Reklam
  • Reklam
FAİZ ARTIŞI KAÇINILMAZ!
ALİ ALPER AKTAŞ

ALİ ALPER AKTAŞ

FAİZ ARTIŞI KAÇINILMAZ!

27 Eylül 2014 - 14:48 - Güncelleme: 27 Eylül 2014 - 15:04

 

Ekonomistlerin beklentilerine paralel olarak Merkez Bankası’nın 25 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu toplantısının sonucunda faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi.

 

Merkez Bankası’nın bu kararı sonrası Dolar, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam etti.

 

Bunun üzerine Merkez Bankası’nın 26 Eylül tarihli 2014-66 sayılı kamuoyu açıklaması aynen şöyle oldu:

 

“Son günlerde döviz kurlarındaki oynaklıkta görülen artış nedeniyle günlük döviz satım ihale tutarı 29 Eylül 2014 tarihinden itibaren “en az 10 milyon ABD Doları’ndan “en az 40 milyon ABD doları”na yükseltilecektir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

 

Şimdi bunu yorumlayalım.

 

“Döviz kurlarındaki oynaklık” denildiği zaman, gün içinde ya da birkaç gün içinde normalden fazla “düşüş ve yükseliş” olarak anlaşılmakta. Fakat Dolar Türk Lirası karşısında 2,16 direncini kırdığından beri düzenli olarak yükseliyor.Merkez Bankası da bu yükselişi kontrol altına almak amacıyla piyasaya her gün en az 40 milyon dolar verecek.Yani piyasadaki dolar miktarını arttıracak. Bunun sonucunda Dolar’ın Türk lirası karşısında değer kaybetmesini ya da  Dolar’ın hızlı yükselişini engellemeyi amaçlıyor.

 

Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırımının 2015’in ilk yarısında yapılabileceği söylentileri de Doların yükselişini tetikliyor. FED faizleri yükselttiği zaman, Türkiye piyasasındaki yabancı yatırımcıların ABD piyasasına gidecek olması sebebiyle Dolar daha da değerlenecek. Peki Merkez Bankası bunu engellemek için günlük 40 milyon Dolar’dan daha mı fazla döviz satacak?

 

Net döviz rezervi yaklaşık 40 milyar Dolar olan bir Merkez Bankası’nın hareket kabiliyeti sınırlıdır. İstediği zaman istediği miktarda döviz satamaz. Yabancı yatırımcı Türkiye piyasasından çıkmak isterse ve Merkez Bankası onların talep ettiği miktar kadar döviz satmaya çalışırsa, uzun yıllarca biriktirilen bu rezervler bu satışlara uzun süre dayanamaz.

 

Bu sebeple, Dolar’daki bu yükseliş önümüzdeki günlerde de devam ederse bir faiz artırımı kaçınılmaz olacaktır.

 

ALİ ALPER AKTAŞ

Son Yazılar