Reklam
  • Reklam
Türkiye’de yeni ekonomi modeli bugün açıklandı!
Reklam

Türkiye'de yeni ekonomi modeli bugün açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni ekonomi modelini bugün açıkladı. Buna göre, merkez bankasının tam bağımsızlığı korunacak. Sıkı para politikaları izlenecek. Enflasyon ve cari açıkla mücadele etmek de yeni politikaların kapsamında olacak.

Reklam
10 Ağustos 2018 - 16:22
Reklam

Türkiye'de yeni ekonomi modeli bugün açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modeli açıkladı. Albayrak yeni dönemde para ve maliye politikası açısından çok daha sıkı ve uyumlu bir süreç olacağını söyledi. Albayrak Merkez Bankası'nın tam bağımsızlığı prensibinin devam etmesi gerektiğini kaydetti. Enflasyonla mücadele ve cari açığı düşürme vurgusu yaptı.

Albayrak'ın mesajları şöyle:

“Türkiye son 16 yıllık Ak Parti döneminde ekonomik olarak bir üst lige çıktı çok başarılı bir süreç ortaya koydu.

Gerek para, gerek maliye politikasının tek şapkada birleşmesiyle, liyakat şemsiyesiyle çok daha güçlü bir bakanlık olacak.

Eylül ayında açıklayacağımız OVP (Güzel bir isim arıyoruz), bu programın detayları çok hızlı bir şekilde ortaya çıkacak.

Ekonomideki tablo, makro göstergelere göre makul değil

Daha etkin bir iletişim ve güvene dayalı süreci ortaya koymalıyız.

Yeni ekonomi yaklaşımın en önemli adımlarından biri kararlı ve güçlü yaklaşım olması... Kararlı adımların atıldığı dönem başlayacak.”

Berat Albayrak ayrıca bazı prensiplere değindi:

“Tüm piyasa paydaşlarıyla daha etkin bir iletişim ve güvene dayalı süreç. Kalıcı ve güçlü yapı kurma noktasında bunlar olmazsa olmaz.

Para politikalarının tam bağımsızlığı sağlanacak, Merkez Bankası'nın bağımsızlığı kritik esastır.

Değişime ayak uydurma, hatta değişimde öncü rol üstlenmek, olmazsa olmaz...

Piyasa ve teori çerçevesinde baktığımızda gerçekçi politikaların seçilmesi.

Spekülasyonların ekonomimize etki etmesine izin vermeyip özellikle veri güvenliği, çünkü ekonomin temeli veriye dayanıyor, çok daha etkin bir süreç ortaya koyacağız.

Özellikle Türk Lirası'nın güvenini arttırmak. Hele de küresel sınamalardan geçtiğimiz bu günlerde... Türkiye olarak son 15 senede çok daha etkin çok daha önemli bir süreç ortaya koyduk

‘MERKEZ'İN BAĞIMSIZLIĞI’

“İlk geldiğimiz günden beri para politikasının bağımsızlığı konusunda Merkez Bankası özelinde çok hassasız. Mümkün olduğunca konuşmamaya gayret ettik.

Para politikasının ve Merkez Bankası'nın tam bağımsızlığı prensip olarak devam etmesi gereken bir husus...

Bankacılık sektörü en temel sektörlerimizden biri olmaya devam edecek.

Sıkı para ve mali politika süreci ortaya koyacağız.

Bütçe disiplini en temel dinamiklerden biri…

Yapısal reformlar önceliklendirilecek, bu konuda Bakanlıkta yoğun bir çalışma yürütüyoruz.

‘ENFLASYONLA GÜÇLÜ MÜCADELE’

Ekonomik dengelenmeyi sağlamak için ilk sac ayağı enflasyonla mücadele olacak.

Mali disiplin konusunda çok daha sıkı bir Maliye Bakanlığı göreceğiz.

‘CARİ AÇIK, GÜVEN ORTAMI’

Cari açığın düşürülmesiyle ilgili stratejik temeller atılacak.

Güven ortamının iyileştirilmesi için gerekli adımlar atılacak.

Sermaye piyasalarının derinleşeceği önemli bir yıl olacak.

Tasarruf ve verimlilik artırılacak. Bakanlıklara tasarruf tedbirleri başladık yıl sonunda rakamları göreceksiniz.

Yeni bir üst finansal regülasyon otoritesinin kurulmasını yeni yasama döneminde Meclis'e getireceğiz.

Hazinemizin iki aylık borç çevirme oranını yüzde 125'lerden yüzde 110 çektik. Yılın kalan aylarında da bu oranı yüzde 100'e çekeceğiz.

‘ENFLASYON MU BÜYÜME Mİ?’

Enflasyon mu büyüme mi? Hem enflasyonla mücadele hem de sağlıklı büyüme. Türkiye zaten üretim ötesinde nüfusuyla büyüyen bir ülke. Üretim odaklı büyümeyi destekleyerek büyümeyi de sağlam dönüştürürse Türkiye'yi kimse tutamaz.

Eş güdüm içerisinde yürüteceğimiz bu yaklaşım sürecini stratejik büyüme alanlarını tespit ederek ortaya koyacağız. Bu dönemki OVP eskisi gibi olmayacak. Her bir bakanlığın performansının ve bu dönüşüm için sorumluluk ve yük olarak belirlenen hedeflerin takip edildiği çok etkin bir program olacak

Vergi sistemi noktasında maliyede çok güçlü yeni bir dönüşüm süreci başlayacak. Bu değişimi aynı hızla koşmayı hedef gören ekiple birlikte bu değişimi çok daha etkin bir şekilde oraya koyacak. Bütün bu planın tamamı 81 milyonu üreten Türkiye'ye dönüştürmek en büyük motivasyonumuz olacak.

KİMLER KATILIYOR

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Yeni Ekonomi Yaklaşımı toplantısına aralarında TÜSiAD Başkanı Erol Bilecik, Yapı Kredi Bankası YKB Gökhan Erün, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Vakıfbank GM Mehmet Emin Özcan, ISO Başkanı Erdal Bahçıvan ve TİM Başkanı İsmail Gülle'nin de aralarında bulunduğu kalabalık bir işadamı grubu katılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x