Reklam
  • Reklam
Serhat Akpınar kimdir?

Serhat Akpınar kimdir?

1964 doğumlu Serhat Akpınar Kıbrıslı Türk girişimci, eğitimci ve filantropist. Girne Amerikan Üniversitesi ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanıdır.

Reklam
04 Haziran 2018 - 14:51 - Güncelleme: 04 Haziran 2018 - 15:01
Reklam

Lefkoşa'nın Arabahmet semtinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kıbrıs'ta tamamladı. İngiltere'de​ İşletme Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini tamamladı ve Uluslararası Pazarlama alanında uzmanlaştı. Serhat Akpınar City University London 'dan mezun olmuştur. Eğitimine daha sonra  Harvard Üniversitesi ve Galillee Kolejinin birlikte yürüttüğü Yüksek Öğrenim Kurumları Yönetimi Programı ile devam etti.​

1985 yılında KKTC'nin ilk özel üniversite​si Girne Amerikan Üniversitesi'ni​ kurdu​. ​Üniversite​nin bugün​ ABD, İngiltere, Türkiye, Moldova, Sri Lanka ve Hong Kong'da bağımsız ve ortak​ kurduğu jenerik​ kampüsleri ​bulunmaktadır.

Akpınar, New Hamshire College ve ​Southeastern Üniversitesi işbirliği ile ​bu üniversitelerin ​ilk uluslararası kampüs​lerini kurdu. 1988'de Güneydoğu Üniversitesi Bölge Müdürü oldu ve 1998 yılına kadar bu görev​i sürdürdü​.

Kazakistan Cumhurbaşkan​lığ​ı Yüksek Öğrenim Konseyi üye​leri​ arasında yer aldı ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Nursultan Nazarbeyev Üniversitesi'ni kuran Kurucular Komitesi​nde yer aldı.​

2012'de KKTC ​Bakanlar Kurulu'nun oybirliği ile Akpınar, ​Gezici Büyükelçİ olarak atanmıştır.

2014 yılında Akpınar, Türkiye'de pilot eğitim​i verebilen sayılı sivil havacılık okul​ları​ndan birini kurdu. İstanbul'daki Uluslararası Havacılık Akademisi'nde, Pilotaj ve Kabin ​Hizmetleri gibi alanlarda dersler verilmektedir.

Reklam
Reklam
Kaynak: wikipedia

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..