Reklam
  • Reklam
Sektör temsilcileri: Tedbirler yetersiz...
Reklam

Sektör temsilcileri: Tedbirler yetersiz...

TL'nin değer kaybetmesinden kaynaklanan kriz dolayısıyla dün hükumet bazı tedbirleri görüşmüş ve açıklamıştı. Peki, sektör temsilcileri bu tedbirleri nasıl değerlendirdi? Detaylar haberde...

Reklam
15 Ağustos 2018 - 10:25 - Güncelleme: 15 Ağustos 2018 - 11:01
Reklam

Sektör temsilcileri: Tedbirler yetersiz...

TL'nin değer kaybetmesinden kaynaklanan kriz dolayısıyla dün hükumet bazı tedbirleri görüşmüş ve açıklamıştı.  Sektör temsilcileri ise tedbirler hakkındaki fkirlerini dile geitrdiler. 

Alınacak tedbirler kapsamında yabancıların mülkiyet edinmesiyle ilgili kısıtlamaların genişletilip bir tane olan konut edinme hakkının üçe çıkarılmasına karar verilmişti Ayrıca yabancılar için tapu devir harcı arttırıldı. Buna karşın da 6 aylık süre kısıtlamasına gidildi.

 Kıbrıs Türk Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, alınacak tedbirleri olumlu birer gelişme olarak değerlendirdi. Yine de bunların yeterli olmadığını vurguladı.  6 aylık süre kısıtlamasının tanıtım için dahi yetersiz olduğunu ifade etti. Gürcafer, alınması beklenen diğer tedbirlerin de üzerinde çalışma gerektirdiğini vurguladı.

Otelciler Birliği Başkanı Fethi Özboğaç ise turizm ve ihracatın ülkede yaşanan döviz kaynaklı ekonomik krizden çıkış yolu olabileceklerine değindi. Ülke ihracatının düşük seviyelerde olduğunu; dolayısıyla krizden çıkış yolu olarak turizme yönelmek gerektiğini vurguladı. Özboğaç, özellikle İngiltere pazarının önemli noktada durduğunu vurguladı. İngiltere pazarına yönelmek gerektiğini ifade etti.

KKTC’nin artık ucuz bir ülke olması üzerinden tanıtım yaparak ülkeye döviz akışı sağlanabileceğini vurguladı.

Özboğaç, otellerde yerli ürünlere yer verdiklerini; fakat hellimin yurt dışına ihracatı için bazı teşvikler verildiğini, bu teşvikin otellere de sağlanabileceğini belirtti. Özboğaç, yerli ürünleri yabancılara sattıklarından dolayı yerli ürünlerin tanıtımının  yaptıklarını sözlerine ekledi.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, da hükümetin döviz krizine yönelik tedbirlerini yetersiz buldu.  Yine de hasarı azaltacağının altını çizdi. .Tulga, yaşanılan krizden ders çıkarmak gerektiğini vurguladı. .Tulga, benzer krizlerin her on yılda bir ortaya çıktığını ifade ederek  bu gibi krizlerin önceden öngörülüp önlemlerin de önceden alınması gerektiğini ifade etti.

Tulga, insanların alım gücünün düştüğünü ve krize savunmasız yakalandıklarını vurgularken  söz konusu tedbirlerin en önemlileri olarak ev ve işyeri kiralamalarında dövizin sabitlenmesi ve elektrikte üçlü tarifeye geçilmesini vurguladı.

Ticaret Odası başkanı Turgay Deniz, tedbirlerin her şeyi düzelteceğini düşünmenin aşırı iyimserlik olacağını vurgularken hükümetin iyi bir çalışma ortaya koyduğunu dile getirdi. Bu önlemlerin belli bir kesimi rahatlatacağını vurguladı. 

Sanayi Odası başkanı Candan Avunduk ise açıklanan tedbirlerin toplu tüketim ürünlerinin fiyatılarının inmesine yarayacağını ifade etti. Ayrıca elektrikte çoklu tarife uygulamasının sanayi ve turizm sektörleri üzerinde olumlu etki yaratacağını vurguladı. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
(KIB-TEK) K.T. Elektrik Kurumu münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları.
(KIB-TEK) K.T. Elektrik Kurumu münhal duyurusu - Kıbrıs iş...
Lord's Palace Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Lord's Palace Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları