Reklam
  • Reklam
Türkler neden daha pahalı tatil yapıyor?

Türkler neden daha pahalı tatil yapıyor?

Yaz geldi, tatil programları sıklaşıyor. Peki turistlerin daha ucuz tatil yaptığını, yerli vatandaşın tatilinin pahalıya geldiğini düşünüyor musunuz? O zaman Tur Andiamo Direktörü Cem Polatoğlu'nun tespitine bir göz atın..

Reklam
28 Haziran 2016 - 13:00 - Güncelleme: 28 Haziran 2016 - 13:08
Reklam

Her tatil döneminde benzer tartışma yaşanır. Turistlerin ucuza tatil yaptığı, ama yerli vatandaşın deyim yerindeyse turizm bölgelerinde kazıklandığı söylenir.

Peki durum gerçekten böyle mi? 

Turist ucuz tatil yaparken, Türklerin tatili neden pahalıya geliyor? Turizm sektörünün tecrübeli ismi, Andiamo Tur Direktörü Cem Polatoğlu yazdı;

 

TÜRKLER NEDEN DAHA PAHALI TATiL YAPAR ?

Çünkü;

        Yabancı tur operatörleri, Türkiye'deki otellere Eylül, Ekim ayında peşin-nakit ödeme yaparak ve Nisan ayından başlayıp Ekim ayına kadar olan tatil süreci için yani tüm sezona yayarak kapı fiyatı 100 Euro olan otel odalarını 20-30 Euro’ya satın alma şansına sahip olurlar. Zaten otelcinin de otelinin tefrişi için sıcak, nakit paraya ihtiyacı vardır.

        Tur operatörü, aynı oteli Aralık ayında 40 Euro’ya, işler iyi giderse Mart ayında 60 ve elde oda kalmış ise Mayıs’ta 70-80 Euro’ya satın alır.

        Türk Tur operatörleri ise ne yazık ki;

1) Son dakikacı Türk müşterilerine güvenip hiçbir zaman milyonlarca Euro'sunu riske etmez, edemez. Çünkü verilere göre Türk tüketicilerin % 80’i tatiline son 1-30 gün arası karar verir.  

2) Türk tüketicisi, sadece Temmuz-Ağustos’ta "pik" dediğimiz en yüksek sezonda tatil yapar ve buna da son anda karar verir.

        Bu durumda  Türk müşterisi Temmuz-Ağustos ayı için 80 Euro’ya Türk tur operatörün aldığı otele 90 Euro para öder.
Sonra da nedenlerini bilemediği için  “Vay Alman 25-30 Euro'ya kalırken ben neden 90 Euro'ya kalıyorum” der.

Aslında durum bu kadar basit. Çok basit..

EKONOMİ KIBRIS

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • süleyman edincik
    1 yıl önce
    ya*** . güya ocak ayında erken rezervasyon yapıyoruz. aynı kazığı yiyoruz. bütün turizmciler aynı şeyi söylüyorsunuz. ama türkler sürekli kazık***ıyor. türkiyedeki otellerde de durum aynı. ruslara 1.000 tl bize 2/3.000 tl
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenliyor!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri...
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..