Reklam
  • Reklam
Türkiye’den gelen su denize dökülüyor iddiası..

Türkiye'den gelen su denize dökülüyor iddiası..

Türkiye’den gelen yıllık 75 milyon metreküp suyun, “KKTC yer altı su kaynaklarının tükenmesini önleyeceği” projesi rafta. Göletteki suyun bir kısmı denize dökülüyor, vatandaş açığı kapatmak için kuyu kazıyor.

Reklam
24 Temmuz 2017 - 12:27 - Güncelleme: 24 Temmuz 2017 - 13:03
Reklam

Türkiye’den gelen yıllık 75 milyon metreküp suyun, KKTC yer altı su kaynaklarının tükenmesini önleyeceği yönündeki politika henüz yaşam bulmadı. Türkiye’den gelen su, henüz KKTC’nin bütününe ulaşmazken, kaymakamlıklar da kuyu açma izni vermeye devam ediyor. 2017 yılı içerisinde 14 adet yeni kuyu izni verildi

YOK… YOK… YOK…: Türkiye’den gelen su bir yıldır şebekede. İhale yok, Su Yasası yok, sistemi yönetecek üst kuruluş yok. Yer altı, yerüstü suların nasıl yönetileceği belli değil. Bu belirsizlik içerisinde yeni kuyu izinleri verilmeye devam ediyor

YETKİ DSİ’DE: Türkiye’den akıtılan suyun içme ve kullanım suyu olarak dağıtılmaya başlamasının üzerinden tam bir yıl geçti. Geçtiğimiz yıl haziran ayında başlatılan dağıtım uygulamasına göre, suyu depolara kadar Türkiye Devlet Su İşleri (DSİ) getiriyor, dağım ise belediyelerde

YASA ÇIKMADI: KKTC ile TC arasında varılan mutabakata göre bu bir yıllık geçiş sürecinde, KKTC tarafı ülkedeki tüm su kaynaklarına yönelik olarak bir su yasası çıkaracak ve ülkedeki su kaynaklarını yönetecek ve su stratejileri oluşturacak bir “Su Üst Kurulu” oluşturacaktı.

Türkiye’den gelen yıllık 75 milyon metreküp suyun, KKTC yer altı su kaynaklarının tükenmesini önleyeceği yönündeki politika henüz yaşam bulmadı.

Türkiye’den gelen su, henüz KKTC’nin bütününe ulaşmazken, kaymakamlıklar da kuyu açma izni vermeye devam ediyor. 2017 yılı içerisinde 14 adet yeni kuyu izni verildi. Bu rakamın çoğunluğu Güzelyurt olmakla birlikte, yurdun dört bir yanında kuyular kazılmaya devam ediyor.

KKTC’de şu anda toplam 14 bin 688 adet kuyu var. Bunun 14 bin 260’ı özel şahıslara ait. Devletin kendisine ait su kuyu sayısı ise 428.

 

Reklam
Reklam
Kaynak: Hasan Düzgün

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..