Reklam
  • Reklam
Tonoz Limited, Avrupa Birliği hibesi ile artık daha kurumsal..

Tonoz Limited, Avrupa Birliği hibesi ile artık daha kurumsal..

Kıbrıs ekonomisinde faaliyet gösteren şirketler, Avrupa Birliği projeleriyle yapılarını daha da güçlendiriyor. Onlardan biri de Gazimağusa'da hizmet veren Tonoz Limited. İşte projenin detayları..

Reklam
10 Ekim 2016 - 12:28 - Güncelleme: 10 Ekim 2016 - 16:16
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Teknoloji günden güne gelişiyor, bu anlamdaki ihtiyaçlar her geçen gün artıyor. Özellikle de şirketler için bu hızlı değişimi takip etmek büyük önem taşıyor.

Şirketlerin gelişimini, rekabet koşullarına uygun olarak hazırlanmasını hedefleyen Avrupa Birliği, dönem dönem bu konularda hibe programları açıyor.

1994 yılında kurulan Tonoz Limited de bu projeye katılan firmalardan biri. KKTC hükümetinin bilgisi dahilinde AB projesine kabul aldı. Teknoloji yatırımını sil baştan yeniledi. Bilgisayarlar değişti, barkod okuyucu ve yazıcılar eklendi, server odası kuruldu. Özel yazılım programlarla alındı. İşte bu amaçla yapılan tüm yatırımın yüzde 50’si de hibe olarak AB tarafından desteklendi.

Tonoz Limited Direktörü Ramazan Gündoğdu ve Kalite/Çevre Yönetim Temsilcisi Sultan Emir, projenin detaylarını Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige ile yaptığı röportajda anlattı.

 

“DARA KURUMSAL BİR YAPIYA ULAŞTIK”

Hayırlı olsun diyelim teknoloji yatırımınız, yeni altyapınız ve şirkette yeni döneminiz. AB ile tamamladığınız bu proje nasıl artılar getiriyor Tonoz Limited için?

 

Çok teşekkürler. Tonoz Limited bundan önceki süreçte daha çok taşeron hizmetleri sunan bir şirketti. Bu yatırımdan sonra daha kurumsal bir yapıya ulaştık. Bu proje kapsamında güncel bir web sayfası yapıldı. Bu web sayfasıyla müşteri potansiyelini artırmayı sağlayacağız. Gerek kendi içimizden müşteriye erişim açısından, gerek hiç bilmediğimiz bir müşterinin bizi bulması açısından kolaylık olacak. Malzeme temini açısından depo kayıtlarına büyük katkısı olacağını düşünüyoruz. Sahada çalışan elemanlardan zaman açısından bir tasarruf öngörülmüştü zaten projenin başında. Örneğin havuzun üzerinde, geminin içinde bir çalışma oluyor. Orada bir malzeme eksiği olduğu anda elektronik ortamda malzeme eksiği hemen depoya bildirilecek, depodan malzeme hemen ilgili çalışma bölgesine iletilecek. Ya da havuzdan inmeden bu iş çözülecek.

Şimdi bu sistemi yavaş yavaş çalıştırmaya başladık. Bu proje kapsamında kurumsal bir yapıyı öne çıkarmak bizim için ön planda. Bu hedeflerimize yavaş yavaş ulaşıyoruz..

AB projesi ile teknolojik dönüşümü tamamlayan Tonoz Limited Haziran ayında başladı yeni sistemi kullanmaya. O günden bu yana da ciddi anlamda yol kat etti.

İşletmeden tutun muhasebeye, satın alma departmanı, depo, kalite birimi, iş sağlığı birimi gibi bütün ekiplerin koordine çalışmasıyla sağlanıyor doğru işleyiş. O yüzden kurumsallaşma adına önemli bir adım oldu bizim için. Bu birimler önceki sistemlerde de çalışıyordu ama herkes kendi biriminde ayrı uç noktalardaydı. Şimdi ise herkesin bir çalışma alanı oluşturuldu ve herkes birbiriyle koordineli sürdürüyor işleyişi.

 

“AB MENŞEİLİ ÜRÜNLERİ TERCİH ETTİK”

Sistemin kurulumunda ne tür detaylara önem verdiniz?

Avrupa Birliği projesi olduğu için hassas bir süreç geçti. Çünkü merkez Brüksel’de. Yapılan her değişiklik için Brüksel’den onay alındı. Bu yüzden süreç biraz uzadı ama başarıyla tamamlandı. Donanım konusunda yüksek kalite şartı var. AB menşeili ürünler ve Avrupa Birliği ülkelerinden alınan ürünler tercih edildi kurulumda.

 

“KADROMUZ KÖKLÜ BİR EĞİTİM SÜRECİNDEN GEÇTİ”

Çalışanlara ek eğitimler gerekti mi ürünler için?

Tabii, ürünlerden ziyade teknoloji zaten hepimizin güncel hayatında var, işte akıllı telefonlar, ellerimizde laptoplar. Bizi esas uğraştıran bu network-server odasının kurulum aşaması ve devamında yazılım programına ofis kullanıcısı olan personelin bu sisteme adapte olması süreci oldu. Muhasebe ayağı bayağı uzun sürdü. İşletme ayağında yine, yani bir geminin bakıma alınması için öngörüşmeden tutun ön rezervasyonuna, geminin adaya ulaşması, havuza alınması bir iş planı oluşturulması süreci var. Bunlar için bütün teknik bölümündeki arkadaşlarımız tek tek eğitimden geçtiler. Tabi gemi bakıma geldi, bakımın gerçekleştirilmesi için malzeme temini gerekiyor. Satın alma birimi eğitime girdi. Onlara da bu yeni yazılım olan “Life” programı geliştirildi. Bize özel bir program bu. Dolayısıyla hangi malzeme hangi gemiye çıkmış, doğru tespitleri yaparak, doğru maliyetlendirmek gerekiyor bunu. Gerek müşteri memnuniyeti açısından, gerek bizim iç yapımızdaki kontrol açısından önemli bir detay bu. Yorucu bir süreç oldu ama birimlerin özenli çalışmalarıyla bunları kontrol altına almayı başardık.

 

“REKABET EDEBİLİRLİK ADINA BÜYÜK AVANTAJ”

Peki bu teknoloji yatırımı maliyetleri düşürecek mi?

Kesinlikle evet.. Tonoz limited şirketi bu proje kapsamında gerçek anlamda kurumsallaşma adına bir adım atmıştır. Belki de şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırımlardan biridir. Sürekli eleman istihtamı sağlanmasına ek olarak büyük bir yatırımla bu projeyi hayata geçirmiştir. Bundan sonraki süreçte de maliyetlerine olumlu etki sağlayacağını düşünüyoruz. Tabi rekabet edilebilirlik zaten bunlarla oluyor. Zaten bunlarla beraber ucuzluk ve müşteri memnuniyetini artırıyorsunuz. Çünkü bir kuruşun bile hesaplandığı bir devirdeyiz, hele bizim gibi sektörlerde. Size gelen müşteri Malta’da fiyat almış oluyor, Tunus’tan, İstanbul’dan, Romanya’dan ve diğer yerlerden fiyat almış oluyor. Ondan sonra sana geliyor. O yüzden AB destekli bu proje ile Tonoz Limited olarak yeni bir sayfa açtık diyebiliriz.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018