Reklam
  • Reklam
Sürüş ehliyet sistemi AB normlarına göre yenileniyor!

Sürüş ehliyet sistemi AB normlarına göre yenileniyor!

Avrupa Birliği normlarına göre yenilenecek olan sürüş ehliyet sınav sistemi ve sürüş ehliyetleriyle birlikte TC sürüş belgesi ile KKTC sürüş belgesini değiştirme ihtiyacının ortadan kalkacağı öğrenildi.

Reklam
08 Mayıs 2017 - 09:24 - Güncelleme: 11 Mayıs 2017 - 10:03
Reklam

Ülkemizde sürüş ehliyetiyle ilgili tüzük çalışmaları devam ediyor. Avrupa Birliği normlarına göre yenilenecek olan sürüş ehliyet sınav sistemi ve sürüş ehliyetleriyle birlikte TC sürüş belgesi ile KKTC sürüş belgesini değiştirme ihtiyacının ortadan kalkacağı öğrenildi. Yetkililer 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Karayolu Trafiği Konvansiyonu’na üye olmayan KKTC sürüş ehliyetinin TC sürüş belgesine çevrilemediğini fakat TC sürüş belgesinin kolaylıkla KKTC sürüş ehliyetine dönüştürüldüğünü dile getirdi.

EHLİYET ÇEVİRME İŞLEMİ ORTADAN KALKACAK

TC Sürüş ehliyeti ile KKTC sürüş ehliyetini çevrilme ihtiyacının ortadan kalkmasını sağlayacak olan 1974 Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, Sürüş Eğitim ve Sürüş Ehliyetleri Sağlık Tüzüğü, Ehliyet Sınav ve Sürüş Ehliyet Müfettişleri ile ilgili Usul ve Kurallar Tüzüğü, Şoför Okulları ve Eğitmenleri ile ilgili Esas ve Kıstasları Düzenleme Tüzüğü, Avrupa Birliği normlarında yeniden düzenlenecek. Tüzüklerin yeniden düzenlenmesiyle birlikte AB normlarında ehliyet kategori ve sınıf sistemi oluşturulacağı için ehliyet çevirme işleminin de zaman içerisinde ortadan kalkacağı belirtildi.

 

Reklam
Reklam
Kaynak: Kıbrıs Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018