Reklam
  • Reklam
PİYASALAR İÇİN KRİTİK HAZİRAN
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

PİYASALAR İÇİN KRİTİK HAZİRAN

03 Haziran 2016 - 11:00

Aslında rahat geçsin diye umduğum, ama bir o kadar hareketli gelişmelerle başlayan bir Haziran’a adım attık bu yıl..

1 Haziran KKTC için önemliydi. Türkiye’nin 65’inci hükümetini kuran Başbakan Binali Yıldırım heyetiyle geldi KKTC’ye. İlk resmi ziyaretti, programı yoğun, ilgi de büyüktü Yıldırım’a. Yeni yatırım ve projeler konusunda birçok konu gündeme geldi kapalı kapılar ardında.

2 Haziran Türkiye için kritik bir tarihti. Haftalardır konuşulan sözde soykırım oylaması, Alman meclisinden geçti. Yani ölüm kampları ve gaz odalarıyla tarihe gölge düşüren Hitler’in Almanyası,  Türkiye’yi 1915’te soykırım yapmakla suçladı, bunu da resmiyete döktü.

Şimdi gözler Türkiye-Almanya ilişkilerinde. Büyükelçi Ankara’ya çağırıldı. Peki ya sonra ne olacak? İzleyip göreceğiz.

Mesela ben ekonomi çerçevesinde bir anlaşmazlık yaşanır mı acaba endişesindeyim. Türkiye nasıl bir tepki koyacak, nasıl bir yaptırım uygulayacak? Örneğin kapılarını açtığı mülteciler için bir çılgın hamle gelir mi Ankara’dan? Almanya’ya bu kararın faturası ne kadara patlar? İzleyip göreceğiz.

İzlememiz gereken çok başlık var bu ay. O yüzden dedim ya ‘Kritik Haziran’ diye.. 

Piyasaların gözü Amerika’da. ABD faiz için fırsat kolluyor. FED kanadından gelen açıklamalar bugün yarın yapılacak bir faiz artışını işaret ediyor. Bu tarih Haziran da olabilir, Temmuz da. Ama görülen o ki faiz artacak.

Dolar kuruna yansıdı aslında onun beklentisi. 3 lira bandına çok yaklaştı 1 dolar.

Bir diğer kritik gelişmenin tarihi ise 23 Haziran. İngiltere halkı Avrupa Birliği yolunda önemli bir karar verecek. Ya AB ile yeter bu kadar diyecekler, ya da yola devam..

Yola devam derse, üzerinde büyük baskı yaşayan sterlin oktan fırlamış bir yay gibi yükselebilir. Şimdiden tahminler geliyor, 5 lira olur diyen bile var.

Olur da çıkışa evet derse İngiliz halkı, o zaman sterlin kuru aksi yönde ilerler. Yani düşüşe geçer. Orada da HSBC analistlerinin tahmini şu ki: 1 Sterlin, 1 Euro’ya eşitlenir.

O yüzden bu dönemde atacağınız ekonomik adımlarda biraz daha tedbir şart. Özellikle de borçlanırken..

Çünkü Haziran sert iniş çıkışlarla dolu geçebilir, kontrolü elden bırakmamak lazım.

Çıkış Yolu KKTC’ye Açılıyor

Hafta içi her gün Kıbrıs Genç TV ekranlarında yayınlana Ekonomi Kıbrıs ve Öğle Vakti yayınlarıma bu sezon için noktayı koyduk. Yeni yayın döneminde görüşeceğiz artık.

Ama arada yeni projeler hayata geçiyor.

Kıbrıs Türk iş insanın başarısını, Türkiye’nin tek ekonomi kanalı Bloomberg TV ekranlarına taşıyacağız yaz boyunca. Sami Altınkaya ile Çıkış Yolu’nun güzergahına, keyifli KKTC öyküleri de ekliyoruz. Ambargolar altında, hantal bürokrasinin gölgesinde büyük işlere imza atan iş insanlarının eserlerini, tüm Türkiye’ye ve dünyaya duyuracağız.

Çok yakında..

 

ATIL AYAZ 

EKONOMİ KIBRIS GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Son Yazılar