Reklam
  • Reklam
Renault Grouptan 6 aylık net kâr açıklaması!
Reklam

Renault Grouptan 6 aylık net kâr açıklaması!

Renault Grouptan 6 aylık net kâr açıklamasıyla rekor kırdı!.. İşte detaylar...

Reklam
28 Temmuz 2018 - 15:09

 

Renault Grouptan 6 Aylık Net Kâr Açıklaması

   Renault Group'un ilk yarı faaliyet kârı 1 milyar 914 milyon lira ile rekor kırdı. Yapılan açıklamaya göre, yılın ilk yarısında grubun satış rakamları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %9.8 artarak 2.07 milyon adede ulaştı.

   Bu dönemde, grubun cirosu %1.4 artışla 29 milyar 957 milyon avroya yükseldi. Geçen yılın ilk yarısında 1 milyar 820 milyon avro düzeyinde gerçekleşen faaliyet kârı ise bu yılın aynı döneminde 1 milyar 914 milyon avro oldu. Bu rakam grubun cirosunun %6.4'üne denk geldi.

   Grubun faaliyet geliri, ilk yarıda geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3.1 azalarak 1 milyar 734 milyon avroya geriledi. Söz konusu düşüşte, yeniden yapılanma için ayrılan karşılıklar etkili oldu.

   Böylece grubun ilk yarıdaki net gelirleri, 2 milyar 40 milyon avro düzeyinde gerçekleşti. Grubun 2017'nin ilk yarısındaki net gelirleri 2 milyar 437 milyon avro olmuştu. Net gelirlerdeki düşüş, Nissan'ın geçen yıla ilişkin dağıttığı 483 milyon avroluk karın ilk çeyrek rakamlarına yansımasından kaynaklandı.

    İlk yarıda otomobil operasyonlarından yaratılan pozitif nakit akışı ise 418 milyon avro olarak gerçekleşti.

2018 öngörü ve beklentileri

   Renault Group açıklamasına göre, 2018'de küresel pazarın %3, Avrupa pazarının %1.5 ve Fransa pazarının ise %2 büyümesi bekleniyor. Söz konusu beklentiler daha önce sırasıyla %2.5, %1.5 ve %1 düzeyinde bulunuyordu.

   Uluslararası alanda, pazarın Brezilya'da %10 ve Rusya'da %10'un üzerinde, Çin'in %5 ve Hindistan'ın %8 büyümesi öngörülüyor. Bu bağlamda Renault Grubu, 2018'de cirosunu artırmayı, faaliyet karlılığını yüzde 6'nın üzerinde tutmayı ve otomobil faaliyetlerinden pozitif nakit akışı yaratmayı hedefliyor.

"Sonuçlar hedeflerimize ulaşma konusunda güven veriyor"

    Açıklamada görüşlerine yer verilen Renault Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn, grubun, dalgalı bir ekonomik ortamda ilk yarıda rekor kârlılığa ulaştığını ifade etti.

   Sonuçların, bölgesel yayılım stratejileri, yeni ürünlerinin başarısı ve tüm çalışanların özverisinden kaynaklandığını aktaran Ghosn: "Sonuçlar bu yılki hedeflerimize ulaşma konusunda bize güven veriyor." değerlendirmesini yaptı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x