Reklam
  • Reklam
Volkswagen’e emisyon skandalının faturası 15 milyar dolar!

Volkswagen'e emisyon skandalının faturası 15 milyar dolar!

Otomotiv devi Volkswagen emisyon krizini aşamadı hala. Henüz uzlaşı yok ama daha şimdiden faturası kabarıyor. Sadece ABD'de Volkswagen'in zararı 15 milyar doları aştı. İşte detaylar..

Reklam
28 Haziran 2016 - 10:46
Reklam

 

Otomotiv sektöründe krizin adı emisyon.. Vokswagen AG (VW) için ABD'deki emisyon skandalına ilişkin hukuki anlaşmazlıkları gidermenin faturası, San Francisco mahkemesi tarafından gidilecek uzlaşma öncesi, 15 milyar doları aştı.

Konuya yakın kaynaklara göre otomobil üreticisi uzlaşma çerçevesinde, otomobilleri skandal öncesi fiyatlarla geri alma ve tüketicilerin zararlarını araç başına 10,000 dolar ile telafi etme maliyetlerine karşılık 10.03 milyar dolar ayıracak. Bu rakamlar, VW'nin zaman sınırını aşması durumunda artış gösterebilir.

Kaynaklara göre VW, artı olarak ABD Çevre Koruma Ajansı ve California Hava Kaynakları Kurulu'na aktarılmak üzere 2.7 milyar dolar ceza ödeyecek ve temiz emisyon teknolojilerine 2 milyar dolar yatırım yapacak. Diğer kaynağa göre ise üretici aynı zamanda New York dahil bazı eyaletlerle de 400 milyon dolar harcayarak uzlaşmak zorunda kalacak.

Söz konusu miktar, ABD'de bir otomobil üreticisiyle gidilen en maliyetli sivil anlaşma konumunda bulunuyor ve emisyon skandalının telafi edilmesi için harcanan kaynak 16.2 milyar euroya (17.85 milyar dolar) yaklaşıyor..

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018