Reklam
  • Reklam
HÜKUMET SINIFTA KALDI!
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

HÜKUMET SINIFTA KALDI!

04 Eylül 2014 - 13:21

 

Yeni projeler, yeni yatırımlar, ekonomide refah günleri söylemleriyle yaklaşık bir yıl önce kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler ve Demokrat Parti-Ulusal Güçler koalisyonun yıllık performansı bugün masadaydı..

 

Kıbrıs ekonomisinin güçlü sesi Kıbrıs Türk Ticaret Odası, yeni yönetimiyle ilk basın toplantısını düzenledi.. Fikri Toros, Reha Arar ve Vargın Varer geçti masaya, tespitleri bir bir sıraladılar.

 

Akıcı bir açıklamaydı, çünkü başlıklar net, içeriği dolu dolu hazırlanmıştı. Büyüme rakamlarıyla başladı toplantı, ortalama yüzde ikilik büyümenin yetersiz kaldığı, çözüm sürecinde Güney ile rekabet için bu oranın yüzde 5 olması gerektiği vurgulandı..

 

Yatırımcı konusu dikkatimi çeken başlıklardan biriydi. Hükumetin ekonomi politikasının yabancı yatırımcıyı teşvik değil, caydırma çabası üzerine kurulduğu yorumu yapıldı. Çok da doğruydu aslında.

 

Sadece KKTC’nin değil, Türkiye’nin de en zenginleri arasında yer alan, ülkenin en büyük yatırımlarına imza atan bir kurumun; somut deliller olmadan, yeterli süreyle teknik ve fiziki takip yapılmadan, sadece ve sadece iddia ve şüphe üzerine ‘organ mafyası’ ilan edilmesi geldi aklıma. Akıl alacak bir durum değildi bu. Sağlık bakanlığının yaptığı bu çıkış hem bu kurumu yıprattı, hem de yeni yabancı yatırımcıların güvenini sarstı. İşte bu örnek bile, Ticaret Odası’nın tespitinde ne kadar haklı olduğunu gösteriyordu..

 

Yanlış, daha doğrusu yandaş politika anlayışı da eleştirilen başlıklar arasındaydı. Örneğin devlet kaynaklarının politik amaçlarla kullanılması, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen yardımların doğru noktalara aktarılmaması, reformlar konusunda hükumetin somut adım atmaması tespitleri dikkat çekti..

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı elektrik projesi de gündeme geldi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası projeye sıcak bakıyor, ama bir şartla.. Türkiye’den gelecek elektriğin KIB-TEK üzerinden dağıtılması koşuluyla..

 

Eleştiriler, tespitler yerindeydi.. Koalisyon hükumeti ile ekonominin durumunu ‘kontrolsüz gemi gibi sürüklenmeye’ benzetti Fikri Toros..

 

Sonuç olarak hükumete not vermedi ama, görünen o ki bir yıllık icraatlar göz önüne alınanca Yorgancıoğlu-Denktaş ikilisi bu yıl sınıfta kaldı..

 

ATIL AYAZ

@AtilAyaz

[email protected]

Son Yazılar