Reklam
  • Reklam
Resesyon Nedir? - Ekonomi Sözlüğü

Resesyon Nedir? - Ekonomi Sözlüğü

Son zamanlarda Türk Lirasının değer kaybetmesi, ekonominin düşmesi ile ''Resesyon'' kelimesi gündeme geldi. Peki '' Resesyon '' nedir?, Ne anlama gelir?

Reklam
24 Mayıs 2018 - 15:42 - Güncelleme: 24 Mayıs 2018 - 16:41
Reklam

RESESYON NEDİR?

Resesyon, kelime anlamı olarak "durgunluk" olarak tanımlanmaktadır. Bir kaç aydan daha uzun süren ekonomi genelinde belirgin bir düşüşü temsil eder. Başka bir deyişle ülke ekonomisinde ki büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde saymasıdır.

RESESYON NEYE GÖRE HESAPLANIR?

Makro ekonomik tüm göstergeler; Endüstriyel üretim, istihdam, reel gelir, toptan ve perakende ticaret verileri de bu ölçümlemenin içerisindedir.

ÜLKELER NE SIKLIKTA ''RESESYON'' KARARI ALIR?

Daha önce yapılan başka bir araştırmaya göre de ülkelerin resesyona girmesi çok sık görülmese de 1960 ile 2007 yılları arasında 21 gelişmiş ekonomide 122 resesyon görülmüştür.

Resesyon ülke ekonomilerinin karşılaşabileceği genel bir durumdur. Ancak, Dünya genelinde yaşanacak kısa vadeli krizler, durgunluk - resesyon başlangıcını tetikleyebilir. Bu etki geçmişe baktığımızda sıkça görülmüş bir durumdur. Küresel resesyon 2008-2009 yılları arasında neredeyse tüm ülkeler genelinde yaşandı. 

 RESESYON NE KADAR SÜRER?

 Normal şartlar altında resesyonun altı ile on sekiz ay arasında sürmesi beklenir. Ekonomiyi canlandırmak adına borç verme faiz oranları bu süre zarfında düşürülerek harcamaların ve tüketimin arttırılması hedeflenir. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..