Reklam
  • Reklam
Sağlık Bakanlığından faaliyet raporu açıklaması!..
Reklam

Sağlık Bakanlığından faaliyet raporu açıklaması!..

Sağlık Bakanlığı, Şubat-Ağustos 2018 tarihleri arasındaki faaliyet raporunu açıkladı. İşte detaylar...

Reklam
06 Ağustos 2018 - 16:09 - Güncelleme: 06 Ağustos 2018 - 16:18
Reklam

 

Sağlık Bakanlığından faaliyet raporu açıklaması!

Bu raporda Bakanlığın 6 ayda gerçekleştirdiği faaliyetler ile gelecek 6 aya ilişkin hedeflerine yer verildi. Rapora göre:

*Faaliyet raporuna göre, devlet hastanelerine toplamda 18 yeni hekim, 12 yeni hemşire ve 10 yeni teknik personel istihdam edildi.

*Devlet hastaneleri tarihinden itibaren saat 14.30’a kadar poliklinik muayene hizmeti vermeye başladı (1 Nisan 2018).

*Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Acil Servisi ve Girne Akçiçek Hastanesi Acil Servisi’nde öncelikli hastalara müdahale edilmesini sağlamak amacıyla tiraj sistemi hayata geçirildi. Böylece insanlar arasında kargaşanın önlenmesi de giderildi. Bu tiraj uygulamasının diğer hastanelerde de başlatılması hedefleniyor.

*Devlet hastanelerinin güçlendirilmesi amacıyla Gazimağusa Devlet Hastanesinde çocuk doktorları nöbet tutmaya başladı (1 Nisan 2018).

*Sağlık merkezlerini özellikle “ana-çocuk sağlığı” hizmeti veren birimler haline getirmek amacıyla %90’ında 1 pratisyen hekim, 1 dâhiliye uzmanı, 1 diş hekimi, 1 çocuk doktoru ve 1 kadın doğum uzmanı görev almaya başladı. Ayrıca gerekli tıbbi alet ve ekipmanlarda tedarik edildi.

*Güzelyurt Sağlık Merkezinde ilk kez, saat 00.00’ye kadar hekimler nöbet tutmaya başladı (1 Haziran 2018). Eylül ayından itibaren bu merkezde 7/24 hizmet verilmesi hedefleniyor.

*Köylerdeki sağlık ocakları köy halkının ilaç yazdırma, basit muayene vb. ihtiyaçlarını giderecek şekilde yeniden düzenlendi.

*Hastanelerde kanser taraması amacıyla gaita ve simir analizleri yapılmaya başlandı.

*Kök Hücre Birimi kurularak “kök hücre” tedavisi yapılması için ilk adım atıldı. İlerleyen zamanlarda kök hücre tedavisine de başlanacak.

*Otomasyon sistemi altyapısının %90’ı tamamlanarak güçlendirildi ve hastaneler network üzerinden birbirine bağlandı. Böylece yapılan tedavi, çekilen film ve emarlar ortak sistem üzerinden tüm hastanelerden görülmesi sağlandı.

*Antalya Akdeniz Üniversitesi ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kalp nakli üzerine bir protokol imzaladı. Bu sayede kalp nakli yapılmaya başlandı.

*Barış Ruh ve Sinir Hastanesinin fiziki altyapısı iyileştirildi. Bu hastaneye 1 dahiliye uzmanı, 1 başhekim yardımcısı ve 2 tane de uğraşı terapisti istihdam edildi.

*Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin altyapısı güçlendirilmeye devam ediyor. Bazı servislerde tadilat ve yenileme çalışmaları sürüyor.

*Devlet Laboratuvarı’nın inşası için mimari proje çalışması tamamlandı ve müelliflerle 28 Haziran’da özleşme imzalandı.

*Güzelyurt Hastanesinin ikinci etabı için proje, uluslararası standartlara uygun şekilde yeniden düzenlendi. Projenin ikinci etabının ihale süreci ise 9 Ağustos’ta sona erecek.

*Cengiz Topel Hastanesine ek bina yapılması için kaynak araştırılmasına başlandı.

*Lefkoşa’ya yeni bir devlet hastanesinin yapılmasıyla ilgili planlanan fizibilite çalışması devam ediyor.

*Barış Ruh ve Sinir Hastanesinin geliştirilmesi ele alındı.

*Kısmi Sağlık Sigortası, Yaşlı Bakım Evi Projeleri, Hasta Refakatçi Eğitim projelerinde de değişiklik yapılacak.

*Raporda, yasa ve tüzük çalışmalarının tamamlanması hedeflendiği belirtildi. Ayrıca Anayasa Mahkemesinden geri dönen Döner Sermaye Yasası’nın yeniden gündeme getirileceği ifade edildi.

*İleriki 6 ay için hedeflenen projelere de değinildi: Kamu hekimlerine mesai saatleri dışında hasta bakma hakkının sağlanmasına yer verileceği, bu uygulamanın eylül ayında başlamasının hedeflendiği, cerrahi branşlarda ise gerekli altyapının tamamlanmasıyla mümkün olacağı vurgulandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x