Reklam
  • Reklam
Rumlar karara şaşırdı..

Rumlar karara şaşırdı..

Maronitlerin köylerine dönmesi kararı Rumları fena kızdırdı. Gazeteler “Maronitlerin Sırtında Kıbrıs Türk İmaj Oyunları- Sahte Devlet Maronitlerin Köylerine Geri Dönmesine Karar Verdi” başlıklarını kulandı

Reklam
28 Temmuz 2017 - 11:31 - Güncelleme: 28 Temmuz 2017 - 12:27
Reklam

Maronitlerin köylerine dönmesi kararı Rumları fena kızdırdı. Gazeteler “Maronitlerin Sırtında Kıbrıs Türk İmaj Oyunları- Sahte Devlet Maronitlerin Köylerine Geri Dönmesine Karar Verdi” başlıklarını kulandı 

Politis gazetesi, haberi “Türk Tarafı B Planı’nı Uyguluyor- Sahte Devlet Maronitlerin Köylerine Geri Dönmesine Karar Verdi-B Planını Öne Koyuyorlar” başlığıyla manşet ve iç sayfada duyurdu. 

Gazete, Rum tarafında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Kıbrıs Konferansı’na ilişkin açıklamaları sonrasında yurt dışındaki imajın ele alma çabaları ve Crans-Montana tutanaklarını açıklama kararı tartışılırken KKTC’nin Rum tarafında çaresizliğe ve şaşkınlığa neden olan Maronitlerle ilgili açılımla B Planı’nı öne sürdü. 

Gazete, Kıbrıs Türk tarafın, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile gerçekleştirdiği son temaslarda, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önceden açıkladığı gibi, BM parametrelerinden ayrılmayacağı teyidinde bulunduğunu savundu. 
Gazete, aynı haberinin içerisinde, bu konunun uzun zamandır gidip gelen bir konu olduğunu; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, isteyen Maronitlerin köyüne dönmesi yolunun açılması için Türk askerinin ayrılmasına yönelik planlar konusunda köy sakinlerine bilgi vermek amacıyla geçtiğimiz Mart ayında “Ay.Marina” (Gürpınar) köyünü ziyaret ettiğini anımsattı. 

Maronitlerin geri dönüşünün ele alındığı Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantıya da yer veren gazete, tüm ilgili birimlerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının, kararın ciddiyetinin göstergesi olduğunu yazdı. 
Habere göre, Maronitlerin Rum Meclisi’ndeki eski temsilcisi Antonis Hacırusos, bu kararı selamlarken, Rum Yönetimi tarafından desteklenmemesi durumunda, uygulanamayacağını ve bu faaliyetin imaj yaratma şeklinde kalacağını savundu. 

Hacırusos, Gürpınar ve Özhan’da herhangi bir alt yapının olmadığını, evlerin yıkıldığını ve sakinlerin nereye döneceklerini bilmediğine işaret ederek, Rum Yönetimi’nin bu köylerin sakinlerine ekonomik açıdan yardım yapması durumunda, köylerine dönme olanağı olacağını belirtti. Hacırusos, imar için çok paraya da gereksinim olduğunu söyledi. 

Alithia gazetesi ise, “Maronitlerin Sırtında Kıbrıs Türk İmaj Oyunları-Sahte Devlet Maronitlerin Dönmesine Karar Verdi” başlıklarıyla aktardı. Gazetei KKTC’nin Maronitlerin köylerine dönmesi şeklindeki kararının sansasyon yarattığını yazdı. 
Gazete, aynı haberde, Gürpınar ve Özhan’ın 1974’ten bu yana askeri bölge olduğunu; Gürpınar’da tüm evlerin yıkıldığını veya askeri tesis olarak kullanıldığını, Özhan’da ise evlerin durduğunu yazdı. 

Gürpınar köyünden bir göçmen ise gazeteye yaptığı açıklamada, söz konusu köyde Maronitlerin geri dönmesi için bir şey bulunmadığını, köylerini sevdiklerini ancak dönebilmeleri için alt yapı çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade etti. 
Gazete, Maronitlerin Başpiskoposu Yosif ile temasa geçtiklerini ancak Yosif’in, Kıbrıs Türk lider tarafından resmen bilgilendirilmeden görüşünü ortaya koyamayacağını dile getirdiğini yazdı. 
Habere göre, Rum Meclisi’ndeki Maronit Temsilcisi Yannakis Musa da açıklama yapmaktan kaçındı. 

Fileleftheros gazetesi ise haberi “Akıncı Rejiminden Maronitlere İlişkin Hareket” başlığıyla aktardı. Gazete, Türk tarafının, Kıbrıs sorununda yeni olguların yaratılması ve göçmenlerin geri dönüş isteğinden faydalanmasına yönelik uygulamalara girdiğini savundu. 
Fileleftheros gazetesi, “Maronitler, Açıklamayı Çekinceyle Karşıladı” başlıklı bir başka haberinde, Maronitlerin, bilgilendirme bekleyerek, bu kararı çekinceli bir şekilde karşıladığını yazdı. 

Habere göre, Maronit köy muhtarları, gazeteye yaptıkları açıklamalarda, Rum Meclisi’ndeki temsilcileri tarafından resmi bilgilendirilmeyi beklediklerini; hükümet ile istişarenin ardından görüşlerini ortaya koyacaklarını ifade etti. 
Maronit köy sakinleri de kararlarını vermeden önce ayrıntıları duymayı bekleyeceklerini dile getirdi. 

Gazete, haberinin devamında, Maronit köylerine ilişkin ayrıntılara yer verirken, toplam Maronit nüfusunun bugün yaklaşık 7 bin civarında olduğunu da yazdı. 

Haberi “Maronitlerin Dönmesine İlişkin Karar” başlığıyla aktaran Haravgi gazetesi, Maronitlerin geri dönmesine ilişkin alınan kararın, Kıbrıs Rum tarafında endişeye neden olduğunu ve gürültü yarattığını belirtti. 
Gazete haberinde üç Maronit köy muhtarının görüşlerine de yer verdi. Habere göre, üç muhtar, “Rum Yönetimi ve Maronitlerin siyasi ve dini liderliğiyle istişarelerde bulunulması ve Kıbrıs Türk önerisi karşısında ortak tutumun var olması gerektiği” şeklinde ortak görüş beyan etti. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..