Reklam
  • Reklam
İDRAK YOLLARI İLTİHABI
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

İDRAK YOLLARI İLTİHABI

10 Aralık 2013 - 18:39 - Güncelleme: 11 Aralık 2013 - 15:20

 

Böyle bir başlık atmak istemezdim ama zorla attırdılar. 

Algı yolları tıkanan insanlardan bahsedeceğim biraz, dert yanacağım. 

Bir değil, iki değil karşılaştığım sıkıntılar. Sadece son örnek bile, yetecek bu durumu özetlemeye. 

 

Kıbrıs'ta bir süredir otomobil yangınları manşette. Yanan araçların markası BMW. Dünyanın parası verip alınan araçlar bir bir alev topuna dönüyor. Peki ama niye? Kıbrıs Postası yerinde bir habercilik refleksi ile bu soruyu, KKTC'nin tek yetkili BMW bayisi Mehmet Çangar'a sormuş. 

 

Mehmet Çangar'dan da bahsedeyim size kısaca. Mehmet Bey, dünya genelinde BMW satış rekortmeni. KKTC tanınmıyor diyenlere inat, o dünya rekorunu elinde tutuyor. On yılın üzerinde bir süredir de, tahtını kimseye bırakmıyor. İşin sırrı ne biliyor musunuz? Otomobilden iyi anlıyor. Karşısına oturun, hangi otomobili alırsanız ne tür sorunlarla karşılaşacağınızı tek tek sıralıyor size. Ona göre de seçenekleri sunuyor. İyi özelliklerinden çok, olası aksilikler sunuşu belki de, onu bir numaraya taşıyan. Alırken güveniyor insanlar..

 

Mehmet Bey anlatmış dün araçların neden yandığını.. Bir cümlesinde de demiş ki, "araçların yanması normaldir".. Ben röportajı okurken gördüm, hoppala dedim.. Nasıl yani? Okudum ve anladım. 

 

Diyor ki Çangar, sen dünyanın parasını saydığın otomobili gidip de olur olmadık yerlerde servise sokarsan, yeterli bakımı yapmazsan bu araçlar yanar! Birçok örnekle savunuyor bu sözlerini. Yani bunu okuyup da anlamayanın idiot olması lazım.. Fakat okumadan anlamaya çalışanlar var! Sözüm onlara!

 

İnternet sitelerinin hemen hemen hepsi "Mehmet Çangar yanan araçlar için konuştu" diye bir başlık attı.. Sıradan, kopya ve basit. Albenisi yok, haberi okutmayacak bir başlık! Zaten öyle de oldu, okumadan pas geçti ziyaretçiler. Israrla merak etmeyenler, yangının sebebini öğrenmeden değiştirdi sayfayı..

 

Haberciliğin türlü türlü yöntemleri var. İyi başlık, her zaman iş yapar. Biz üst başlığı şöyle attık; "araçların yanması normaldir".. Altta da "Mehmet Çangar'dan şok açıklama".. Yanlış bir şey yok! "Araçların yanması normaldir" Mehmet Bey'in sözü. Vatandaş açısından bakarsanız da bu açıklama "şok" bir açıklama. Yani iki tarafı da buluşturduk başlıkta.. 

 

Beklediğim etkiyi gösterdi haber, okuyan okuyana.. Ben haberimi sattım, Mehmet Bey vermek istediği mesajı verdi bu başlıkla. Telmaşa servisin, başa açacağı belayı rahat rahat anlattı! Eminim okuyan birçok kişinin gözünü açtı! Tasarruf yapmak adına, hayatlarını tehlikeye attıklarının farkına vardılar. 

 

Haberi de paylaşıyorum burada; http://www.ekonomikibris.com/mehmet-cangar-dan-sok-aciklama/1344/

 

Şimdi gelelim yazının başlığına, algı yollarındaki iltihaba.. Haberi okumadan, başlığa bakıp ortalığı velveye verenlere! Bir tanesi yorum yazmış altına; kopyacılık ve konuyu çarpıtmaktan bahsetmiş. Güldüm.. Gülmekle kalmayıp, güzel güzel de cevapladım iddialarını! Özür geldi ardından. Ki bunu yapan adını vermeyeceğim bir haber sitesinin yazarı. 

