Reklam
  • Reklam
BOŞ TENEKELER BİLGİSAYAR BAŞINDA
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

BOŞ TENEKELER BİLGİSAYAR BAŞINDA

09 Eylül 2015 - 23:20

Hakkari, Iğdır, Diyarbakır, Tunceli.. Son dakika haberlerine kimsenin tahammülü kalmadı artık. Çünkü hain saldırılar geliyor o haberlerden.. Ölüm kokuyor buram buram, ocaklara düşen ateşi anlatıyor her kelimesinde.. 

 

Geçiş sırasında patlayan mayınlar, karakollara yapılan saldırılar derken, artık çocuğunun yanında kurşunların hedefi oluyor güvenlik görevlileri. 

 

En son dün bir polis memurunu hedef aldılar. Kızının yanında şehit ettiler. Babasını kaybetti o kızcağız, hem de gözlerinin önünde.. Nasıl bir hayat yaşayacak bundan sonra? Nasıl yaklaşacak insanlara? 

 

Gazetecilik sırasında bölgede bulunduğum süreleri bir yana bırakalım, terörün en yoğun olduğu yıllarda babamın görevi sebebiyle biz de benzer süreçten geçtik. 

 

Gidişin dönüşü olur mu, olmaz mı bilmediğimiz günlerden. Birileri tansiyonu yükseltiyor, ya da senaryoyu yazıyor, masumlar ödüyordu bedelini. Her gün onlarca can gidiyordu terör belasına.. Yaklaşık 25 yıl sonra, yine aynı günlerden geçiyoruz. 

 

Asker de, polis de cebinde vasiyetle çıkıyor göreve. Hayatı boyunca atölyede demir tozundan başka bir şey teneffüs etmeyenler, tuttuğu iki üç balıkla kahramanlık taslayanların anlayamayacağı kadar vahim bir tablo bu! Parti sempatizanlığı yaparak hayatını sürdürme çabasına girenlerin, at gözlüğüyle yaşamayı marifet sananların çok çok uzağında..

 

Bilgisayar başında atıp tutarak, kuru kuruya milliyetçilik ya da aptalca sözlerle eleştiri makinesi olmakla geçmiyor süreç. Sen bilgisayar başına oturduğun beş dakikada saçmalayıp uzaklaşıyorsun, ama canı yanan insanlar ömür boyu taşıyor bu acıyı! 

 

O yüzden sağduyu gerek, terörle mücadeleyse amaç güçlü bir irade gerek.. Yoksa kanlı senaryonun gidişatı hiç hayra alamet değil..

 

ATIL AYAZ

@AtilAyaz

Son Yazılar