Reklam
  • Reklam
Yapay zeka insanlık için bir tehdit unsuru mu?

Yapay zeka insanlık için bir tehdit unsuru mu?

Yapay zeka hayatımızda neleri değiştirecek?

Reklam
07 Haziran 2018 - 14:13 - Güncelleme: 07 Haziran 2018 - 14:29
Reklam

 

1- Yapay zekanın genellikle hep olası olumsuz neticelerini dikkat çekildi. Peki madalyonun öteki yüzünde ne var? Yapay Zeka hayatımızı olumlu yönde nasıl değiştirecek? 

Aslında her değişim kuşakları korkutuyor. Sanayi Devrimi’nde de oldu, teknoloji ile ilk gelişmeleri duyduğumuzda da oldu, mobil geldiğinde de oldu, insanlar hep ‘işler makineleşiyor, robotlaşıyor, biz ne yapacağız, işsiz kalacağız’ gibi tedirginlikler yaşıyor. Her işin robotlar tarafından ele alınacağı ve işsiz kalınacağı gibi konular sürekli gündemde.. Teknolojinin iki boyutu var, iyi ve kötü. Yapay zeka tarafını konuşacak olursak mesela, bugün aslında işlerin çoğu rutine binmiş durumda, tekrarlayan işler var. Çok az kısmında insanlar yaratıcılık kullanıyorlar. Kendi işlerine odaklanıp, kendilerini, işlerini geliştirebildikleri zaman çok çok az. Dolayısıyla yapay zeka insanın yaratıcı ve duygu ile ilgili taraflarını geri getirecektir. Onun dışında rutin olan, makineler tarafından yapılabilecek işlerin, ya da yazılımla halledilebilecek işlerin, aslında sıkıcı olanın robotlar ve yapay zeka tarafından devralınacağını, insanın daha güçlü olarak geri geleceğini düşünüyorum. Daha yaratıcı, daha verimli, çalışanların yaptığı işte daha tatmin olan bir duruma gelecektir. İkincisi yeni yeni iş alanı ve fırsatlarının çıkacaktır.

2- Yapay Zeka’nın yok ettiği iş imkanları nasıl telafi edilir? 

İnsanlar önce 'saving' alanlarına yoğunlaşıyor. Yani şu ana kadar yaptığımız işlerin ne kadarını yapay zeka ile daha verimli hale getirebiliriz bunu sorguluyoruz. Bu problem aslında mevcut verimli çalışan, gerçekten optimize işletmeler için bir tehdit değil. Ama bir şekilde var olan işlerini optimize etmemiz, verimliliği düşünmemiş organizasyonlar için bir probleme yol açtığını hep birlikte görüyoruz. Birçok işletme de yapay zeka verimlik, optimizasyon imkanı sağlayacak ama bu işlerin ne kadarını yapay zekanın devralması o kurumun ne kadar verimli çalışacağı ile ilgili bir konu. 

3- Yapay zeka yok edeceği kadar iş imkanı sağlayabilir mi? 

Geçmişteki dönüşümlerde, izlerini yüzyıl iki yüzyıl boyunca izleyebiliyorduk. Filozoftan, toplum bilimci sosyologların uzun süre araştırdıkları, üzerine tezler yazdıkları dönüşümlere sebep oluyordu. Mesela Sanayi Devrimi işçi sınıfı diye bir kavram ortaya çıkardı. İdeolojileri ortaya çıkardı. İnsanlar bunları konuştular, toplumsal etkilerini tartıştılar. Bir sürü toplumsal dönüşümü anlatan tez ortaya çıktı. Teknolojideki gelişim o kadar hızlı ki bahsettiğimiz dönüşümler 5-10 yıl içinde yeni bir şey çıkıyor, toplumu, üretim şekillerini tümden değiştirebiliyor. Dolayısıyla ne kadarına sebep olur, net bilemiyorum ama geçmiş deneyimlere baktığımız zaman yeni gelen her şey bazı şeyleri, eskiye dair olan, artık dönemini bitirmiş olan üretim biçimlerini ortadan kaldırdığı gibi, yeni ve hep daha fazla imkan sağladığını görüyoruz. Sanayi devrimi bunlardan bir tanesi. Mobil bunlardan bir tanesi. Dolayısıyla yapay zekanın da korktuğumuz kadar işsizliğe sebep olacağını düşünmüyoruz, burada daha farklı taraflarda, insan bilincinin simule edilmesi gibi görüyorum, hangi alanda nasıl kullanılacağı konusu daha kıymetli, asıl tehdidi orada görüyorum. 

4- Yapay zeka ile birlikte genç girişimcileri bekleyen fırsatlar neler olur? 

