Reklam
  • Reklam
Ticaret savaşının dünya ekonomisine bedeli ne kadar?
Reklam

Ticaret savaşının dünya ekonomisine bedeli ne kadar?

Bloomberg ekonomisti Dan Hanson tarafından yapılan hesaplamaya göre ticaret savaşının küresel büyümeden 2021’in sonuna kadar 1.2 trilyon dolar götürebileceği ön görüldü

Reklam
26 Haziran 2019 - 15:08
Reklam

 

Dünya ekonomisi ABD-Çin ticaret savaşının derinleşmesi durumunda 1.2 trilyon dolarlık bedel ödeme riskiyle karşı karşıya.

Bloomberg ekonomistleri tarafından yapılan hesaplama bu yönde ve ABD Başkanı Donald Trump ile mevkidaşı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Japonya’nın Osaka kentinde 28 Haziran’da başlayıp iki gün sürecek olan G-20 zirvesinde görüşecekler.

Yakından izlenecek olanlar, ABD ve Çin'in, özellikle Asya arz zincirinde yer alan ve sıkıntıyı paylaşan diğer ticaret ortakları olacak.

2018 yılı sonunda Buenos Aires’te G-20 zirvesinden gerçekleşen Trump-Xi toplantısının Japonya'daki G-20'de bir tekrarı, gerilimin azalması anlamına gelebilir. Tarifeler beklemeye alınabilir ve Çinli teknoloji devi Huawei, ABD yaptırımlarından bir boşluk yaratarak soluk alabilir.

 

Aksine, yanlış bir adım dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki tüm ticaret üzerinde ek yüzde 25'lik bir gümrük tarifesine yol açabilir. Bloomberg ekonomisti Dan Hanson'a göre, böyle bir gelişme, büyük çaplı bir piyasa düşüşü ile birlikte, küresel büyümeden 2021’in sonuna kadar 1.2 trilyon dolar götürebilir. Bununla da kalmayarak, durumun tetikleyeceği resesyonun büyümeyi tekrar büyük finansal krizden bu yana en düşük seviyeye indirebilir.

Dell Technologies, HP Inc., Intel Corp. ve Microsoft Corp. Gibi şirketlerein hepsi diz üstü bilgisayarlar ve tabletlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karşı çıkarak, yükümlülüklerin artılmasının tüketiciler için fiyatları artıracağını ve küçük işletmelere zarar vereceğini savunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
(KIB-TEK) K.T. Elektrik Kurumu münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları.
(KIB-TEK) K.T. Elektrik Kurumu münhal duyurusu - Kıbrıs iş...
Lord's Palace Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Lord's Palace Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları