Reklam
  • Reklam
Yaşam Atölyesi Kurucu Ortağı Zuhal Gürçimen yazdı; Lider...

Yaşam Atölyesi Kurucu Ortağı Zuhal Gürçimen yazdı; Lider Dediğin Koç Gibi Olmalı!

KKTC'de ikinci eğitim programını başlatan Yaşam Atölyesi, eğitime katılanlara ikinci kariyer fırsatı sunuyor. İşte bu eğitimlerde lider ile yönetici arasındaki farklar da ortaya çıkıyor. Peki ideal bir lider nasıl olmalı? Yaşam Atölyesi Kurucu Ortağı Zuhal Gürçimen, Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine yazdı..

Reklam
13 Mart 2017 - 08:38
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Malumunuz, coaching yani koçluk mesleğinin Türkçe’deki ses karşılığı “Koç”u çağrıştırıyor ve ne güzel bir dil oyunudur ki, bu ses benzerliği anlam olarak da çok uygun düşüyor.

“Koç gibi” dediğimizde bunu genelde duruşu sağlam, güvenilir, başaran insanlar için kullanırız.  İş hayatında liderlik edebilmek için koçluk becerilerine hakim olmak gerektiğini her geçen gün daha fazla gözlemliyoruz. Kendimizin ve takım arkadaşlarımızın potansiyelini en yüksek seviyede hayata geçirmek için koç gibi bir lider olmak gerekiyor.

Çünkü önemi yadsınanamaz olsa da artık bir işin uzmanı olmak, iyi eğitim almak veya yılların deneyimine sahip olmak, işi başarılı bir şekilde yönetmeye yeterli olmayabiliyor. İnsan kaynaklarınca işlerin listesini çıkarıp, teknik eğitimler vermek de çalışanlar tarafından tatmin edici sayılmıyor.

Evrensel ölçüde yaşadığımız değişiklikler, teknolojinin getirdikleri, yeni jenerasyonun alışkanlıkları ve yetişme şekli (bir sonraki yazımda Y, Z jenerasyonundan bahsedeceğim), artık şirketlerdeki yönetim konularında belirleyici unsurlar. Bir bütünün birbirinden farksız küçük bir parçası ya da detayı değil de, olmazsa olmaz değerlerinden biri olduğunu hissetmek istiyor tüm çalışanlar.

Bu doğrultuda da büyük gruplardan KOBİ’lere ve hatta aile şirketlerine kadar yönetim becerilerini geliştiren, çalışanına aynı zamanda rol model olan, yolculuğunda mentorluk eden Yönetici/Lider ihtiyaçları ön plana çıktı. Özellikle son 20 yıldaki organizasyonel yapılanmalar ve tasarlanan eğitimler, bu becerilerin gelişmesine yönelik oldu.

Lider ve yöneticilerin deneyimlerini, ‘’Birikim Yönetimi’’ ile gelecek nesillere aktarması, sürdürelebilir gelişim ve başarılar için çok gerekli.

Liderlik ve yöneticilik arasındaki temel farklara yazının devamında kısaca değinip, pratik hayatta 2000’lerin başına kadar, bu konuda net bir ayrım varken, şimdi her iki ünvanın bir potada nasıl eridiğiyle ilgili gelişmeleri paylaşacağım.

Birikim Yönetimi yapan, koçluk ve danışmanlık becerilerini kullanabilen liderler öncelikle şirketlerinde, ortam ve motivasyon olarak fark yaratmaya başlarlar. Şirketlerdeki kariyer planlarına inancı artan çalışanların -kendi bireysel gelişimlerinin fark yaratacağına ikna olduklarında- olumlu bir çaba içine girdiği tespit edilmiş bir veridir.  

Yönetici/Liderlerin ortak bir vizyonda, çalışanın mevcut becerilerini ve bireysel gelişme alanlarını tespit edip, ihtiyaçları doğru tanımlayabilmesi, ona mentorlük edebilmesi ancak danışmanlık niteliğiyle mümkündür. 

Lider ya da yönetici olmanın artık sadece pozisyonlara bağlı olmadığını söylemiştik.  Bir sonraki yazımda, farklı jenerasyonlarla bir arada çalışırken ortaya çıkan dinamikler ve buna  bağlı metodlardan da söz edeceğim.

