Reklam
  • Reklam
Sıra İdlib’e geldi!

Sıra İdlib'e geldi!

Türkiye, Rusya ve İran Suriye’de güvenli bölge için anlaştı. DEAŞ’ın bulunduğu topraklar dışında neredeyse tüm Suriye’yi kaplayan alan içinde ABD’nin uçak uçuramayacağı açıklandı. TSK önce, Cerablus ve El Bab'ı DEAŞ'tan temizledi. Sıra İdlib'e geldi.

Reklam
06 Mayıs 2017 - 11:18
Reklam

Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılan Suriye barış görüşmelerinin dördüncü turunda; Rusya, Türkiye ve İran, Suriye'de çatışmasızlık bölgelerinin kurulması için muhtıra imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, Suriye konulu görüşmelerin yapıldığı Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan "Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına dair muhtıra"nın önemine işaret ederek, tutukluların takasıyla ilgili çalışma grubunun oluşturulması konusunda da bir anlaşmaya varılabileceğini söyledi. Alexander Lavrentiev, "Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına dair muhtıra" çerçevesinde önce şiddet eylemlerinin azaltılacağı bölgelerin belirleneceğini, daha sonra buralarda tüm askeri hareketlerin sona ereceğini belirtti.

İDLİB BİZİM KONTROLÜMÜZDE
Suriyeli muhaliflerin temsilcilerinden Usame Ebu Zeyd ise Astana'daki görüşmelere, Suriye'de akan kanın durdurulması ve insani durumun iyileştirilmesi için katıldıklarını vurguladı. "Amacımız garantör ülkeler tarafından bize verilen imkanlar dahilinde Suriye'de durumu iyileştirmek" diye konuştu. Katil Esad'ın ordusu tarafından her gün vurulan İdlib'in de güvenli bölgede yer almasının Türkiye ve muhalifler açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı. Böylelikle Astana'daki anlaşmayla Türk ordusunun güvenliği sağlamak için İdlib'de devriye gezeceği belirtildi. Türkiye'nin bölgeye güvenlik amacıyla 20 bin asker göndereceği iddia edildi. Bunun dışında Alexander Lavrentiev, Suriye'de kurulacak güvenli bölgelerin ABD ve önderliğindeki koalisyon uçaklarına kapalı olacağını söyledi. Lavrentiev, "Anlaşma bu geceden (dün) itibaren yürürlüğe girmiştir" dedi. Birleşmiş Milletler kararı memnuniyetle karşılarken, ABD şüpheyle yaklaştı.


SINIRA YIĞINAK
TSK, sınır ötesindeki PKK ve YPG'li hainlere yönelik düğmeye bastı. Bu kapsamda Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde iş makineleriyle kazı yapılarak mevziler oluşturuldu. Mevzilere, dün Şanlıurfa'da konuşlu 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan 2 tank sevk edildi. Sınır hattına çekicilerle getirilen tanklar, çekicilerden indirilip mevzilere konuşlandırıldı. Suriye sınırındaki birliklere takviye olarak gönderilen obüs yüklü TIR'lar Kilis'e ulaştı. Sınırın diğer tarafında ise ABD'nin terörist PKK-YPG'ya zırhlı araç yardımı dün de devam etmişti.


TSK önce, Cerablus ve El Bab'ı DEAŞ'tan temizledi. Sıra İdlib'e geldi. ÖSO "Yakında İdlib'te de Türk bayrağı dalganacak" dedi.


DEAŞ hedeflerine bombardıman yaptığını söyleyen ABD uçakları artık Suriye semalarında uçamayacak. Astana görüşmelerinden sonra Suriye'deki 4 bölge ABD ve koalisyon uçaklarına kapatıldı.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018