Reklam
  • Reklam
Turizm teşvik uygulamasında rakamlar neden düştü?

Turizm teşvik uygulamasında rakamlar neden düştü?

Turizm’de Türkiye’nin teşvik uygulaması neden zaman içinde turist başı 130 Euro’dan 70 Euro’ya düştü. İşte çok dikkat çeken açıklama...

Reklam
28 Nisan 2017 - 09:43 - Güncelleme: 28 Nisan 2017 - 10:43
Reklam

Vatan Mehmet

Turizm Bakanlığı Eski Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Turizm’de Türkiye’nin turist başı 110 Euro’da 70 Euro’ya düşen yeni teşvik uygulaması hakkında Türkiye tarafının teşvikler konusunda yapması gerektiğin yaptığını ancak muhatabı Turizm Bakanlığı ve doyasıyla hükümetin bu konuda yılların kazanımını kayba dönüştürdüğünü söyledi…

Eski Müsteşar Aşıkoğlu turizmde gelinen yeni durum nedeniyle tarımda yaşadığımız ‘doğurmadan teşvik alma’ sezonunun açılacağını, bunun da turizmi büyütmek yerine tarımda olduğu gibi yok edebileceğini ifade etti.

Aşıkoğlu, “Turizmde teşvik 130 Euro’dan önce neden 110’a düştü. 60-65 Euro zaten Antalya’ya konma parasıdır. Turizmde bu teşvik sorunu ve miktarı yıllardır sorundur. Ancak bunu muhatabımız Türkiye’ye anlatacak yetkili biri yok… Şimdi ise turizm bütün bu olumlu gelişmeyle büyürken ve hacim kazanırken teşvikler düşmüş oldu. Bu düşüşle riski modelden çıkarmış olduk. Risk olmayınca da büyüme olmaz” diye konuştu.

“Tarım elli senedir büyüdü mü? Hayır, Çünkü koyun doğursa da teşvik alıyorsun doğurmasa da…” diye konuşan Aşıkoğlu, eksen büyüse de teşvik var büyümese de… Turizmde de bu olacak yeni modelle. O nedenle turizmciler sustular. Sektör için bu durum en kısa yoldan ‘ben 70 Euro’yu nasıl olsa alacağım’ mantığına dönüşecek…” dedi.

Turizm Bakanlığı Eski Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Turizm’de Türkiye’nin turist başı 110 Euro’da 70 Euro’ya düşen yeni teşvik uygulaması hakkında Türkiye tarafının teşvikler konusunda yapması gerektiğin yaptığını ancak muhatabı Turizm Bakanlığı ve doyasıyla hükümetin bu konuda yılların kazanımını kayba dönüştürdüğünü söyledi…

Kıbrıs Postası’na konuşan Eski Müsteşar Aşıkoğlu turizmde gelinen yeni durum nedeniyle tarımda yaşadığımız ‘doğurmadan teşvik alma’ sezonunun açılacağını, bunun da turizmi büyütmek yerine tarımda olduğu gibi yok edebileceğini ifade etti.

“KKTC’DE 74’TEN BU TARAFA MACRO TEK BİR PROJE VAR”

Aşıkoğlu şöyle konuştu; “KKTC’nin ekonomik olarak büyümesinin imkânı var mı yok mu soru budur. Biri çıkıp vilayet diyor… Parayı ben kanı ben veriyorum diyor. Biz ne diyoruz mesele budur. Biz im böyle görünmememiz için bu algıyı kırmamız lazım. Nasıl kıracağız? Eğer 300 sene daha para alıyorsak ne olacak? İstanbul’da verilen vergi eğer buraya geliyorsa ve biri böyle diyorsa bu nasıl gücümüze gidecek? Reform yanlılarını üzen sözler bunlar… Bu algıyı kırmak istiyor muyuz mesele bu. Bugüne kadar KKTC’de 74’ten bu tarafa macro tek bir proje var. O da su Projesidir ki o da bizim değil. Kıbrıs Türkü olarak sorunumuz budur… 74’ten bu yana hiç bir hükümet ben bu ekonomiyi nasıl büyütürüm diye düşünmedi… Bizim düşünme şeklini değiştirmemiz lazım…”

