Reklam
  • Reklam
O DEV ÇUKUR VE MEHMETÇİK CENAZELERİ
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

O DEV ÇUKUR VE MEHMETÇİK CENAZELERİ

08 Eylül 2015 - 00:18

Dağlıca haberi geldiği an kim ne hissetti bilemem.

Maça giden de vardı, yayına çıkan da.. Duyup da, bilip de hiçbir şey olmamış gibi davranabilmek de ayrı bir yetenek (!)

Ama detaylar geldikçe, geçiş sırasında mayın patladığı söylenince beni yıllar öncesine götürdü bu süreç, 29 Nisan 2009’a..

Gözümün önünde bir manzara canlandı hemen; patlamanın şiddetiyle paramparça olmuş bir zırhlı araç, yerde açılmış dev bir çukur ve etrafa saçılmış Mehmetçik cenazeleri..

Diyarbakır Lice’de yaşadım ben bu manzarayı.

Lice – Genç karayolunda yol güvenliğini sağlamak için göreve giden askere, Abalı Köyü’nün dibinde mayınlı tuzak kurulmuştu. O saldırıda 9 Mehmetçik şehit oldu.

Terör saldırısının haberini alır almaz Mustafa Soybaş ile Diyarbakır’a uçtuk. Olay yerine ilk giren ekiplerden biriydik. Köyün dışında bir virajda can pazarı yaşanmıştı.

Ertesi gün patlama alanından ilk canlı yayını yapan bizdik. Diğer tüm gazeteci arkadaşlarımın desteğiyle, canlı yayın aracıyla patlama noktası arasına resmen kabloyla köprü kurduk ve o ölüm çukurunda en zor yayınlarımdan birine çıktım.

Bir gün önce 9 askere mezar olan çukurun içinde, korkunç pusuda yaşananları anlattım, boğazım düğümlendi her kelimede..

Çukurun etrafında bereler, sağa sola savrulmuş kamuflajlar vardı o gün. O berelerde, kamuflajlarda ise yapışmış et parçaları. Günlerce, haftalarca rüyalarıma girdi o manzara.

Memleketin en batısında, klima altında eli kanlı terör örgütünü savunanları görünce-duyunca, aklıma gelen tablolardan biriydi Lice’de gördüğümüz. (Çok daha kötülerini de yaşadık!)

Az önce Dağlıca baskınıyla ilgili bir video yayınlanmış terör örgütüne yakın bir haber sitesinde. Manzara hemen hemen aynı Lice ile.. Dev bir çukur, çukurun dibinde parçalanmış askeri araç ve etrafında Mehmetçik cenazeleri var..

İçim daraldı yine..

Bu vahşete fırsat verenler, huzur içinde uyusun hepimizin yerine..

 

ATIL AYAZ

@AtilAyaz

Son Yazılar