Reklam
  • Reklam
Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan Kıbrıs turizmini anlattı,...

Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan Kıbrıs turizmini anlattı, köklü değişim çağrısı yaptı!

Kıbrıs ekonomisi için turizm sektörü ayrı bir önem taşıyor. Peki bu sektör doğru yönetiliyor mu? Otel yatırımları hangi doğrultuda yapılıyor. Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine konuk oldu, detayları paylaştı..

Reklam
03 Ekim 2016 - 12:03 - Güncelleme: 05 Ekim 2016 - 02:16
Reklam

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Turizm için sancılı bir yıl oldu 2016, özellikle de Türkiye için. Önce Rusya krizi çıktı, ardından birbiri ardına gelen terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe girişimi. Türkiye’nin yaşadığı sıkıntı, artık dolayı da geçti, direkt KKTC’yi etkiliyor.

Rus yokluğunda ucuzlayan güney sahillerine karşı KKTC otelleri fiyat kıyaslamasında geri düştü. Bırakın Türkiye’den Akdeniz sahillerini tercih edenleri, Kıbrıslı tatilciler de soluğu Antalya’da aldı.

Ve ardından darbe girişimi. 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte seyahat kısıtlamaları hala sürüyor. O dönem birçok etkinlik ve tur iptal edildi. Şimdi bile havalimanarında uzun kimlik kontrol kuyrukları var.

Peki tüm bu gelişmeleri hazırlıksız yakalayan KKTC turizmi için son durum ne? Bu yıl kayıp yıl ilan edildi, fakat gelecek yıl için umut var mı?

Kıbrıs Türk turizm sektörünün tecrübeli isimlerinden, Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan ile değerlendiriyoruz..

 

“KIBRIS’TAN ANTALYA OTELLERİNE BÜYÜK TALEP”

Darbe girişimi, seyahati etkiledi mi?

Gelişlerde azalma var.  Geliş gidişlerdeki azalmayla birlikte otellerde ve uçaklarda da büyük boşluklar oluştu, dolayısıyla turizmin bir bacağı kırıldı.

Gelenler için böyle.. Peki gidenler ne düşünüyor? Türkiye turlarında son durum nedir? 4

Darbe sonrası, Türkiye’de tatil planı yapan Kıbrıs halkında büyük bir tedirginlik oldu. Özellikle İstanbul turizmi neredeyse bitti. Çünkü İstanbul’da darbe sonrası hareketlilik çok büyük. Yine Karadeniz turlarında önemli düşüşler var. Özetle bu sezon 50-60 grup turu baz alırsak, bu turların sayısı 5-6 ya düştü.

Fakat Antalya otellerinde son zamanlarda bir uyanma oldu, çünkü Antalya bölgesi darbeden pek etkilenmedi. Kıbrıs halkı da ‘hiç olmazsa yurtdışında tatilimi yapmış olayım’ düşüncesiyle Antalya otellerini tercih ediyor son dönemde.

Türkiye’deki oteller darbe sonrası boşluğu doldurmak için fiyatlarda büyük indirimler yaptı. Türkiye’de darbe sonrası günlüğü 100 TL’ye beş yıldızlı otel bulunabiliyor, ama şu an Kıbrıs’ta 300 TL’den aşağı beş yıldızlı otel yok. İnsanlar hizmet farkını da hesaba kattığı zaman, haliyle Kıbrıs’tan Antalya otellerine büyük bir yönelme oldu.

 

“TURİZMİN BACAĞI KIRILDI”

 

Bu süreç seyahat acentelerini nasıl etkiledi, bu düşüşlerin telafisi mümkün mü?

Kıbrıs’ta yer alan acenteler ne yazık ki ortadan kalktı. 3-5 kişiyle bu işler yürütülmeye çalışılıyor. Havayollarının kendi politikaları var, tur operatörü gibi olamadılar. Artık tur operatörleri devreye girdi. Dolayısıyla Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri üyelerinin bunların arasına girmesi, pay alması ve hayatını devam ettirmesi mümkün değil.

