Reklam
  • Reklam
Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson’ı görevden aldı, yenine...

Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden aldı, yenine Pompeo geldi.

ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu atadı. İşte sebebi.. Mike Pompeo kimdir?

Reklam
14 Mart 2018 - 08:55
Reklam

 

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldı. Trump, Tillerson'ın görevden alındığını Twitter hesabından duyurdu ve yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'yu atadığını belirtti.

Trump, paylaştığı tweet'te şu ifadeleri kullandı: "CIA Direktörü Mike Pompeo, yeni Dışişleri Bakanımız olacak. Fantastik bir iş yapacak. Rex Tillerson'a hizmetleri için teşekkürler."

"Tillerson ile bu konuyu fazla konuşmadım"

Trump, daha sonra da atama kararına ilişkin Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tillerson için, "Göreve kendini adamışlığı ve yaptığı hizmetlerden dolayı çok memnunum" ifadelerini kullanan Trump, "Rex ve ben uzun zamandan beri bu konuyu konuşuyoruz. Aslında iyi anlaşıyorduk fakat bazı konularda farklı görüşlere sahiptik. İran anlaşmasına baktığımız zaman, bence bu berbat. Galiba onun için çok fazla sorun yoktu. Ben ya (İran anlaşması) koparmak ya da bir şey yapmak istedim, o ise farklı düşündü" dedi.

Mike Pompeo kimdir?

ABD Başkanı Donald Trump, dışişleri bakanlığına CIA Direktörü Mike Pompeo'yu atadı. İş dünyasında deneyime sahip ve siyasette "şahin bir isim" olarak tanınan Pompeo, Trump'ın en çok güvendiği isimlerden biri.

ABD Başkanı Donald Trump, Washington Post'a yaptığı açıklamada, Pompeo için "CIA Direktörü Mike Pompeo'yu Dışişleri Bakanlığına aday göstermekten onur duyuyorum. Kara Harp Okulu'ndan yüksek dereceyle mezun olan Mike, Harvard Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden de onur derecesi aldı. Temsilciler Meclisi'ne giden yolu, kendini kanıtladığı başarılarla doludur" dedi.

Yeni Dışişleri Bakanı Pompeo, 1963 California doğumlu. Öğrencilik hayatı başarılarla dolu olan ve lisede basketbol oynayan Pompeo, West Point Askeri Akedemisi'nde makine mühendisliği alanında eğitim aldı ve 1986'da birincilikle mezun oldu.

Daha sonra orduya katılan Pompeo, ardından da Harvard Üniversitesi'nde hukuk okudu ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Mezun olduktan sonra Williams & Connolly firmasında çalışmaya başlayan Pompeo, Thayer Aerospace ve petrol ekipmanları şirketi Sentry International'da yöneticilik yaptı. 

Siyasete atılmaya karar veren Pompeo, 2010'da Cumhuriyetçi Parti adına Kansas'tan Kongre'ye adaylığını koydu.

Pompeo, Washington Post'a verdiği bir mülakatta, iş dünyasındaki deneyiminin siyasete girerek kamu hizmeti verme konusunda kendisini cesaretlendirdğini söylemişti. 

2011-2017 arasında Temsilciler Meclisi üyesi olan Pompeo, Trump tarafından 2016'da CIA Direktörlüğüne aday gösterildi ve 2017 başında ABD istihbaratının başına geçti. Pompeo, su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile gündeme gelmişti.

Pompeo, geçen haziran ayındaki bir röportajında da, Kuzey Kore konusunda ABD Başkanı Trump'la sık sık görüştüklerini söylemişti. Pompeo'nun İran konusunda şahin bir politika izlenmesinden yana olduğu söyleniyor. 

Öte yandan ABD basını, Pompeo'yu Dışişleri'nde zor bir görevin beklediğine dikkat çekiyor. Trump yönetiminin, bakanlığın bütçesini yüzde 31 oranında azaltmayı planladığı belirtiliyor.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..