Bazı dönüşümler ortaya çıkan yeni fırsatlar sadece belli alanları ilgilendirir. Mesela tıpta gen haritası çözüldü, bununla birlikte tıp dünyasında ciddi bir devinim oluştu. Bu daha çok tıp dünyasını değiştiren, eden, bir konu. Oluşturduğu sektör değişimine bakıldığında sınırlı bir alanda kalıyor. Ama yapay zeka bütün sektörleri yatay olarak kesiyor. Dolayısıyla bütün çalışanları, ister otomotiv, ister hizmet, ister tarım olsun, ister sağlık, eğitim olsun bütün alanda çalışan, uzmanlığı olan herkesin yeni fırsatlar tanıyor. Tam da kendilerini var olan üretim biçimlerinden, çalışma tarzlarından bir üst noktaya taşıyabilecekleri, uluslararası hale getirebilecekleri yeni bir fırsat söz konusu. Dediğim gibi ülke olarak yeterince değerlendiremediğimiz bazı fırsatlar oldu, mesela Cloud ve mobil teknolojiler gibi, bu dönüşümlerdeki en büyük fırsatları değerlendiren birkaç şirket dışında bu fırsatları yeterince değerlendiremedik. Şu anda da bütün girişimcilerin bir anda dünyanın her yerinde iş yapabilmeleri, uzmanlıklarını aktarabilmeleri gibi bir fırsat söz konusu. Dolayısıyla yapay zekayı bütün girişimciler için bir fırsattır.

Yapay Zeka Kontrol Altında Tutulabilir mi?

Yapay zeka sivil alanlarda da kendine bir pazar bulacaktır. Aslında yapay zekanın arkasındaki en önemli güç tatminsizlik. Tüm yapay olmayan insanlar gibi. Yalnızca insan beyninin yapabileceklerinin biyolojik bir sınırı var. Ayrıca insan davranışları kanunlar, etik, ahlak, korku, inanç, sevgi gibi çok sayıda mekanizmanın kontrolü altında. Yapay zekaya sahip bir makine için bu kavramların geçerliliğine ne kadar güvenebiliriz ki! Bu nedenle, onları kontrol etmesi çok zor olacak.

Yapay Zeka İnsanlık İçin Bir Tehdit Yaratabilir mi?

Yapay zeka özünde bir makine zekası… Yalnızca üzerine tanımlanan görevleri en iyi şekilde yapmak için insanüstü çalışıyor. Eğer bir yöntem işe yaramazsa bir başkasını deneyecek. Sonra bir başkasını, bir başkasını ve milyarlarca başkasını… Eğer önüne herhangi bir şey geçerse de bununla savaşmaktan çekinmeyecektir. Bu da yıllardır sorulmakta olan ‘’yapay zeka insan hayatına tehdit olabilir mi’’ sorusunu akıllara getiriyor. Evet, olması pek muhtemel!

Yapay Zekalar Birbiri ile Savaşabilir mi?

Hedefleri birbiriyle çakışan yapay zeka sistemleri arasında çatışmalar yaşanması da kaçınılmazdır. Bir örnek ile açıklayalım: Bir sistemin mümkün olan en fazla miktarda üretim yapmak üzere programlandığını düşünün; bir diğerinin ise havayı ve çevreyi temizlemek adına çalıştığını… Doğaları gereği, ikisi de işini mümkün olan en iyi biçimde yapmak ve karşısına çıkan engelleri kaldırmak için mücadele edecektir. Bir noktada mutlaka karşı karşıya gelecekler. Sebebi ister politik, ister ideolojik olsun, bunun olması öngörülebilir bir durum…

Yapay Zeka İnsanlığa Hizmet Edecek Bir Teknoloji Değil

Yapay zekayı insanlık tarafından yaratılan ama insanlığa hizmet edecek bir araç olarak görmek büyük bir hata olabilir. Amacımız gerçekten bu olsaydı, hali hazırda kullandığımız bilgisayar programlarını geliştirirdik. Yapay zeka ise bir öğrenme teknolojisidir. Herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan kendi kendine öğrenerek hareket edebilir. Kendi yollarını arar. Bu öğrenmenin nereye varabileceğini ya da bizi nereye götürebileceğini ise henüz bilmiyoruz. İnsanlar olarak bu teknolojiyle olan deneyimimiz yalnızca birkaç yıl geriye uzanıyor. Şu anda yapay zeka teknolojilerinde emekleme dönemindeyiz. Önümüzdeki yıllarda ana haber bültenlerinde ilginç yapay zeka haberleri görebiliriz.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018