Reklam
  • Reklam
GİRNE'YE YATIRIM SAĞANAĞI
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

GİRNE'YE YATIRIM SAĞANAĞI

16 Mayıs 2016 - 11:02

 

Yeni bir haftaya başlıyoruz, herkes için bereketli olsun.

Geçtiğimiz hafta için ise keyifli bir hafta olduğunu söyleyebilirim yatırım açısından. O kadar çok güzel haber aldık ki çevremizden, demek ki tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleye devam edenler var hala..

Sondan başlayayım sıralamaya;

Bu yazıyı yazarken sosyal medya hesabımda bir paylaşım gördüm.

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın bir çağrısı vardı Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye;  ‘Girne’yi yatırım merkezi’ yapalım diyordu.

Planlı, programlı ve altı en iyi şekilde doldurulacak bir yol haritasıyla neden olmasın bu öneri..

Düşünsenize altyapısıyla, üstyapısıyla, profili ve sunduğu imkanlarla yepyeni bir Girne’nin oluştuğunu. İlk bakışta hayal gibi gelebilir ama emin olun imkansız değil.

Çok uzağa gitmeden, Türkiye’den bulabiliriz örnekleri. Daha düne kadar ‘çöplük’ diye anılan bölgeler, şu an İstanbul’un gözbebeği ise eğer, demek ki niyet, vizyon ve sermaye olduktan sonra, bu alanda aşılmayacak engel yok.

Akpınar’ın önerisine ne yanıt gelir, bilmiyoruz. Ama bu yolda adım atanlar var, hem de sayıları hızla artıyor. Özellikle de emlak, inşaat ve turizm sektöründe hareketlilik öne çıkıyor.

Bu hafta içinde dikkat çeken bir toplantı var. Hem Girne, hem de Lefkoşa’da dikkat çeken projelere imza atan Baştaşlar İnşaat, yeni bir oluşumla dikkat çekti. Ahmet Baştaş bu kez DKS Turizm ve Otelcilik Direktörü olarak çıktı kameraların karşısına, Girne’ye yapılacak 40 milyon dolarlık otel projesini anlattı. Projenin bölgeye sağlayacağı katma değerleri sıraladı. Kıbrıs Emlak Merkezi haber portalımızın en çok okunanlarından biri oldu bu haber.

Bir diğer hareketlenen nokta ise yine Girne’de Doğanköy çemberi. Çemberin sağında ve solunda iki özel proje yükseliyor. Magic Plus lansmanıyla dikkat çekiyor, ki birazdan haberini okuyacaksınız. Hemen karşısındaki Gold Tower ise içeriği ve konseptiyle öne çıkıyor. Hem akıllı, hem çevreci, hem de kira garantili proje uzun süre konuşulacak gibi.

Kur Hesabı Yaparken Dikkat!

Yatırım deyince, fırsat deyince birçoğumuz aklına döviz kurları geliyor, hemen onunla ilgili de birkaç uyarı paylaşmak isterim.

Türkiye’de yaşanan siyasi krizle birlikte sterlin kurunun tansiyonu bir anda yükseldi. O yükseliş bile Türk Lirası kazanıp, sterlin ile borçlanan birçok kişinin uykularını kaçırdı. O yüzden hem Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinde, hem Kıbrıs Genç TV’deki Ekonomi Kıbrıs programımda her zaman söylediğim gibi, bir kez de buradan hatırlatmak istiyorum; Eğer TL kazanıyorsanız, dövizin cazip gözüken faiz rakamlarına aldanmayın. En küçük hareketle ateşi yükselen döviz kurlarıyla birlikte geceleri uykunuz kaçsın istemiyorsanız, ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Yatırımdan kaçmayın ama yatırımı kazanca çevirmek için mantıklı ve temkinli hamlelerden şaşmayın!

 

ATIL AYAZ

EKONOMİ KIBRIS GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Son Yazılar