Reklam
  • Reklam
Türkiye’de yıllık gıda takviyesi pazar büyüklüğü...
Reklam

Türkiye'de yıllık gıda takviyesi pazar büyüklüğü açıklandı!..

Türkiye'de yıllık gıda takviyesi pazar büyüklüğü kaç milyon? İşte detaylar...

Reklam
28 Temmuz 2018 - 14:51
Reklam

 

Türkiye'de Yıllık Gıda Takviyesi Pazar Büyüklüğü Açıklandı

 

    Aksu Vital Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu, Türkiye'de yıllık gıda takviyesi pazar büyüklüğünün 850-900 milyon lira olduğunu belirterek: "Ama bu pazar kayıt dışı, internet satışları vesaire devreye girerse bunun en az 3-5 katı." dedi.

   Yunus Aksu, dünyada sanayileşme ile beraber bir kirlenmenin ortaya çıktığını, bu kirlenmenin zenginleşme ile beraber sağlıklı kalma ihtiyacını da ortaya çıkardığını söyledi.

   Aksu, "Dünyadaki bu gelişme ile beraber doğal ürünler pazarı da büyüme trendine giriyor. Türkiye'de de sanayileşme ile beraber bir zenginleşme, aynı zamanda kirlenme oluşuyor. Zenginleşmede sağlıklı kalmayı arzulayanlar, bu ürünlerin tüketimine yol açıyor." dedi.

    Türkiye'deki doğal ürünler, gıda takviyesi pazarının her gün büyüdüğünü belirten Aksu, "Bu anlamda dünyada yüzde 10-15 arasında bir büyüme söz konusu iken, bu rakam Türkiye'de yüzde 20-25'i buluyor. Türkiye'de yıllık gıda takviyesi pazar büyüklüğü 850-900 milyon lira ama bu pazar kayıt dışı, internet satışları vesaire devreye girerse bunun en az 3-5 katı." diye konuştu.

   Son 10 yılda doğal ürünler pazarında önemli bir farkındalık ortaya konmaya başladığını ifade eden Aksu, şunları kaydetti: "İnsanlar artık yediği ekmekten içtiği suya kadar her şeyin doğal olmasını arzuluyor. Sanayileşme sentetikleşmeyi, aynı zamanda zenginleşmeyi getiriyor. Zenginleşen, aynı zamanda sağlığından bedel ödemiş kitleler, o zenginliği sağlıklı kalabilme adına harcıyor. Zenginlik aynı zamanda daha fazla hayatta kalabilme, daha fazla genç olabilme, hayatın nimetlerinden, zevklerinden çok fazla faydalanabilme arzusunu tetikliyor.

   Aksu Vital olarak, 30 yıldır felsefe ve yaklaşımımız en doğal olanı en tabi haliyle insanlarla buluşturmak. 350-400'e yakın ürün çeşidi üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünleri 90-95'e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunların yüzde 99'u doğal ürünler ve katma değeri yüksek ürünler. Biz cari açığa olumlu katkıda bulunuyoruz. Türkiye'de ihracattaki kilogram dolar değerleri 1.4 dolar civarında. Bizde ise en az 5-6 dolar ortalama kilogram değeri var. Fakirlik doğallık ile alakalı, kirlenme de sanayi ile alakalı. Bugün Amerika'da insanların yaklaşık %70'i gıda takviyesi tüketiyor. Almanya'da eczanelerdeki gıda takviyesinin ilaca göre tüketimi %60 civarında. Yani gelişme ile orantılı."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Asbank münhal açtı..
Asbank münhal açtı..
Bitcoin'de yeni rekor..
Bitcoin'de yeni rekor..