Reklam
  • Reklam
Seyahat sigortanızı yaptırdınız mı? Ahmet Çukurovalı yazdı..

Seyahat sigortanızı yaptırdınız mı? Ahmet Çukurovalı yazdı..

Tatil planları var ama tatil için seyahat sigortası ihmal ediliyor. Zirve Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çukurovalı, bu sigorta poliçesinin detaylarını Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine yazdı.

Reklam
20 Ağustos 2016 - 09:52 - Güncelleme: 22 Ağustos 2016 - 10:14
Reklam

Aracımız sigortalı, evler ve ofislerin sigortası var. Peki ya tatil için böyle bir tedbir alıyor muyuz? Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige'in sigortacılık köşesinde, İhmal edilen sigorta poliçe türlerinden seyahat sigortası gündeme geldi bu ay. 

Zirve Sigorta Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Çukurovalı, seyahat sigortasının ne anlama geldiğini ve kullanım alışkanlıklarını yazdı. 

İşte o yazı;

Seyahati Seviyoruz, Peki Seyahat Sigortasını?

Çeşitli nedenlerden dolayı zorunlu olmayan sigorta ürünlerine ilginin az olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sağlık sigortacılığını anlatmak ve yine bunun bir türü olan Seyahat Sağlık Sigortası’nın satışını yapabilmek büyük bir emek gerektirmektedir.

Tüm sigortalılar için geçerli olmamakla birlikte tipik Türk’ün seyahat sağlık sigortası ile ilk karşılaşması, vize başvurusu sırasında gideceği Avrupa Birliği üyesi ülke konsolosluğunun zorunlu seyahat sağlık sigortası istemesiyle başlar. Fakat yabancı, uyruklu ülkemizde ikamet eden sigortalı mutlaka evi, arabası, sağlığı ve seyahati esnasında kullanmak üzere sigorta ürünlerini satın alır. Ülkemizde ilginin oldukça az olduğu seyahat sağlık sigortaları, tipik Türk sigortalı tarafından sadece ileri vadeli ve pahalı bir seyahat satın alındığı zaman, eğer gidemezsem ne olur, nasıl seyahat harcamamı geri alırımdan öte değildir. Sigortalıların bilinçlendirilmesi konusunda en büyük sorumluluk sigorta şirketlerinin, acentelerinin ve hükümet yetkililerinindir.

Bizler Zirve Sigorta olarak sadece seyahat sağlık sigortaları için değil, tüm sağlık ürünleri hakkında sürekli reklam ve tanıtım yapmaktayız. Bununla birlikte sadece kendi şirketimiz için değil, tüm piyasa için sorulan ve aranmaya başlayan bir seyahat ürünü yaratma gayreti içerisindeyiz. Seyahat sağlık sigortası pazarının Kuzey Kıbrıs’ta yaratıcısı ve öncüsüyüz.  

Tatilin iyi geçmesi için olabilecek riskleri güvenceye almalıyız. Tatil zamanında ön plana çıkan seyahat sigortası, tatilde karşılaşılabilecek risklere karşı güven veriyor. Seyahat sigortası satın alanların oranı son yıllarda artsa da, bu artış genelde yurtdışı seyahatlerinde yaşanıyor. Sekiz kişiden yedisi seyahat sağlık sigortası yaptırmadan yolculuğa çıkıyor. Buna rağmen Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre 2014 yılında seyahat sigortaları branşında prim üretimi yüzde 19’luk bir büyüme ile 61,9 milyon lira oldu.

Bu alandaki gelişim kesinlikle sigorta bilincinin artmasıyla olacaktır. İngiltere hükümetinin resmi verilerinin olduğu devlet kaynaklı siteye bakacak olursak görüyoruz ki, her bir İngiliz bireyin yurt dışına gerçekleştirmiş olduğu seyahatte sağlık sigortası bulunuyor ve sigortalı oranı sadece 15-24 yaş arasında düşüş gösteriyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da şudur ki; İngiliz bir bireyin yurt dışında bulunduğu süre içerisindeki sağlık masrafları İngiliz Hükümeti tarafından karşılanmaktadır. Yine ayni şekilde sigortasız yurt dışı seyahati gerçekleştirme oranı %13,3 olan bir diğer ülke Amerika’da yaygın olarak seyahat sağlık sigortası satılıyor.

Seyahat sağlık sigortaları satışı sırasında mutlaka sigortalılara bulundukları ülkede 92 gün sonunda giriş çıkış yapmaları, yoksa sigortanın kendilerini kapsamayacağı, ayrıca bu ürünün bir sağlık sigortası gibi hareket etmediğini ve örneğin safra kesesi probleminin kişinin beraberinde taşıdığı bir rahatsızlık olduğu için kapsam dışı kalacağını belirtmeliyiz ve iyice izah etmeliyiz.

Vize için değil de keyifli bir tatil için, tatil keyfinizin kaçmaması için, yolculuğunuza çıkmadan önce yapılması gereken en önemli işlerin başında, hizmet kalitesi ve acil durumlarda ulaşılabilirliğiyle, tatil başlangıcından bitişine kadar geçen sürede yanınızda olabileceğine inandığınız bir sigorta şirketinden hiç beklemeden seyahat sigortanızı yaptırmak olmalı.

Tüm okuyucularımıza ve sigortalılarımıza keyifli bir yaz tatili dilerim..

 

Saygılarımla,

Ahmet Çukurovalı

Zirve Sigorta

Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..