Reklam
  • Reklam
Rating Nedir? – Ekonomi Sözlüğü

Rating Nedir? – Ekonomi Sözlüğü

Rating, deyince aklımıza ilk gelen televizyon programlarının rekabeti olsa da, burada size ratingin ekonomide şirketleri derecelendirirken nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağız.

Reklam
22 Ağustos 2017 - 14:10 - Güncelleme: 22 Ağustos 2017 - 16:03
Reklam

Rating gelecekteki kredi itibarına ilişkin mevcut görüştür. Derecelendirme doğrudan ve dolaylı olarak güvenilir kaynaklardan toplanmış bilgilere dayanmaktadır. Derecelendirme notu, not almak isteyen firmanın, işlemin ya da ihracın doğru, eksiksiz ve sürekli bilgi veren muhasebecilerine, hesap uzmanlarına, danışmanlarına, avukatlarına ve diğer uzman kişilere dayalı olarak raporunu hazırlar.

Firmaların tahvil ratingi nedir?

Firmaların borçlanmak amacıyla ihraç ettiği menkul kıymetlerdir. Firmaların temerrüde düşme durumları geçmiş dönemlerde yaşandığından bu ihraçlar devlet tahvillerinden daha risklidir.

Ancak, ihracı yapan firma finansal olarak ne kadar güçlü ise temerrüde düşme ihtimali o kadar azdır. Bu durumda firmanın ihraç ettiği tahvillerin riski azalmış olur. Moodys ve Standard&Poors gibi derecelendirme şirketleri, firmaların ihraç ettiği tahvillere derece vermektedir.

Verilen bu dereceler ile finansal piyasaların tahvilleri ne kadar riskli gördüğü anlaşılmaktadır. AAA kategorisi en güvenilir olanıdır. Ortalama bir yatırımcı için B kategorisi veya daha alttaki kategoriler riskli olarak tanımlanmaktadır.

Kurumsal yönetim derecelendirmesi nedir?

Bir kurumsal yönetim derecelendirme notu, kurumların hissedar haklarına verdikleri önemin, kamuyu aydınlatma faaliyetlerinin, menfaat sahipleri ile ilişkilerinin ve yönetim kurullarının genel kredibilitesi hakkında bir görüştür.  Derecelendirme notu, derecelendirilen kurumun sağladığı ve analistlerin diğer kaynaklardan edindiği bilgiler ışığında verilir. 

“Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının” verdiği notlar güvenilir midir?

Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen notlar özellikle başka ülkelerde yatırım yapmak isteyenler için bir çeşit referans niteliği taşımakta ve bu notlara oldukça değer verilmektedir. Ancak bu kuruluşlar her daim doğru tahminlerde bulunamıyorlar. Bunun en büyük örneğini geçtiğimiz senelerde Lehman Brothers’ın iflası üzerinde gördük. Lehman Brothers, ABD’nin en büyük şirketlerinden bir tanesiydi ve Standart&Poor’s kredi derecelendirme kuruluşundan almış olduğu not AAA idi. Yani alınabilecek en iyi nota sahipti. Ancak ertesi gün şirket iflas ettiğini açıkladı.

Kurumlar neye dikkat eder?

Kredi derecelendirme kuruluşları bu kararları alırken birçok etmeni göz önünde bulundururlar. Bunlar ülkenin ekonomik, endüstriyel ve mali güçlerinin yanı sıra ülke veya kurumun dış şoklara olan hassaslığı olarak gruplanabilir. Ekonomik açıdan üzerinde durulan konular; büyüme dinamikleri, borçlanma, gelir yapıları ve temel göstergelerdir. Hassasiyet konusunda ise politik risklerin yanında bankacılık sektörüne ait riskler ve hükümet bilançosu ile ilgili detaylar değerlendirilir.

Peki  Türkiye’nin şu anki kredi notu kaç?

Turkey  BB+        Baa3      BBB-  yani yatırım yapılamaz seviyede

Güney Kıbrıs’ın son notlarına baktığımızdaysa;

Moody's

Ba3 “spekülatif”

 

Temmuz 28 2017

S&P

BB+ “yatırım yapılamaz”

 

Mart 17 2017

Moody's

B1 “yüksek spekülatif”

 

Kasım 11 2016

Fitch

BB-“orta spekülatif”

 

Ekim 21 2016

S&P

BB “spekülatif”

 

Eylül 16 2016

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018