Reklam
  • Reklam
Toprak paylaşımı ve Güzelyurt konusunda dikkat çeken açıklama!

Toprak paylaşımı ve Güzelyurt konusunda dikkat çeken açıklama!

Kıbrıs sorununun çözümünde müzakere süreci işliyor. İsviçre'de devam eden zirveden ne sonuç çıkacak henüz belli değil. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı konularda hassas uyarılar yaptı.

Reklam
10 Kasım 2016 - 09:37 - Güncelleme: 12 Kasım 2016 - 13:26
Reklam

Pelin Yükselay

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri Nikos Anmastasiadis, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında toprak pazarlığı yaparken, İstanbul’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Başbakan Hüseyin Özgürgün, Güzelyurt’un verilemeyeceğini söyledi. Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunda “asla yüzde 30’un altına düşmeyeceğini” belirtti.

İstanbul’da açılan 1. KKTC fuarı ve Tanıtım etkinlikleri çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KKTC standını gezdi. Erdoğan, bu sırada Başbakan Hüseyin Özgürgün ile sohbet etti. Özgürgün Erdoğan’la konuştuklarını şöyle aktardı.

Erdoğan ile müzakereler konusunu kısaca görüştüklerini ve garantilerle, toprak konusuna değindiklerini söyleyen Özgürgün şunları kaydetti:

“Türkiye'nin tavrı net. Garanti anlaşması konusundaki, toprak konusundaki tavrı net. Yani yüzde 30'un altında asla. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmelerden umudu olabileceğini düşünüyorum. Tabii bu iki günde, Rumların da çok fazla anlaşmaya yanaşmayacağını düşünüyor. Rumlar Güzelyurt'u istiyor, onu bunu istiyor, Türkiye bu noktada kesinlikle tamam denmeyeceğini söylüyor.” 

5’li konferans konusu

Özgürgün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la 5li konferans konusunu konuştuklarını da belirterek şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan 5'li konferans içinse şöyle diyor: Garanti anlaşmalarına asla dokundurmam ama eğer bu dediğimiz harita toprak konularında Rumlar uzlaşı sergilerse sonuçta hepsi tamam olursa o zaman Yunanistan’la oturup 5’li konferansta konuşulabiliriz. Ama ondan öncesinde bunun asla imkanı yok diyor. Yüzde 30'un altında asla kabul edilmez.”

Hükümeti sordu

Başbakan Özgürgün, Erdoğan’ın hükümetten memnun olduğunu ancak bu koalisyon hükümetinin devam edip etmeyeceğini sorduğunu söyleyerek şunları aktardı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bizdeki yapıyı anlattık, ülkedeki sorunları anlattık. Onların desteğine ihtiyacımız var. Bu hükümet rahat bir hükümet değildir. Hizmet bekleyen de bir halkımız var hükümet olarak elimizden geleni yapıyoruz. Tabi Erdoğan ne kadar zorluklarla karşı karşıya olduğumuzu gördü biliyor.”

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..