Reklam
  • Reklam
EMNİYETTE YAPRAK DÖKÜMÜ
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

EMNİYETTE YAPRAK DÖKÜMÜ

28 Şubat 2014 - 21:04 - Güncelleme: 28 Şubat 2014 - 22:00

 

Yoğun bir gündemin tam ortasındayız. Bir yanda, sebep doğalgaz bile olsa Kıbrıs'ta yıllar sonra başlayan çözüm sürreci, bir yanda Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gelen tahliyeler.. Bir yanda bizim taşınma telaşımız, yeni ofisin son hazırlıkları, düzenlemeleri, diğer yanda televizyon programlarımız-dergi telaşımız vs..

 

Sırf yazı yazmamak için o kadar çok bahane üretiyorum ki kendime, bazen ben bile sayamıyorum sebepleri. Yine yazmayacaktım aslında. Ama az önce bir tweet gördüm. Fox Haber Müdürü Ercan Gün paylaşmış, Hakkari İl Emniyet Müdürü Tufan Ergüder'in istifa dilekçesi..

 

Gün içinde haberi okuyunca çok şaşırdım aslında, üzüldüm. Sebebini düşünüyordum ki, bu mektup geldi. Hatta nedir o demeyin diye, buraya da ekliyorum.. 

 

Günlerdir, haftalardır haberini yapıyoruz ya, 300 polisin yeri değişti, 500 polisin yeri değişti diye. Bu tayin furyasına, polis üzerindeki baskıya verilen en dikkat çekici cevaplardan biriydi bu. Kariyeri başarılarla dolu bir polis müdürü, daha fazla dayanamadı, istifa etti. 

 

Peki ben bu yazıyı niye yazıyorum? Çünkü Tufan Ergüder'i iyi tanıyanlardan biriyim. Fox Haber günlerinde, Hakkari görevlerimizde bize en yakın isimlerden biriydi.

 

Hakkari öyle bir haldeydi ki görevi teslim aldığında, Teksas'tan beter. Binlerce kişiyi sokaklara dökmek için bir omuz atma kavgası bile yetiyordu. Çok şahit oldum yaşananlara. Sokaklar alev topuna dönüyor, polis lojmanları öfkeli halkın hedefi oluyordu. Hiçbir şey yapamazlarsa da, sağlık ocaklarına saldırıyorlardı. 

 

Aynı sıkıntıları biz de yaşadık. Bir gün aracımız taşlandı, bir gün aracımıza molotof kokteyli atıldı. Hatta Depin Köprüsü'nde çatışmanın tam ortasında kaldık. Siperin arkasında yatan polisin silahı bize döndüğü an, film şeritleri geçti gözümüzün önünden.. Erol Candabakoğlu ve Ercan Canik iyi hatırlar yaşadığımız o ölüm korkusunu. Biz Hakkari'nin o zor günlerini en yakından yaşayanlardanız.

 

Tufan Bey'in il emniyet müdürü olmasıyla şehrin de, polisin de yapısı değişti. Operasyonlar mı durdu, hayır. Aksine sıklaştı. Mazeretlerin arkasına saklanıp kalmadılar. Emniyet, jandarma ve MİT ortak baskınlarla ses getiren işlere imza attılar.. 

 

Narkotik operasyonlarının bile en iyisi Hakkari'den geliyordu. Hani film gibi operasyon dediğimiz baskınlar var ya, onların çoğunu oradan alıyorduk. Tufan müdür ve ekibinin başarısıydı bu. Yılmadan, sabırla uğraştılar..

 

Her sabah eşiyle, çoluğuyla çocuğuyla helalleşip göreve giden, en azılı teröristle, zehir taciriyle, insan kaçakçılarıyla canını dişine takıp uğraşan bu adam, bugün istifa etti görevinden. Sebebini okudunuz zaten, baskı, baskı, baskı.. 

 

Son cümlesine bir göz atın tekrar, 'severek ve heyecanla yapmaya çalıştığım' diyor.. Bu sözler bana çok tanıdık geldi. Çünkü ben de bir polis çocuğuyum. Babamdan hatırlıyorum bu cümleyi. Meslek hayatı başarılarla doluydu, olay yeri incelemenin kuruluşunda yer aldı, asayişte çok ter döktü. Yaptığı işi seviyor, kutsallığına inanıyordu. Ama dönen dolapları görüp, düzene kızıp, daha kırklı yaşlarında emekli oldu teşkilattan. Gerçi ayrıldıktan sonra ne oldu, aynı tas aynı hamam. O gitti, yerine çarka ayak uyduran biri geldi. 

 

Tufan abi gidince de aynısı olacak.. Onun yerine yeni bir müdür gelecek. Belki polis bile olmayacak, İstanbul'un yaşadığı gibi kaymakamlık-valilik bilgisiyle emniyet müdürlüğü yapacak, yapmaya çalışacak.. Tabi ardından polis müdürleri, birim amirleri değişecek. Hakkari için sil baştan bir halk-polis ilişkisi başlayacak.. 

 

Ne diyeyim, küstürmeyin polisleri.. 

 

Yolun açık olsun Tufan Ergüder..

 

 

ATIL AYAZ

[email protected]

Twitter: @AtilAyaz

Son Yazılar