Şimdi, lider ve yöneticilik kavramlarının bir potada eridiği bugünlerde neler yaşıyoruz diye bakalım;

Yakın geçmişe göz attığımızda, iki kardeş kavramın günlük iş yaşantısının içinde neredeyse birbirinden rol çalan iki kavram olması zorlayıcı bir aşama olarak karşımıza çıkıyor. Liderlikle birlikte yöneticilik kavramlarının birlikte yürüyebildiğini, ancak aile şirketleri yönetiminden kurumsallığa geçtiğimizde ve şirketler profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmeye başlandığında görüyoruz. Bazı örneklerde de şirket girişimcisinin/ilk liderlerin bu dengeyi ancak koçluk nosyonunu kazandıracak eğitimlerle sağlayabildiğine şahit oluyoruz.  Şirketlerde stratejik bir ortak haline gelen İnsan Kaynakları Yönetimleri de yeni ortaya çıkan bu ihtiyaçlar için kendi donanımlarını geliştirip, mentorluk ve danışmanlıklarla ilgili önemli roller üstleniyorlar.

 

Peki, bu iki kardeş nasıl karışıyor ve nasıl ayrılıyor?

Başarılı bir lider, vizyonuyla ve bunu hayata geçirme şekliyle ekibi tarafından kabul gören davranış biçimlerine sahip olan kişidir. Dünü, bugünü, geleceği geniş perspektifte değerlendirebilen bir liderin tutarlı kararlarları hayata geçirme başarısıyla birlikte, özellikle yolunda gitmeyen yerlerde esnek olmayı, yeni hareket planları oluşturmayı becerebilmesi gerekir. Yaşamın doğası gereği, her iş disiplenindeki konunun detayını bilemeyeceği/hakim olamayacağı için uzman yönetim ekiplerinin kendi pratiklerini gerçekleştirmesine imkan tanımak da liderin olmazsa olmazıdır.

Senfoniyi yöneten bir şef kadar, besteyi yapan kişi de olması beklenir liderden. Bununla beraber en iyi orkestra elemanlarını bulmak gibi de bir sorumluluğu vardır. Yani notaları iyi bilmek yetmez; yorumunu katmalıdır.

Profesyonel süreçlerin yanında, yaşamsal ve insana ait fırsatların ve gelişim süreçlerinin de ayırdında olmalıdır. Ve en önemlisi, çalışanlar başarılıysa ya da işleri hedefine ulaştıramıyorsa, bunda pay sahibidir.

2000’lerin başına kadar yöneticiler, girişimci olan liderin vizyonunu gerçekleştirmekle yükümlüydüler.  Vizyonel ya da motivasyonel bir katma değer beklenmezdi. Hatta inisiyatiften bile uzaktılar. Orkestrada tek seslilik hakimdi. Liderlik vasfı taşımayan bir yönetim modeli vardı.

Girişimci liderlerden yeni nesile devredilen şirketlerde bu değişti. Bu bayrağı devralan genç yönetici, aynı zamanda liderlik becerilerini barındırmalıydı. Bu olamadığında, tamamen dışarıdan profesyonellere yönelmek zorunlu hale geldi.

Özellikle bu aşamadan sonra yukarıda da bahsettiğimiz çalışma arkadaşlarına ilham olan, mentorluk eden yönetici kavramı şirket yapılarına girmeye başladı. Bu sayede yüksek/düşük performans sonuçlarının öngörülmesi, başarılı çalışmaları anında fark edilip ödüllendirilmesi, aynı davaya ortaklık edilmesi kolaylaştı.

Yöneticilik ve liderlik şapkaları arasındaki geçişte yatıyor iş hayatındaki başarı. Herkesin bulunduğu noktadan değer ürettiği organizasyonlar yaratmak zorundayız. Lider, çalışanını bulunduğu yerden hedeflediği noktaya giderken destek veren ve odaklı bir kariyer planı yaparsa liderlik edebilir.

Yeni nesil iş hayatının olmazsa olmazı, birikimi paylaşıma dönüştüren, yeni nesil uygulamalara geçen liderler, yani “Koç gibi” yöneticilerdir.

ZUHAL GÜRÇİMEN

YAŞAM ATÖLYESİ KURUCU ORTAĞI

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018