Reklam
  • Reklam
Piyasanın vazgeçilmez terimleri!

Piyasanın vazgeçilmez terimleri!

Piyasaya yeni başlayanlar için mutlaka öğrenilmesi gereken terimler var, genellikle de hayvanlarla özdeşleştirilmiştir piyasa durumu. Bakın hangisi ne anlama geliyor?

Reklam
30 Ağustos 2017 - 12:32 - Güncelleme: 31 Ağustos 2017 - 09:20
Reklam

Boğa Piyasası

Finans piyasalarında sıklıkla karşılaşılan terimlerden olan ayı ve boğa piyasası kavramları piyasanın yönü (trendi) hakkında bilgi vermektedir. Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir. Bu terimin kökeninin, boğaların her şeyi boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırdıkları inancından geldiği varsayılmaktadır.

 

Ayı Piyasası

Ayı piyasası, İngilizce “bearish market” olarak adlandırılmaktadır. Ayı piyasası, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır. Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir.

Ayılar karşılarındakine saldırırken pençe sallarlar, bu da aşağı yönlü bir sallama hareketidir. Bu sebepten düşüş trendine ayı piyasası denmiştir.

 

At Piyasası

Piyasalarda ölü ata yatırım yapmak diye de bir tabir vardır. Yani artık fiyatı yerinde sayan ve getiri sağlaması beklenmeyen yatırım araçlarına ölü at deniliyor.

 

Güvercin Piyasası

Diplomaside de çok sık karşılaştığımız şahin deyimi son dönemlerde finans piyasalarında güvercinle beraber çok sık kullanılıyor. Daha çok Amerika Merkez Bankası üyelerinin tavrı ile alakalı kullanılır.

Güvercin üyeler zayıf tarafları değerlendirerek gevşek politikayı savunuyor.

 

Şahin Piyasası

Şahin kelimesi konuşma dilinde agresif ve saldırgan anlamlarını çağrıştırmakla beraber finans jargonunda da aynı anlamda kullanılmaktadır.Daha çok Amerika Merkez Bankası üyelerinin tavrı ile alakalı kullanılır.

Şahin bir üye bir verinin güçlü tarafını değerlendirerek sıkı politikayı savunur.

 

Tavşan Piyasası.

Tavşan piyasası aşağı ya da yukarı yönlü herhangi bir eğilimin olmadığı, bir trendden bahsedilmeyen piyasalar için kullanılan bir tabirdir. Jim Paulsen’e göre¹ tavşan piyasası doyuma ulaşmış, ekonomik açıdan canlılığın sağlandığı ortamların sonrasında piyasaya hakim olan yatay pozisyondur. Tavşan piyasasında ufak çaplı inişler çıkışlar olabilir ama inatçı yükselişler ya da kararlı çakılmalar söz konusu değildir. Borsa tarihinde özellikle amerikan borsasında tavşan piyasası  ara sıra görülmektedir. Zaten bu kavramın çıkış noktası da ABD Borsasıdır.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018