Reklam
  • Reklam
Türkiye gazete manşetleri..

Türkiye gazete manşetleri..

16 Mayıs gazete manşetleri, öne çıkan başlıklar..

Reklam
16 Mayıs 2016 - 09:53
Reklam

 

Basında bugün öne çıkan başlıklar...

 

MİLLİYET

-- MHP Lideri Bahçeli kongre tartışmaları ile ilgili görüşlerini Milliyet'le paylaştı: "Onlar bizim kardeşimizdir. Yargıtay onarsa MHP'nin kartları düşer. Kongre yapılır" dedi.

-- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı-Balıkesir arasındaki otoyolu kapsayan Marmara Otoyol Ringi tamamlanınca yılda 2.5 milyar lira tasarruf sağlanacağını açıkladı.

-- Türkiye Sınai Kalkınma Bankası TSKB.IS yedi bankanın koordinatörlüğünde 300 milyon dolarlık beş yıl vadeli Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil ihracı gerçekleştirdi.

-- Ege Denizi'nde ölümsüz 66 gün. Deniz Kuvvetleri iki ay içinde 68 düzensiz göç girişimini engelleyerek, 3,158 göçmeni Sahil Güvenlik'e teslim etti.

-- AKP'de kongre öncesi ilk temayül yoklaması bugün gerçekleştirilecek. Davutoğlu da gönlündeki başbakanı önerecek.

 

HÜRRİYET

-- MHP'nin dört başkan adayı kongrenin yapılacağı otelin önüne binlerce destekçiyle geldiler, polis izin vermeyince bildiri açıklayıp dağıldılar.

-- CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu arasındaki kriz çözüldü. Sinan Aygün Hisarcıklıoğlu'nun üzüntüsünü iletince Kılıçdaroğlu arayıp, "Siyasette olur böyle şeyler" dedi.

-- Maliye Bakanlığı, borçlu mükelleflere mektup göndererek borçlarını ödemelerini istedi. Mektupta, MTV, harçlar, trafik, nüfus ve askerlik gibi para cezaları ile benzeri süreksiz yükümlülüklerden dolayı borçların zorla tahsil işlemlerine başlanılmadan borcun ödenmesinde yarar olduğu vurgulandı.

-- Japon otomobil üreticileri rekabette güçlenmek için işbirliklerini artırıyor. Japonya'da on yıl içinde en fazla üç büyük ve güçlü (otomobil) üreticisinin kalacağı iddia ediliyor.

-- Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig 2015-16 Hasan Doğan Sezonu şampiyonluğuna ulaştı.

 

SABAH

-- Cumhurbaşkanı Erdoğan: Girdiği her seçimi kaybeden o zat (Kılıçdaroğlu) şimdi "Kanla netice alabilir miyiz" diye bakıyor. Alamazsınız. Halk ne derse o olacak."

-- Kesinleşmiş yargı kararına rağmen kurultay toplamaya çalışan MHP'li dört muhalif aday yol kapattı, polisle tartıştı.

-- ÖİB Milli Piyango'nun satışı tanıtımına 110 şirket katıldı. Başkan Mehmet Bostan, "5 Ağustos'ta teklifler alınacak ve daha net şartlarla satış aynı ay içinde gerçekleşecek" dedi.

-- Otomotiv sanayisi üretimi ve ihracatı yılın ilk dört ayında arttı. Böylece 2016 sonunda beklenen rekorlar daha yılın başında kendini belli etti.

-- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açıkladığı istatistiklere göre Türkiye genelinde Ocak 2016 itibarıyla 18 yaş altında çalışan çocuk sayısı 133,033 kişiyi buldu.

 

HABERTÜRK

-- Cumhurbaşkanı Erdoğan "Terör tanımını değiştir" diyen AB'ye eleştirisini sürdürdü: "Eli kanlı caniler ne zamandır siyasi sığınmacı oldu?"

-- IMF tahminlerine göre, bu yıl dünya genelinde büyüme oranlarının düşmesi ve petrol gelirlerindeki gerileme nedeniyle küresel çapta tasarruf oranları düşecek. Türkiye'de tasarruf oranı gelecek beş yılda yüzde 20'lerde kalacak.

-- Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV iadelerinin hızla sonuçlandırılması için Ankara'da iki özel ihtisas vergi dairesinin kurulma sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

-- BES'e otomatik katılım taslağı tamamlandı. Taslakta 45 yaşın altında kalan tüm çalışanların otomatik olarak BES'e dahil edileceği ve altı ay zorunlu olarak 100 TL kesinti yapılmasının benimsendiği öğrenildi.

-- İstihbarat birimleri terör örgütü IŞİD'e yönelik yoğun çalışmalar sonucunda, örgütün yeni hedefinin 19 Mayıs'ta Anıtkabir ile Ankara Cebeci'deki askerlik şubesi olduğu açığa çıkarıldı. IŞİD'in büyük şehirlerde 10 farklı eylem yapma planı konusunda yetkililere bilgi verildi.

 

DÜNYA

-- Yılda beş milyar dolarlık gıda ve tarım ürünü ithal eden Çinli firmaların temsilcileri Antalya'da yaş sebze-meyve ve gıda ürünleri ihracatçılarıyla bir araya geldi.

-- DowAksa'nın Yalova'da kurduğu Global Kompozit Merkezi hizmete girdi. Merkez, ulusal ve uluslararası sivil havacılık sanayi ile rüzgar enerjisi, inşaat, ulaşım, denizcilik gibi sektörlere ileri kompozit malzeme tedariki sağlayacak.

-- Takasbank Genel Müdürü Mahmut Kayacık, "İstanbul Finans Merkezi ve OVP çerçevesinde altının mobilitesini artıracak 'Kaydi Altın Transfer Sistemi'ni kuruyor. Bu sistemle Türkiye içinde altının bankalararası transferi, EFT kadar hızlı olabilecek" dedi.

-- Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede üretimi durduran fabrikalara el konulacağını ve sahiplerine hapis cezası verileceğini söyledi.

-- Güriş Holding, portföyüne 14.07 MW kurulu güce sahip ve yılda 57.5 milyon MW elektrik üretebilen Espiye HES'i ekledi.

 

CUMHURİYET

-- "Devlet'e karşı 748 imza." MHP başkan adayları kurultay yerine güç gösterisi yaptı.

-- AKP'nin yaptığı yasal değişikliklerle kamu kurumlarının harcamalarını denetleyen Sayıştay'ı nasıl kilitlediği ortaya çıktı. Denetimde altı yıllık açık var.

-- Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, petrolde yaşanan derin ve uzun süreli düşüş nedeniyle Ortadoğulu petrol üreticileri Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman'ın kredi notunu düşürdü.

-- Türkiye yenilenebilir enerji yatırımlarının çekiciliği konusunda 19. sırada yer aldı. Endekse göre, ilk üç sırada ABD, Çin ve Hindistan yer aldı.

-- Wall Street Journal gazetesine göre, NATO Karadeniz'e filo yerleştirmek için Türkiye ve Bulgaristan'la görüşmelere başladı.

 

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018