Reklam
  • Reklam
Vatandaş Kıbrıs ekonomisini yorumladı, zamlardan dert yandı!

Vatandaş Kıbrıs ekonomisini yorumladı, zamlardan dert yandı!

2016 yılı zor geçti. Peki KKTC halkı ekonomiyi nasıl değerlendiriyor? İlk izlenimler olumsuz, yeni yıl için ise beklentiler biraz keyifsiz. İşte Kıbrıs ekonomisine vatandaşın bakışı..

Reklam
20 Aralık 2016 - 09:56
Reklam

Özlem Çimendal / Deniz Abidin - YENİ BAKIŞ

Yeni Bakış Gazetesi, 2016’nın tamamlanmasına sayılı günler kala sokaktaki insanın nabzını tuttu. 2016’da yaşanan Ekonomik, sosyal ve siyasal olaylar karşısında canından bezdiğini dile getiren vatandaş 2017’nin daha güzel bir yıl olması temennisinde bulundu

“Maaşlar yerinde sayarken, benzinden tüp gaza, elektrikten ev kirasına kadar he rşey sürekli zamlandı” diyen vatandaş, 2016 yılında kazancının hızla eridiğini kaydetti

Dünyada yaşanan terör, savaşlar ve Anavatan Türkiye’den ardarda gelen şehit haberleri  karşısında da üzüntülerini dile getiren vatandaş, 2017’in savaşlardan uzak huzur ve sağlık dolu bir yıl olması dileğinde bulundu.

Şaban Kalkan: Bu ekonomi ile bu ülke zor ayağa kalkar
"2016 yılı kötü geçti. Benzine, tüpe yapılan zamlar bizi çok zorladı. Maaşlar yerinde sayıyor. Türk Lirası eridi. 8’nci ayda 38 lira olan tüp gaz, şimdi 42 lira oldu. Arabaların yol ruhsatı bile arttı. 2017 yılından umutluyuz, ancak bu ekonomi bu ülkede ayağa zor kalkar. Türkiye’den su geldi. Ancak bu su çok pahalı.  Suyun maliyeti belli ama faturaya yansıyan miktar çok fazla.”

Hayriye Gürler: Paranın hiçbir anlamı kalmadı
“206 yılı başlı başına hep sorundu. Ekonomi yerle bir oldu, maaşlar cebimizde eridi. Paranın hiçbir anlamı kalmadı. Markete gitmeye korkar olduk. Eskiden 100 liraya aldığımız şeylerin yarısını bile alamıyoruz şimdi. Benzine yapılan zamlar da oldukça fazla. Su, Türkiye’den geldi mutlu olduk, ancak faturaya yansıyan ücret bize fazla geldi. Maaş artışı yok, asgari ücret bir kez arttı. Dünyaya baktığımızda, terör, savaş, şehitler… Haber bile izlemek istemiyorum. 2017 yılından beklentim dünyada savaş olmasın, ülkemize de iyi bir hükümet gelsin ve icraat yapsın artık.”

Yaşar Botalı: Hayatımız dövize bağlandı
“2016 biz esnaflar için ekonomik yönden çok kötü geçti. Bu ülkede esnafın durumu ortada.  İş yok, tavla oynuyoruz. Hayatımız dövize bağlandı. Zamlardan nefes alamaz duruma geldik. Hükümetler değişti, siyasi belirsizliğin yanı sıra bir de döviz vurdu halkı. TL ödeniyoruz, döviz ödüyoruz, her şeye zam yapılıyor ha bire, nasıl geçineceğimizi şaşırır olduk. 2016 görüp göreceğimiz en kötü yıldı diyoruz ama 2017 için de endişelerimiz var. 2017’nin farklı olmasını bekliyoruz.”

Mustafa Kesat: Zamlarla dolu bir yıl oldu
“Ekonomik yönden 2016 kötü geçti. Zamlarla dolu bir yıl oldu. Elektriğe, benzine, tüpe zam yapıldı. Ben esnafım. İşlerimiz bu yıl iyi gitmedi. Yapılan zamlarla birlikte zor bir yıl geçirdik diyebiliriz. 2017’den yine de umutluyuz. İnşallah 2016’da yaşadıklarımız biraz da olsa hafifler ve ülkece daha refah bir ortama kavuşuruz.”

