktı parti.

 

Her aday UBP'nin rengi turuncu kravatlarıyla selamladı seçmeni.

Bana göre müzik seçiminde ciddi hatalar vardı. Tempo düşük kaldı bu yüzden. Ama buna rağmen adayların isimleri açıklandıkça, özellikle de Gazimağusa ve Girne bölgelerinde desibeli yüksek alkış sesleri duyuldu.

 

Genel Başkan İrsen Küçük sahneye davet edilirken bir vekilin fenalaşıp yere düşmesi ise herkesi korkuttu. Dr. Ali Pilli'ye bir kez daha geçmiş olsun diliyoruz.

 

Yapılan konuşmalara da değinip noktayı koyuyorum.

Sahneye çıkan herkesin hedefi tekti.

UBP'den istifa edip, hükümeti düşüren sekiz milletvekili.

Hainlikle, sahtekarlıkla suçlandılar.

Hatta İrsen Küçük partiye geri dönmek için yalvardıklarını bile söyledi.

 

Gerilimi yüksek, skandalları ve atışmalarıyla dolu bir seçim sürecinin içindeyiz.

Gazamız mübarek olsun..

 

ATIL AYAZ

[email protected]

Son Yazılar