Reklam
  • Reklam
Taşınmaz mal alırken dikkat!

Taşınmaz mal alırken dikkat!

Avukat Boyra, mahkemelerin gündeminde taşınmaz mal alan ancak mağduriyet yaşayan binlerce kişinin açtığı davalar olduğunu söyledi.

Reklam
25 Mart 2017 - 09:19 - Güncelleme: 27 Mart 2017 - 14:03
Reklam

Suna Erden

Avukat Boyra, mahkemelerin gündeminde taşınmaz mal alan ancak mağduriyet yaşayan binlerce kişinin açtığı davalar olduğunu söyledi 

Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz mal alımı, teslimi, tapu ve sözleşmelerle ilgili binlerce mağduriyet yaşanıyor. Mağduriyet yaşayan beş bini aşkın kişi mahkemelerde dava açarken her yeni gün mevcut davalara bir yenisi ekleniyor. Şubat ayında Karaağaç-Esentepe bölgesinde bir inşaat şirketinden villa alan 11 İngiliz vatandaşı mağdur oldukları için mahkeme kapısına dayanırken, geçtiğimiz günde Esentepe’de bulunan Turtle Bay isimli yerleşim yerinden ev satın alan 25 yabancı uyruklu şahıs mağdur edildikleri gerekçesi ile davacı oldu. Elde edilen bilgilere göre, Turtle Bay’dan ev satın alan 25 kişinin dava açma gerekçelerinin ev satın alırken yaptıkları sözleşmenin dışına çıkılması olduğu öğrenildi. Davacı olan 25 kişinin avukatlığını üstlenen Boysan Boyra, Turtle Bay’ın ne ilk ne de son olduğunu ancak konunun yargıda bulunmasından dolayı bu konuda açıklama yapamayacağını söyledi. Star Kıbrıs’a konuşan Boyra, KKTC’de geçmiş yıllarda da taşınmaz mal alan ancak mağduriyet yaşayan yüzlerce kişinin yaşadıklarının kamuoyunun bilgisine geldiğini, günümüz itibari ile mağduriyetlerin bitmediğini aksine her geçen gün mahkemelerde yeni davalar açıldığını söyledi. 

"MAĞDURİYETLERİN SONU GELMİYOR" 

Avukat Boyra, Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz mallarla ilgili birçok sıkıntı yaşandığını ifade ederek, yaşanan sıkıntıların sonunun gelmediğini söyledi. Boyra, emlak alıp mağdur olan beş bini aşkın kişinin mahkemelerde dava açtığını, binlerce davanın mahkemelerin gündemini meşgul ettiğini dile getirdi. Boyra, “ülkemizde emlak alımında sözleşmedeki maddelerin dışına çıkılması, sözlerin yerine getirilmemesi, insanların hak ettikleri koçanlarını alamaması gibi sorunlar yaşanıyor” dedi. Boyra, emlak alanında yaşanan mağduriyetlerden hem yerli halkın hem de yabancıların etkilendiğini ifade ederek, herkesi mutlu edecek ve mağdur olmasını önleyecek yeni bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi. 

"YASALAR REVİZE EDİLMELİ"

Boyra, emlak alım satımlarını düzenleyen Fasıl 224’ün, emlakçılar birliği yasasında sözleşmelerle ilgili maddelerin revize edilmesinin gerekli olduğunu vurguladı. Emlak mağduriyetlerinin yaşanmasındaki en büyük etkenin alıcıların yeterince aydınlatılmaması olduğunu ifade eden Avukat Boyra şunları söyledi: “Emlak mağduriyetlerinin öncelikli sebepleri bir malı alırken iyi araştırma yapılmaması ve kişilerin kendi avukatları ile sözleşme hazırlamamasıdır. Alıcıların yüzde 90’nın sözleşmelerini hazırlayanlar satıcının avukatıdır. Alıcılar doğru aydınlatılmayabilir. Ayrıca bir mal alınırken üzerinde ipotek var mı, satıcı kimdir, borcu var mı iyi araştırılmalı. Bunlar yapılmadan ve sadece satıcının avukatı ile hazırlanan sözleşmeler sonrasında sorun yaşanmasına neden olmaktadır.” 

"TAŞINMAZ MAL ALIRKEN DİKKAT"

Mahkemelerde emlak mağduriyetleri konusunda binlerce dava olduğunu kaydeden Boyra, taşınmaz mal alacaklara ileride mağduriyet yaşamamaları için bazı tavsiyelerde bulundu; “Öncelikle alınacak mal iyice araştırılmalı. Sözleşme yapmadan önce mal üzerinde engel var mı borcu var mı diye bakılmalı. İkinci olarak satış sözleşmesini yaparken kişiler kendi avukatlarını yanlarında bulundurmalı. Sözleşmeyi üçüncü şahıslar ile değil mal sahibi ile yapılmalı. Eğer bir sözleşmede mal sahibi yoksa kesinlikle imza atılmamalı. Sözleşmede muğlak ifadeler olmamasına dikkat edilmeli. Mesele, ‘Bu konut proje bittikten iki sene sonra teslim edilecek’ ifadesi muğlak bir ifadedir. Projenin hangi tarihte onaylanacağı belli değildir. Bu şekilde ucu açık cümlelerin olduğu sözleşmelere imza atılmamalı. Sözleşmede ayrıca, “Bu sözleşme maddesi, bu sözleşmenin esasını meydana getirir. Uyulmaması halinde fesih sebebidir ibaresi yer almalı. Aksi halde bir sözleşmenin fesi zorlaşacaktır. Tüm bu işlemler bitip, sözleşme yapıldıktan sonra 21 gün içinde tapuya kaydettirilmeli.” 

 

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..