Reklam
  • Reklam
Sürüş okulları için muafiyet ve faiz destekli kredi programı!

Sürüş okulları için muafiyet ve faiz destekli kredi programı!

KKTC yollarında otomobillerin lüks ortalaması yüksek, fakat sürüş okulu araçları deyim yerindeyse dökülüyor. İşte bu amaçla Ekonomi Bakanlığı yeni bir düzenleme paketi hazırlıyor.

Reklam
08 Eylül 2017 - 01:22 - Güncelleme: 10 Eylül 2017 - 23:39
Reklam

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, özel teşebbüsler olmasına karşın kamu gibi hareket ettiğini ve devlet adına önemli bir hizmet sağladığını belirttiği şoför okullarının daha modern bir yapıya kavuşturulması için KKTC Şoför Okulları Birliği ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Bakanlık basın bürosundan verilen bilgiye göre Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Barış Tilki başkanlığındaki KKTC Şoför Okulları Birliği heyetini kabul etti. Görüşmede şoför okullarının sorun ve talepleri ele alındı.

Görüşmede konuşan Birlik Başkanı Barış Tilki, Atun’un bakanlıktaki icraatlarına değinerek su ve elektik sorunlarının çözümü için attığı adımları takdirle karşıladıklarını ve her esnaf gibi kendilerini de ümitlendirdiğini belirtti.

Barış Tilki, şoför okullarının araç gereç ve eğitim araçlarının ileri seviyeye gelmesini arzu ettiklerini söyledi.

Tilki, birlik olarak kurdukları kooperatif sayesinde birlik üyelerine daha iyi imkânlar sağlayacaklarını bu konuda Bakan Atun’un kendilerine ve sektöre sahip çıkmasını istediklerini de ifade etti.

ATUN: “YAPTIĞINIZ İŞ ÇOK DEĞERLİ”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise kendisine aktarılan tüm görüşleri önemsediğini, bundan böyle kalıplaşmış politikaların dışına çıkarak daha çağdaş, günümüz koşullarına uygun kararların verilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Atun şöyle devam etti:

“Kooperatif kurarak birlikte hareket etme isteğinizde olmanız beni mutlu etti. Birlikte hareket ederseniz oluşacak menfaatin tabana da yayılması mümkün hale gelecektir.

KKTC Şoför Okulları Birliği olarak aslında kamu görevi yürütüyorsunuz. Sizin eğittiğiniz öğrenciler sadece kendi araçlarını değil, toplumun menfaatine olan diğer kamu araçlarını da kullanıyorlar. Bu yüzden yaptığınız iş çok değerli.  Bu mesleği icra ederken daha kurumsal bir yapıya kavuşmanız, eğitimleri daha modern araç ve gereçler ile yapmanız da son derece önemli.

EĞİTİM AMAÇLI ARAÇLARA GÜMRÜK MUAFİYETİ

Bankalarımız uzun vadeli krediler ile vatandaşlarımıza son model araç sahibi yaparken eğitim aldıkları araçlarında aynı modern teknolojiye uygun araçlardan olması önemlidir. Ben bu konuda bakanlık olarak gerekli iradeyi ortaya koyarak gerekli çalışmanın yapılması ve eğitimde kullanılacak arabalara gerekli gümrük muafiyetinin sağlanması için gerekli çalışmayı başlattık. Birkaç haftaya bu çalışmanın tamamlanmasını bekliyoruz.”

Bakan Atun, gümrük muafiyetinin yanı sıra sektörün daha modern, daha kurumsal bir yapı haline gelmesi adına bakanlığı uhdesindeki Kalkınma Bankası veya KOBİGEM üzerinden sadece şoför okullarının araç yenilemede yararlanabileceği ve faiz destekli yeni bir kredi paketi başlatmak için de çalışma kararı aldıklarını, bunun da önümüzdeki günlerde şekilleneceğini söyledi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rauf Denktaş Üniversitesi, 2 pozisyonda münhal açtı...
Rauf Denktaş Üniversitesi, 2 pozisyonda münhal açtı...
Altın fiyatları bugün ne kadar? Güncel altın fiyatları - 19 Temmuz 2018
Altın fiyatları bugün ne kadar? Güncel altın fiyatları - 19...