Reklam
  • Reklam
Resmi kripto para birimi: Petro!
Reklam

Resmi kripto para birimi: Petro!

Petro, hangi ülkenin resmi kripto para birimi ve ne amaçla kullanılacak? Değeri nasıl sabitlenecek? İşte, detaylar...

Reklam
15 Ağustos 2018 - 08:30 - Güncelleme: 15 Ağustos 2018 - 12:19
Reklam

Resmi kripto para birimi: Petro!

Venezuela’yı hiperenflasyondan kurtarmak için savaşan Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, daha önce çıkardığı kripto para birimi Petro’yu Venezuela’nın ikinci resmi para birimi olarak ilan etti. 20 Ağustos’ta Venezuela’nın iki resmi para birimi olacak: Bolivar ve Petro kripto para birimi. Bu iki para biriminde değeri aynı olacak. Artık Petro Venezuela’nın resmi para birimi olarak kabul ediliyor!

Petro Venezuela’nın ABD’ye karşı umudu

TV yayınında halka yeni para birimini duyuran Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, “Venezuela’nın önümüzdeki Pazartesi günü itibariyle iki resmi parasının olacağını söyledi. Petro Maduro’nun petrol varilleriyle desteklediği bir kripto para birimidir. Venezuela’nın Bolivar’dan ziyade Petro ile uluslararası ticaret yapmak istemesinin sebebi ABD hükümetinin uyguladığı yaptırımlar olarak gösteriliyor.

Venezuela’da maaşlar kripto para ile ödenecek!

Resmileşen Petro sadece devletin petrol endüstrisi tarafından kullanılacak ve aynı zamanda Bolivar’a sabitlenecek. Petro’nun kullanılmasıyla, Venezuela’nın resmi istikrara erişmesi ve Bolivar’ın egemen bir yapıya kavuşması hedefleniyor. Maduro, para birimlerinin değerlemeleri, Merkez Bankası (CBV) tarafından yapılacağını duyurdu. Ayrıca, Petro ile maaş ödemeye yönelik yeni sisteme geçilecek. Mal ve hizmetlerin eşleşmesi için yeni bir fiyatlandırma kuralı da oluşturulacak ancak konuyla ilgili daha fazla detay paylaşılmadı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x