Reklam
  • Reklam
Rum yönetimi eski liderinden Kıbrıs uyarısı..

Rum yönetimi eski liderinden Kıbrıs uyarısı..

Rum Yönetimi eski Başkanı Hristyofyas, Anastasiadis’e gönderdiği mektupta ciddi uyarılarda bulundu.

Reklam
07 Ağustos 2017 - 10:57 - Güncelleme: 07 Ağustos 2017 - 13:49
Reklam

Rum Yönetimi eski Başkanı Hristyofyas, Anastasiadis’e gönderdiği mektupta ciddi uyarılarda bulundu. 

Hristofyas “Maraş konusundaki gelişmelerle kesin taksimin ve/veya KKTC’nin Türkiye’yle birleşmesinin eşiğinde olunduğunun farkına varın. Kıbrıs için bir felaket senaryosundan korkuyorum” dedi. 

Rum Yönetimi eski başkanlarından Dimitris Hristofyas, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e yönelik açık mektubunda, Crans-Montana’da ortaya koyduğu “sıfır asker” tezini eleştirerek, “dönüşümlü başkanlık olmadan, çözüm olması söz konusu değil” vurgusu yaptı. 

Haravgi ve diğer gazetelerde yer alan haberlere göre, Hristofyas, süreçteki başarısızlıkta Rum tarafına sorumluluk yüklediği açık mektubunda Crans Montana’daki icraatlara tamamen karşı olduğunu belirterek “Bizim tarafça Kıbrıs sorununun çözümü için samimi çaba harcanmadığı kanaatindeyim. Zannederim, bir kez daha suçlama doktriniyle hareket ettik” dedi. 

“Kesin taksim veya KKTC’nin Türkiye bağlanması tehlikesine” de dikkat çeken 
Hristofyas, Türkiye’nin güneyini güvenceye aldığını ve bir adım önde olduğunu kaydetti. Hristofyas, “Bunu, parmağıyla bizim tarafı işaret eden BM’nin hoşnutsuzluğu da kanıtlıyor” dedi. 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye yönelik komplo teorilerini de eleştiren Hristofyas, Eide aleyhine yapılanların nedeninin de “Bizim tarafın hatalarını, başarısızlıklarını, iniş-çıkışlarını ve gerilemelerini örtmemesi” şeklinde izah etti. 

İlk andan itibaren sıfır asker talebinde bulunmanın saç çekme anlamına geldiği yorumunda bulunan Hristofyas, AB Yüksek Komiseri Federica Mogherini ve BM’nin üst düzey yetkililerinin Rum tarafına “gücenmiş olduğu” bilgisi edindiğine işaret etti. 
Nikos Anastasiadis’i, “dönüşümlü başkanlık tavizini, şeytanlaştırdıktan sonra vermekle” suçlayan Hristofyas, Rum Ulusal Konsey üyelerine de, “dönüşümlü başkanlık olmadan, Kıbrıs sorununun çözülmesinin söz konusu olmayacağını anlamaları” çağrısında bulundu. 

Hristofyas, Maraş konusundaki gelişmelerle “kesin taksimin ve/veya KKTC’nin Türkiye’yle birleşmesinin eşiğinde olunduğunun” farkına varılıp varılmadığını sordu ve iktidardakileri “sanki hiçbir şey olmuyormuş gibi davranmakla” suçladı. 
“Kıbrıs için bir felaket senaryosundan korkuyorum” diyen Hristofyas, Anastasiadis’ten “menfaat gütmeden” inisiyatif almasını da istedi. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..