Hasan Koçarslan: Allah beterinden saklasın
“Ben Allah beterinden saklasın diyorum. 2016 çok kötü geçti. 2017’den beklentim iyi bir yıl olması yönündedir. 2016 hem siyasi  hem de ekonomik olarak bu toplumun belini büktü. 2017’de acilen topyekun toparlanmaya gitmezsek 2016’dan daha zor bir geçireceğe benziyoruz.”

Ali Dağdelen: Maaşlar cebimizde eriyor
“2017 yılından olumlu bir beklentimiz yok. Biz burada Arasta esnafı olarak sadece tavla oynuyoruz. . Biz sebzeyi dövizle almıyoruz. Dövize bağlı bir ülke durumuna gelmemiz sıkıntı yarattı. Maaşlar cebimizde eriyor. Her şey çok pahalı.”

Sultan Alpay: Beklentim ekonomik yönden daha iyi bir yıl
“Ben manavım. Domatese ithal izni verilmeli. 4-5 tane sera az geliyor. Bu nedenle de domates çok pahalı. Sabahtan beri satmadık. Vatandaşın alım gücü düştü. Ülke genelinde yapılan zamlar da eklendiğinde mecbur bir yerlerden kesmek zorunda kalıyorsun. 2017’den beklentim ekonomik yönden daha iyi bir yıl”

Bektaş Yaşar: Bir adım ileriye gidemedik
“Ekonomik anlamda kötü bir yıl oldu. Bir adım ileriye gidemedik. Tüpe, elektriğe zam geldi, döviz yükseldi. Bu da vatandaş olarak bizi çok sarstı. Beklentim bu yıldan barış ve huzurdur. Her gün kaza,  eylem ve bu olumsuz olaylardan bıktık”

Mehmet Ali Murat: Zamlarla yaşamaya alıştık
“Öğrenci olduğum için maddi anlamda bir beklentim yok. Sosyal olarak bakıldığında Kıbrıs iyi bir yer. Ancak, para hiçbir zaman yetmez çünkü her şey çok pahalı.  Zamlarla yaşamaya alıştık. Yeni yıldan huzur, ekonomik istikrar ve barış ortamı bekliyoruz.”

Haydar Karaman: Kıt kanaat geçiniyoruz
“Ekonomik yaşam çok zor. Tek geliri olan ve kirada yaşayan herkes için hayat zorlaşıyor. Yerli halkın eskiden alım gücü yüksekti, şimdi giderek düştü. Kıt kanaat geçiniyorlar. 2016 sorunlarla dolu bir yol oldu Kıbrıs için. Ekonomik şartlar nedeniyle burada yaşam artık iyi değil, toplum umudunu 2017’ye bıraktı.”

Ahmet Mağusalı: Zam olmazsa bu ülkenin bereketi yok
“2016 nasıl geçtiyse 2017 yılından da aynısını bekliyorum. Yani çok bir beklentim yok. İnsanlar deli oldu. Herkes kendi çıkarı peşinde, toplum yararına olacak toplum için bir şeyler yapma derdinde değil, Gemisini kurtaran kaptan. KKTC zam memleketi oldu.  Zam olmazsa bereketi yok sanki. Dört partinin dördü de kardeştir. Biri yoruldum der, diğerine topu atar. Yakar top oynarlar.”

Baki Direkçi: Bundan sonra bu ülkeyi yeni yüzler kurtarır
“2016 hepimiz için çok kötü bir yıl oldu. Türkiye ve dünyadaki terör olaylarından tutun da bizim ülkedeki siyasi ekonomik karışıklığa kadar huzurumuzu kaçıran çok olay yaşadık. 2017’de mevcut düzenle bir şeyin değişeceğine inanmıyorum. Bu ülkenin kurtuluşu yönetime gelecek taze kanlarla sağlanır diye düşünüyorum. Bugüne kadar hükümet olanlar artık iş yapmaz oldu. Başarıya aç yeni yüzlerin gelmesi ülke adına her açıdan daha faydalı olacaktır. 2017’de yeni bir sayfa yeni yüzler yeni bir yönetim gerçekleşirse belki değişimin önü açılır.”Kaynak: 2016 “İllallah” dedirtti 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018