Reklam
  • Reklam
Serdar Denktaş: "Hayat pahalılığı oranı devlet...
Reklam

Serdar Denktaş: "Hayat pahalılığı oranı devlet harçlarını etkiliyor."

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, %30 oranında zam yapılan devlet harçlarına ilişkin yaptığı açıklamada devlete ödenen harçların hayat pahalılığı oranına göre şekillendiğini ifade etti. İşte detaylar…

Reklam
31 Aralık 2018 - 14:37 - Güncelleme: 03 Ocak 2019 - 20:11
Reklam

Serdar Denktaş: “Hayat pahalılığı oranı devlet harçlarını etkiliyor.”

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, devlete ödenen harçların hayat pahalılığı oranına göre belirlendiğini ifade ederek, hayat pahalılığının %32 civarında olduğunu ve bu kapsamda da harçlara %28-30 oranında zam yapıldığına işaret etti.

Serdar Denktaş’ın açıklaması ise şu şekilde:

"Her yıl olduğu gibi bu yıl yine 1 Ocak 2019 itibarı ile devlet harçlarının tümü yeniden düzenlenecektir.

Devletin gelir ve giderleri bir önceki yıl toplamında gerçekleşen hayat pahalılığı oranına bağlı olarak şekillenmektedir.

Hayat pahalılığı oranı bir sonraki yılın maaş, asgari ücret ve sosyal yardım ödenekleri ile diğer cari giderlerini etkilediği gibi bütçenin gelir kalemlerini de etkilemektedir. Bu denge kurulmadığı taktirde ödemeler dengesi bozulur ve devlet ödemekle mükellef olduğu harcamaları düzenli bir şekilde yapma görevini yerine getiremez.

Nitekim bu ihtiyaç nedeni ile geçmiş yıllarda zaman zaman devlet harçlarının gerçekleşen hayat pahalılığından daha yüksek düzenlenmesi zorunlu bir hal almış idi.

Hayat pahalılığı oranı % 32 civarında gerçekleşmiştir. Buna bağlı olarak 1 Ocak 2019’dan itibaren devlet harçları da % 28-30 oranında artırılarak yeniden düzenlenmiştir.

Her yeni yıl başlangıcında bütçe yönetim ihtiyacı gereği yapılmak zorunda olan bu düzenlemeye karşı doğal olarak muhalefet partileri söylem geliştirmektedir.

Bu yıl ana muhalefet partisi başkanının eski bir maliye bakanı olmasının yılların alışkanlığı haline gelen söylemleri değiştireceğine ve bu durumun halkımızın da bu sayede daha doğru bilgilendirilmesine olumlu ve daha gerçekçi bir zemin hazırlayacağına olan inancımla tüm halkımızın yeni yılını kutlar, 2019’un hep birlikte bir önceki yıla nazaran daha iyi bir yıl olarak yaşanmasını dilerim."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NEAR EAST BANK Çalışmak İster misiniz?
NEAR EAST BANK Çalışmak İster misiniz?
Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği Münhal Duyurusu-Kıbrıs İş ilanları.
Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği Münhal Duyurusu-Kıbrıs...