Reklam
  • Reklam
NE YAPTIN SEN ERDOĞAN!
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

NE YAPTIN SEN ERDOĞAN!

03 Eylül 2014 - 10:49

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk resmi ziyaret olarak KKTC'ye uçması, aslında burası için çok önemli bir dönüm noktasıydı.. Günü birlik ama her saniiyesi dolu dolu geçen ziyareti; takke düştü, kel göründü diye de özetleyebiliriz aslında..

 

Neden böyle düşünüyorum; sebeplerini, sonuçlarını tek tek yazacağım..

 

Ekonomik Protokol konusunda atıp tutanları, seçmene 'kesinlikle kabul etmeyeceğiz' deyip, Ankara'ya taahüt mektubu yazanları, ama seçmen ile Ankara arasında ikili oynayanları daha önce belirttik defalarca..

 

Ama huylu huyundan vazgeçmiyor. O gün protokol için halkını aldatanlar, bir süredir aynı çabayı elektrik projesi için sürdürüyor..

 

Asılnda su projesi gibi, KKTC Türkiye arası çekilecek elektrik hattı da uzun yıllardır hazırlığı yapılan bir çalışma. Daha 2010 yılında Milli Güvenlik Kurulu'ndan geçti bu proje. Her detayıyla, en küçük ayrıntısına kadar hesaplanarak hem de.. Bunu tek tek işledik Ekonomi Kıbrıs Prestige sayfalarında, gözümüzün içine baka baka 'yok böyle bir şey' dedi bazıları..

 

Hatta 2012 yılında bir arkadaşım geldi Türkiye'den.. Solar paneller için ihaleye katılacaktı. Dönemin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile toplantılar yapıldı. Bir kez de onlar anlattı yeni projenin detaylarını.. Su projesi gibi benzer bir hattan elektrik çekileceğini, rakamların mevcut ücretlerden çok çok daha ucuz olacağını..

 

Fakat hukumet kimseyi karşısına almamak için bu gerçeği sakladı.. Önceleri yok böyle bir şey dendi, tutanaklar yavaş yavaş ortaya çıkınca da sadece fikir olduğunu iddia etti..

 

Ama kimse Erdoğan'ın yapacağı açıklamayı hesap etmedi.. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan net bir şekilde 'KKTC'ye Türkiye'den elektrik gelecek' dedi.. İşte o an vatandaşından bunu saklayanlar buz kesti. Çünkü aylardır yürüttükleri gizleme operasyonu, hiç ummadıkları anda deşifre oldu..

 

Şimdi iki gündür gündem bu! Sendikalar tepkili.. Çünkü artık geri dönüşü yok, iş ciddi..

 

Peki Erdoğan bu açıklamayı bilerek mi yaptı, bilmeyerek mi? Bence özellikle yapılan bir vurguydu bu. Çünkü mevcut yönetimdeki isimlere güvenmediği çok açık. Bu projenin de sözü verilmesine rağmen vatandaştan sır gibi saklandığını biliyor elbet. Yani birilerinin Türkiye - KKTC hattında yeni bir gerilim başlatmasına baştan engel oldu..

 

O 'elektrik gelecek' dedi.. Şimdi böylesine bir anlaşmayı halkından saklayanlar düşünsün.. 

 

ATIL AYAZ

@AtilAyaz

[email protected]

Son Yazılar