Reklam
  • Reklam
Tatil için para biriktirmenin en pratik 4 yolu!

Tatil için para biriktirmenin en pratik 4 yolu!

Tatil için heyecan var, peki bütçeniz hazır mı? Sizin için tatil parası biriktirmenin en uygulanabilir yol haritasını çıkardık. İşte detaylar.

Reklam
21 Mayıs 2018 - 00:23 - Güncelleme: 21 Mayıs 2018 - 16:59
Reklam

Havalar ısındı, sıcaklar bunalttıkça tatil hayalleri artıyor. Peki tatil bütçeniz hazır mı? Ha deyince tatil parasını ayıramıyorsanız, hazırlığa daha erken başlamanız gerekiyor. Yani vakitlice birikim yapmanız gerekiyor.

Peki tatil parası nasıl biriktirilir?

İşte sizler için birkaç pratik tüyor…

 

İlk Adım: Küçük Tasarruflar

Para kazanılan ve kaybedilen bir şey. Bu basit, fakat çok gerçek bir durum. Neyse ki paranın harcanma oranına siz müdahale edebilirsiniz. Seyahat planınız için para biriktirmeye başladığınız an, tasarruf önlemlerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Öncelikle aylık olarak üye olduğunuz bir şeyden feragat ederek ilk adımı atın. Bu bir film paketi, spor salonu ya da dergi üyeliği olabilir. Bakın, birinden vazgeçin konusunda ısrarcıyız. Tüm üyelikleri iptal etmek sizi mutsuz edebilir. Bunun dışında, mesela evde yemek yemek, bütçenize yaptığınız en büyük güzellik olacak. Evet yediğiniz içtiğinizde gözümüz var. Seyahat için para biriktirmek fedakarlık gerektirir. Kısa bir süre tatlıyı en güzel yerde yemeye ara verebilirsiniz. Kıyafet harcamalarında sınırlamaya gitmek veya faturalardan tasarruf etmek atabileceğiniz en büyük adımlardan.

 

Seyahati Önceden Planlayın

Seyahati önceden planlamak demek, para biriktirmek için hedefinizi oluşturmak demektir. Yani gideceğiniz güzergaha göre plan yapıp, paraya ne kadar ihtiyacınız olacağını belirlemek adına bu madde önemli. Böylece, tasarrufunuzu ona göre yapar, seyahat için bütçe planlarını daha bilinçli uygulayabilirsiniz. Üstelik para biriktirme potansiyeli için de bu durum önemli. Bunun yanında önceden belirlenmiş seyahat az önce bahsettiğimiz kampanyalardan yararlanmanın da kapısını açar. Unutmayın, erken rezervasyon her zaman bütçeye şenlik getirir.  

 

Kampanya Kurdu Olmak Her Zaman İşe Yarar

Herkesin hayal ettiği bir rota vardır. Bu rotaya özel kampanyaları kaçırmayıp en ucuz yoldan seyahat etmenin keyfini yaşamalısınız. Bu sizi, unuttuğunuz bir paranın aylar sonra tekrar karşınıza çıkması kadar sevindirir şüphesiz. Bunun için biraz araştırma yapmak ve bir şeylerden haberdar olmak gerekiyor. Uçak bileti, otel ya da araç kiralama kampanyalarını mutlaka takip edin.

 

Banka Hesabı Açın

Para biriktirdiğiniz hesabınız her zaman ayrı olsun. Hem maaşınızın yattığı hem de harcama yaptığınız kartta birikim yapmakta zorlanabilirsiniz. Bakiyenizi gördükçe harcamalarınız artabilir ve biriktirdiğiniz para eksilebilir. Onun dokunulmaz olmasını istiyorsanız, harcamayı gözden çıkarabilirsiniz. Banka hesabınızı bir kumbara gibi düşünün ve elinize geçen fazla meblağaları da burada biriktirin.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..