Reklam
  • Reklam
Şirket Haberleri - 10 Eylül 2018
Reklam

Şirket Haberleri - 10 Eylül 2018

Şirketler haberlerinde yaşanan son gelişmeler...

Reklam
10 Eylül 2018 - 09:24 - Güncelleme: 10 Eylül 2018 - 09:41
Reklam

 

Şirket Haberleri - 10 Eylül 2018

THY

THY ile 3. Havalimanında ikram hizmetleri için Do&Co AG ile ortak kuruluşu olan mevcut ikram hizmeti tedarikçisi THY Do&Co İkram Hizmetleri A.Ş. ile anlaştı. THY, Singapurlu SATS ile görüşüp ön anlaşma imzalama noktasına gelmiş ancak bazı detaylarda ilerleme sağlanamamıştı.

MEMORIAL

Qatar First Bank Memorialdaki yüzde 20 hissesinin Aydın ailesine satışı tamamlandı. Turgut Aydın ve ailesi, QFB'ın hisselerini satın alarak Memorial Sağlık Grubundaki hisse oranını %60'tan %80'e çıkardı.

Memorial Temmuz ayında yaptığı açıklamada QFB'nin Memorial Sağlık Grubunda sahip olduğu %20 hisseyi, diğer hissedarlardan Turgut Aydın ve ailesine ait Taya Sağlık Grubuna sattığını belirtmişti.

Memorialdan o dönemde yapılan açıklamada, satış bedeline ilişkin bir bilgi yer almamış ve hisse devir işleminin Rekabet Kurumunun onayından sonra gerçekleşeceği belirtilmişti.

HALK GYO

Halk GYO Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Komitelerinde yeni atamalar yapıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Bayraktar ve Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Karan'ın istifaları üzerine Ahmet Yarız Yönetim Kurulu başkanı seçildi.

Mehmet Tanrıverdi ise Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Atamalar, TTK 363. maddesi gereğince yapılacak ilk Genel Kurul'un onayına sunulacak.

Şirkette, Denetimden Sorumlu Komite için Yüksel Görgeç "Başkan" ve Mehmet Nihat Ömeroğlu "Üye" olarak seçildi.

Mehmet Nihat Ömeroğlu Kurumsal Yönetim Komitesi ve Ücretlendirme Komitesi'nin ise başkanı seçildi. Bununla birlikte Yüksel Görgeç, Riskin Erken Tespiti Komitesi başkanlığına seçilirken bu komitede Ömeroğlu üye seçildi. Öte yandan Selahattin Süleymanoğlu ve Uğur Güney, Kurumsal Yönetim Komitesi'nin üyeleri olarak seçildi. Hakan Özyol da Ücretlendirme Komitesi üyesi oldu.

ADESE

Adese Yönetim Kurulu, Karatay'daki Osmangazi şubesini  verimlilik çalışması kapsamında kapatmaya karar verdi.

ÇELEBİ HAVA

Şirketimiz sermayesinin %78.36'sına sahip bulunan Çelebi Havacılık Holding hissedarlarından Hollanda'da mukim Alpha Airport Servicesta Can Çelebioğlu ve Canan Çelebioğlu'nun sahip oldukları Alpha'nın sermayesinin %100'ünü oluşturan payların tamamı Hana Investment Company tarafından satın alındı.

Böylelikle Hana, Alpha'nın sermayesinin yüzde 100'ünü oluşturan payların tamamına sahip oldu. Bu pay devirleri sonucunda; Can Çelebioğlu ve Canan Çelebioğlu'nun her birinin Havacılık Holding'in sermayesindeki pay oranı %17.5'e, şirket sermayesindeki dolaylı pay oranları ise %13.71'e düştü.

Hana ise Alpha'da %100, Havacılık Holding'te dolaylı olarak %15 ve Çelebi Hava sermayesinde yine dolaylı olarak %11.75 oranında pay sahibi oldu.

KARTONSAN

Kartonsan'ın üretim tesisinin modernizasyonunu sağlamak ve tesisin idamesine yönelik yapılması gereken bazı yatırım projeleri için yatırım teşvik belgesinde yer alan yatırımların toplam tutarının sehven 180 milyon TL olarak belirlendiği ve başvuru sırasında yapılan yanlış yazım sebebiyle yatırımların toplam tutarının hatalı olduğunun anlaışdığı duyuruldu.

Şirket, söz konusu hatanın düzeltilmesi amacıyla Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacak.

Yatırım teşvik belgesinin revize edilmesi sonucunda; teşvik belgesi süresi kapsamında 3 yıllık sürede yapılacak yatırımların yaklaşık 14.3 milyon dolarlık kısmının ithalat yoluyla, 43 milyon liralık kısmının ise iç piyasadan temin edilmesinin planlandığı belirtildi.

Yatırım teşvik belgesinde şirkete gerçekleşecek yatırım üzerinden %15 yatırıma katkı oranı ve %50 Kurumlar Vergisi indirimi, Katma Değer Vergisi istisnası ve Gümrük Vergisi istisnası sağlanmıştı. Şirket, belgenin revizesi sonucunda söz konusu desteklerde herhangi bir değişiklik olmayacağı düşünülmediğini belirtti.

Açıklamada: "Yatırımların tamamı öz kaynaklardan karşılanacak olup herhangi bir kredi kullanımı öngörülmemektedir." denildi.

NİĞBAŞ NİĞDE BETON

Şirketin sermaye artırımından elde ettiği fonlar ile kapattığı ve Burganbak Merkez Kurumsal Şubesindeki kredi borçlarının defaten  kapatılmasını müteakiben, Niğde'de bulunan fabrika binası üzerinde bulunan 7.5 milyon TL tutarındaki 1. dereceden ipotek Burganbank tarafından fek edildi.

AKDENİZ GÜVENLİK

Antalya İli Aksu İlçesinde toplam 4.688 metrekarelik alanda yer alan şirkete ait yatırım amaçlı elde edinilmiş arsaların 823 bin 500 lira tutarla satışı gerçekleştirildi. Şirketin dönüşüm stratejisini somut yatırımlarla uygulamaya geçirdiği bu dönemde, şirkete işletme sermayesi sağlayacak olan satışın nakit akışımızı olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

İŞ BANKASI

Banka, 3.98-3.99 lira fiyat aralığından 2.3 milyon adet pay geri alımı yaptı. Geri alımların banka sermayesindeki oranı %0.022'den %0.029'a yükseldi.

NET HOLDİNG

Net Holding, 7 Eylül'de 2.09 liradan 250 bin adet pay geri alımı yaptı. Geri alımların şirket sermayesindeki oranı %31.35'ten %31.39'a yükseldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ASBANK'ta Çalışmak İstermisiniz?
ASBANK'ta Çalışmak İstermisiniz?
TOYZZ SHOP çalışmak istermisiniz?
TOYZZ SHOP çalışmak istermisiniz?