150’ye yakın acentenin sayısı şu anda bir elin parmak sayısını geçmez. Zaten turizmin bacağının kırılmasının nedeni de, acente bacağının kırılmasıdır. Çünkü ne kadar çok acente ve tur operatörünüz olursa, o kadar çok piyasaya girme şansınız olur, o kadar çok ülkeye gitme şansınız olur. Şirket olarak ve turizme gönül veren bir insan olarak bunları her fırsatta dile getiriyoruz. Fakat siyasi idarelere ve hükümete bunları bir türlü anlatamadık.

Elbette siyasetin çözemeyeceği bir olay değil bu. Acentelerin güçlendirilmesi gerekir, yapılan teşvikler ve bütçe sadece bir iki acenteye veriliyor ve turizmi kısırlaştırma yönünde kullanılıyor. Yapılan teşvikler hiç ihtiyacı olmayan, 50-100 milyon dolar verip otel yapan insanların çerez parası oluyor.

Dolayısıyla bizim en büyük sıkıntımız şu anda turizmin acente bacağını güçlendirmek. Daha küçük oteller, pansiyonlar turizmin bacağıdır. Onlara yatırım yapılmalıdır. Çünkü insanların çoğu zengin sosyete değildir. Dünyanın çoğunluğu orta düzey ve düşük düzey gelire sahip insanlardan ve ülkelerden oluşmaktadır. Eğer bu pastadan pay almak istiyorsanız, acentelerinizi güçlendirmeniz gerekir.  Turizmde küçük otelleri, pansiyonculuğu, hostel dediğimiz sistemi Kıbrıs’a getirelim. Kaynakları buralara aktarmamız gerekir. Bırakalım artık 5 yıldızlı casino otellerini. Onların zaten ihtiyaçları yok. Her biri bizim devletimizin üzerinde gelir düzeyi olan şirketlerdir.

 

“KRAL ÇIPLAK”

Küçük oteller nasıl katkı sağlıyor piyasaya?

Küçük otellerin ekonomiye getirisi çok yüksektir. Çünkü küçük oteller halkın içindedir. Küçük otele gelen insan; bakkaldan alışveriş yapacak, bir döner yiyecek, alışveriş yapacak vs.. Özetle şu andaki turizmin yapılış şeklini değiştirmek lazım. Ümit var mı diye sorarsanız, şu anda öyle bir ümit görmüyorum. Reel adımlar atılmıyor bu konuda.

Dün atılmadı o adımlar, bugün de atılmıyor. Yarın atılırsa ne kadar işe yarar sizce? Sanki günübirlik planlarla turizm ayakta kalmaya çalışıyor. Doğru bir yönetim bu sizce bu?

Gelecek yıl ne olacak sizce? Bir yıl içerisinde küçük oteller mi yapılacak, turizmin şekli mi değişiyor? Ekoturizm mi artacak ve yahut özel ilgi turizmi mi artacak? Bunlara yönelik bir hazırlanma mı yapıyoruz ki bu sorunun cevabını verebilelim rahatlıkla. Sadece gelecek sene, oteller kendi imkanlarıyla, bir de devletin o küçük teşviklerini kullanırlarsa işte %40’tan %50 ye çıkacaklar, %55’ten %60’a çıkacaklar, %60 ise %65 olacaklar ve biz de televizyonlara çıkıp konuşacağız. Sadece bu olacak önümüzdeki yıl turizmde.

Çünkü turizm bir senelik yatırımlarla, bir senelik hareketlerle, bir senelik projelerle, planlamalarla olacak iş değil ki..

Turizm dediğiniz olay için; 5 yıllık planlar yapılır, 10 yıllık planlar yapılır. Yani oteli yaparsınız ardından otelin geliri, çalışması, oturması, piyasaya tanıtılması, dünya ülkelerine tanıtılması, dünya pazarlarına tanıtılması derken en azından 3-5 yıl zaman alır. Yani o bile bir yılda olmuyor. Bir ülkenin turizm gidişatı bir yılda nasıl değişsin?

Her gelen hükümet Cek-Cak’larla bir yere gideceğimizi sanıyor. Kral çıplaktır artık, bunu söylememiz gerekir siyasetçilere, siyasi iradeye ya da yönetmeye talip olan insanlara. Kalıcı olmayan tedbirlerle turizmi bugünden yarına değiştiremezsiniz.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..