Reklam
  • Reklam
Turizmde agresif pazarlama faaliyetleri devam edecek..

Turizmde agresif pazarlama faaliyetleri devam edecek..

İngiltere'den gelen turist sayısında %70-75 düşüş var..

Reklam
03 Haziran 2017 - 09:25
Reklam

 

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, ülkeye İngiltere'den gelen turist sayısında yüzde 70-75 dolayında bir düşüş yaşandığını, bu pazarın canlanması adına çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Esenyel, “İngiltere'de agresif pazarlama faaliyetlerimiz hızla devam edecek” ifadelerini kullandı.

Esenyel, yazılı açıklamasında, İngiltere pazarının yabancı pazarlar içerisinde yıllardır en fazla turisti sağlayan, Ada'nın kuzeyi ile turizm endüstrisi ve sosyal yaşantı anlamında Türkiye pazarından sonra gelen en büyük pazar olduğunu kaydetti.

2012 yılından sonra İngiltere pazarının ihmal edildiğini de belirten Esenyel, devlet yetkilileri ve müteakip dönemlerin turizm otoritelerince tanıtım, reklam ve imaj faaliyetlerinde kısıtlama yaptığını ifade etti.

Son dört yıldır yapılmayan destinasyon algısı ve imaj reklamlarının eksikliğinden dolayı ülkeye İngiltere'den gelen turist sayısında yüzde 70-75 dolayında bir düşüş yaşandığını söyleyen Esenyel, bu düşüşün tüm turizm otoritelerince de bilinen bir gerçek olduğunu dile getirdi.

Son yıllarda ihmal edilen İngiltere pazarının büyük bir bölümünün Güney Kıbrıs turizm pazarına kaydığını kaydeden Esenyel, Bakanlık olarak bu durumun önüne geçme, yaratılan olumsuz algıyı ortadan kaldırılma ve İngiltere pazarında yeniden ivme kazanma için yoğun bir çalışma içinde olduklarını ifade etti.

İngiltere Turizm Ofisine yapılan tanıtım katkısının sadece İngiltere pazarına yönelik olmadığını da söylen Esenyel, Kuzey İrlanda ve İskoçya gibi destinasyonlarda tanıtımının da bu bütçeden kullanılarak yapıldığını; görsel reklam ve dijital pazarlamanın tümünün aynı bütçeden karşılandığını kaydetti.

Esenyel, söz konusu pazarlar için ayrılan bütçenin; destinasyon pazarlaması ve imaj yenileme faaliyetleri düşünüldüğünde yetersiz olacağını da söyleyerek, eleştirilerin yersiz olduğunu belirtti.

Esenyel, İngiltere'de aktif olarak çalışan ve zorluklar içersinde ayakta durmaya çalışan Kıbrıslı Türklerin çalıştırdığı acente ve tur operatörlerine getirecekleri turist sayısı aralığına göre yıl sonunda imaj reklam katkı payının verileceğini ifade etti.

“İngiltere'de agresif pazarlama faaliyetlerimiz hızla devam edecek” diyen Esenyel, bu pazarın tekrardan eski günlerine kavuşması için, hiçbir maddi ve manevi destekten kaçınılmayacağını da söyledi.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..