Reklam
  • Reklam
BİNALİ YILDIRIM VE KKTC
Reklam
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

BİNALİ YILDIRIM VE KKTC

20 Mayıs 2016 - 01:59

Türkiye yeni bir dönem için son sayıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koltuğunu devredeceği isim, parti içi oylamaları sonunda belli oldu; Binali Yıldırım..

Bir başka değişle, Ak Parti’nin hem genel başkanı, hem de Türkiye’nin müstakbel başbakanı artık Binali Yıdırım.

Gelin şimdi biraz başlığın detaylarını paylaşayım sizlerle. Binali Yıldırım ve KKTC dedim, çünkü bu değişim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de büyük önem taşıyor.

Binali Yıldırım AK Parti’nin kurucu isimleri arasında. Ak Parti’de en uzun süre bakanlık yapanlardan biri Binali Bey.

Sadece görev süresi olarak değil, icraat penceresinde bakınca da ilk akla gelenlerden Yıldırım. Yıllardır ülkenin ulaşım ve haberleşmesi noktasında büyük sorumluluklar üstlendi.

Ak Parti’nin sıkça vurguladığı ‘duble yollar’, ‘dev köprüler’, ‘havalimanları’ ve imkansız denen tüm ulaşım projelerinde Binali Yıldırım imzası var hep.

Yalnızca ulaşım olarak değil, haberleşmede de Binali Yıldırım döneminde Türkiye çok büyük yatırımlarla tanıştı, atılımlara şahit oldu.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un hayranlıkla izlediğimiz rekabetinde, hızla yükselen hizmet çıtası da onun döneminin eserlerinden..

Ve şimdi Binali Yıldırım, sorumluluk alanı daha genişleyerek başbakan olarak çıkacak sahaya. Sahaya diyorum; çünkü Ankara’daki makamından çok, Türkiye’nin dört bir yanında ve KKTC’de daha çok zaman geçireceği düşüncesindeyim.  

Daha adaylığı açıklandıktan dakikalar sonra, Diyarbakır’a uçması bile bunun bir işareti..

Gelelim Binali Yıldırım ile birlikte yeni bir sayfa açacak Türkiye – KKTC ilişkilerine.

İlk akla gelen mali protokol birçokları için. Ama o işin en kolayı. Kısa sürede imzalar atılır, kaynak aktarımı yapılır.

Bu ilişkiye daha geniş pencereden bakmak lazım. Binali Yıldırım’ın başbakanlığı, KKTC için bir fırsat aslında. Çünkü Binali Bey, KKTC’yi birçok bakandan, hatta Kıbrıs İşlerinden Sorumlu mevcut ve geçmiş birçok isimden daha yakından tanıyor.

Geliyor, geziyor, soruyor, dinliyor, çözüm odaklı fikirler sunuyor.. Üstelik hem KKTC’de, hem de Ankara’da bu iletişimini her zaman sürdürüyor.

O yüzden bu dönemde eğer KKTC’deki siyasiler ülke menfaati için akılcı projeler üretir, ülkeye katkı sağlayacak fikirler için Ankara’nın kapısını çalarsa, önleri açık olur..

Ama Binali Yıldırım’ın mütevazi duruşu, yumuşak yüzü ve tatlı dilini suiistimal edip, farklı niyetler taşırlarsa, bir söz var ya ‘yıldırım çarpmışa dönmek’, işte tam da onu yaşarlar..

Olur da bir aksilik çıkmazsa, ben yeni dönemin KKTC adına daha bilinçli ve projeye dönük geçeceğine inanıyorum. 

 

ATIL AYAZ

Ekonomi Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni

Son Yazılar