“RİSK ALDIK RİSKİ BÖLÜŞTÜK VE TURİST GETİRDİK”

Aşıkoğlu sözlerini şöyle konuştu; “Bizim ekonomiyi büyütme sorunumuz var. Bu bizim sorunumuz. Turizm bu noktada bunu sağlayacak bir unsurdur. İstihdam ve büyüme sorununu destekler 40 sektörü destekler. Yabancı turistin gelmesini sağlar mı sağlar. Oslo’da havalimanındaki tabelalarda ‘Oslo to Ercan’ yazar. Bunun ekonomik değeri nedir. Bunu başaran charter seferleridir. Tarifeli seferler kalsaydı olmazdı… Ama biz 40 yere uçtuk ve dolayısıyla savaşmadık… Turizm böyle bir projeydi. Temel amacımız tur operatörlerini yüksek teşvikle risk almasını sağlamak, risk alarak da büyümeyi sağlamak… Risk aldık riski bölüştük ve turist getirdik...”

“TAM TERSİNİ YAPMAMIZ GEREKİRDİ”

“Temel sorumuz gelen turistin yüzde 70-80 Türkiye’den gelmesi ve bunun ekonomiye minimum etkisidir. Üstelik kumar turistinin de bizim yapısal sorunlarımızdan bir tanesi olmasıdır… Perşembe Cuma dolu hafta içini satamıyoruz. Bizim tam tersini yapmamız gerekirdi. Onun için teşvikle 7 gün paketle Avrupa’ya yüklendik ve sonuç aldık. Yabancı turist sayısı Türkiyeli turisti yakaladı…”

“TURİZMDE BU TEŞVİK SORUNU VE MİKTARI YILLARDIR SORUNDUR. ANCAK BUNU MUHATABIMIZ TÜRKİYE’YE ANLATACAK YETKİLİ BİRİ YOK”

“130 Euro’dan önce neden 110’a düştü. 60-65 Euro zaten Antalya’ya konma parasıdır. Turizmde bu teşvik sorunu ve miktarı yıllardır sorundur. Ancak bunu muhatabımız Türkiye’ye anlatacak yetkili biri yok…

Şimdi ise turizm bütün bu olumlu gelişmeyle büyürken ve hacim kazanırken teşvikler düşmüş oldu. Bu düşüşle riski modelden çıkarmış olduk. Risk olmayınca da büyüme olmaz. Tarım büyüdü mü elli senedir? Hayır, neden peki… Çünkü koyun doğursa da teşvik alıyorsun doğurmasa da… Eksen büyüse de teşvik var büyümese de… Turizmde de bu olacak yeni modelle. O nedenle turizmciler sustular. Sektör için bu durum en kısa yoldan ‘ben 70 Euro’yu nasıl olsa alacağım’ mantığına dönüşecek…”

“RİSKSİZ OTURDUĞUMUZ YERDEN TARIMDA OLDUĞU GİBİ PARA ALACAĞIZ”

“Hem de hiç bir şey yapmadan. Bu tıpa tıp tarımdaki durumdur ve bu konuda kusurlu olan biziz. Bizim vizyonsuzluğumuzdur. Bu konuda Türkiye elinden geleni yaptı. Bizim turizme inancımız yok hatta farkında bile değiliz. Kısa yoldan sorumluluğu Türkiye’ye atıyoruz. Vizyonu bizim geliştirmemiz gerekirdi.

Yani charterla saldırdık saldırdık ve Avusturya’ya kadar gittik şimdi dönelim diyoruz ve oturalım. Bu bir felsefe değişimi… Yoksa teşvikte bu miktar ve sair değil… Risksiz oturduğumuz yerden Tarımda olduğu gibi para alacağız. Öte yandan şimdi ki sistemle denetimden de yoksun bir teşvik gerçekleşmiş olacak…”

 

Reklam
Reklam
Kaynak: Kıbrıs Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..