Reklam
  • Reklam
Sterlin’le borçlanmaya son mu geliyor?

Sterlin'le borçlanmaya son mu geliyor?

Bakan Atun, kur dalgalanmalarına rağmen vatandaşların Türk Lirası’na güvenmeye devam etmelerini istedi.Bakan Atun “gelirimiz hangi para biriminde ise borcumuzu da aynı para biriminde yapmalıyız önerisinde” de bulundu.

Reklam
27 Ocak 2017 - 11:34 - Güncelleme: 27 Ocak 2017 - 21:41
Reklam

 Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun son günlerde dövizde yaşanan dalgalanmalarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Atun  “gelirimiz hangi para biriminde ise borcumuzu da aynı para biriminde yapmalıyız önerisinde”  bulundu.

 

Atun; “Haftalardır kurlarda hareketlenmeler meydana geldi.

 

Artık küresel sistemde enflasyon faiz ve petrol gibi üç ana etken birlikte hareket ediyor. Bunların birlikte hareket etmesi ülke ekonomileri de yakından etkiliyor.Bütün bu dalgalanmaların üçünün arasındaki etkileşimi ekonomistlerin nasıl yorumladığı önemli.

 

Bakan Atun kurun dalgalanması ile birlikte dünyada merak edilen sorunun mükemmel kurun ne kadar olması gerektiği ile ilgili tartışmalara da atıfta bulundu. Bakan Atun “Algı ve beklentiler ülkelerin ekonomilerini şekillendiriyor. Acaba mükemmel kur diye bir kavram var mı? Örneğin Kıbrıs’ta yaygın olarak kullanılansterlin. Ama gelin İngiltere’ye bakıyorum işsizlik felaket boyutta. Bugün AB ülkelerinde işsizlik yüzde 20 civarında. Bizde bu yüzde 8.7’lerde. Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (OEEC) ülkelerinde ortalamalarda gönüllü işsizliğin 4,6 civarında olduğunu görüyoruz. Reel olarak baktığımızda ülkemizde işsizlik yüzde 4’lere yakın.

 

Avrupa Birliği nominal kur değeri 4 TL lira civarında görülen para birimleri güçlü gibi gözükse de o ülkelerde ekonomik olarak çok daha büyük başka sıkıntılar var. Dolar kullanılan bir ABD ekonomisi ile Euro kullanılan AB üyesi ülkelerin makro ekonomik uygulamaları ayrışmış durumda” dedi. “Vatandaşımız TL’ye güvenmeye devam etsin, bulunduğumuz coğrafyanın gerçekleri ile hareket edebilmeyi öğrenmeliyiz”

 

Bakan Atun kur dalgalanmalarına rağmen vatandaşların Türk Lirasında güvenmeye devam etmelerini istedi. Bakan Atun “AB merkez bankası bir taraftan faizleri indirip mümkün olduğunca genişlemeye politikaları yani bolluk para uygulama yönüne giderken bir bakıyoruz ABD merkez bankası son 6 aydır bütün dünyayı faiz artışına dünyayı hazırladı en sonunda aralık ayında faiz artışı yaptı bütün kurları etkiledi bu süreçte Türk Lirası her şeye rağmen en az etkilen oldu.  

 

Gelirimiz hangi para biriminde ise borcumuzu da aynı para biriminde olmalı.

Bu riskleri görüp ona göre hareket etmek lazım. Ülkemize ve paramıza güvenip yatırımları yapmaya devam edelim. Kaçınılması gereken en önemli konu lüks tüketim gayesi ile borçlanmamaktır” dedi.


 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x