 

Şimdi ne diyeyim ben bu insanlara! İdrar yollarında iltihap olsa, antibiyotik önereyim. Ama idrak yollarındaki algının tedavisi de yok. Nacizhane bir önerim olsun, içeriğini okumadan celallenmeyin! Komik duruma düşmeyin! 

 

Uzun süre ihmal ettiğimi Ekonomi Kıbrıs yazılarımı sıklaştırmaya, hatta yetişebilirsem günlük yazmaya karar verdim. Kıbrıslı gazeteciler Levent Özadam ve Alihan Pehlivan'dan esinlenerek, bir mesaj köşesi açıyorum artık..

 

ZEREN MUNGAN: Vergi dairesi için tedbir şart. 15.30'da biten mesaiyi bile beklemiyor personel. 15.10'da daire boşaldı. Cuma günü yapacağımız iş sırf bu yüzden Pazartesi'ye kaldı. Mağdur ve şikayetçi çok!

 

ÖZLEM DEMİRKIRAN: İstanbul-Lefkoşa yolları yordu sanırım. Yakın Doğu Üniversitesi'nin danışmanlığından, müzik dünyasına geçiş yaptınız. Yeni işiniz hayırlı olsun. 

 

MURAT CAFERLER: Güvenlik sektörünün yanına, bir de inşaat ekleyeceksiniz sanırım. Bu tecrübeyle, bu geniş çevreyle, en önemlisi taktir gören kişiliğinizle başaramayacağınız iş yok. İyi dileklerimiz her zaman sizinle..

 

YURDAER GARİP: Mevsim geçişi önce sizi, şimdi de beni çarptı. Size şifalı bitkiler reçetesi yazarken, şimdi ben aynı durumdayım. Tek yol zencefil..

 

ERCAN SEVENLER: Bursa yolları yormuş sizi, yormasın. Yerel seçimler geliyor. Danışmanlık görevinde zirveyi tuttunuz. Level atlamak gerek artık. Başkan yardımcısı olarak görelim sizi.

 

MELTEM KAY: Ben bu İhlas Haber Ajansı'na ne kadar teşekkür etsem az. Bir insanı muma çevirmek bu olsa gerek. Ellerine sağlık İHA, iyi ki varsın..

 

MİNE GÜRSES: Hem işlerinizi yetiştirip, hem de sosyal medyayı bu kadar etkili ve yerinde kullandığınız için tebrikler.. "Özgürlük" paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyoruz..

 

GÜLÇİN YILMAZ İZEL: Yaptığınız nispet etkisini gösterdi. Taşınmaya  karar verdik. Üzülerek söylüyorum ki, ofis-ev arası rekorunuza el koymak zorundayız artık.. Mesafeyi yarım saatten, bir buçuk dakikaya düşürüyoruz. 

 

OZAN PEZEK: Patronlar Kulübü çok iyi gidiyor. Habercilik farkı budur işte, başlıklar harika. Site sade, haberler etkili. Elinize sağlık..

 

İBRAHİM GÜNEŞ: Anladım ki size yapılacak en büyük işkence ekrandan uzak tutmak. Kamera karşısındayken gözlerinizin içi gülüyor. Yeni işinizde bir kez daha başarılar..

 

HASAN AYDIN: Sevgili Hasan Aydın, aşırı paylaşımdan facebook hesabınız kapanacak bilesiniz. Ne bitmez tatiliniz varmış, dünyayı gezdiniz yahu. Şaka bir yana, fotoğraflar çok güzel. Maşallah diyoruz..

 

MURAT TAŞKIRAN: Doğum gününüz kutlu olsun.. Sürpriz parti güzel olmuş, mutluluklar..

 

SELAMİ DOĞAN: Aylardır telefon almak için modellere, daha çok da fiyatlara bakıyorsunuz ya. Müjde NASA'dan geldi. Özel bir üretime başlamışlar. 7 yıl sonra piyasada olacak. Bu kadar beklediniz, beklediğinize değsin. 

 

ATIL AYAZ

[email protected]

Son Yazılar