Reklam
  • Reklam
Piyasaların gözü euro/dolar paritesinde..

Piyasaların gözü euro/dolar paritesinde..

Analistler, kısa vadede Fed'in faiz artırması ve vergi reformunun kabul edilmesi gibi gelişmelerin dolar için pozitif olacağını ancak, Euro Bölgesi'nde makroekonomik verilerin euroyu desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Reklam
29 Kasım 2017 - 12:31
Reklam

 

Euro/dolar paritesi, Alman ekonomisine ilişkin politik istikrarsızlık endişelerinin azalmasıyla yükseliş trendine geçti.

Bu ay içinde 1,1555'e kadar gerileyen euro/dolar paritesi, Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'in partisinin Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile koalisyon kurma hedefiyle görüşmeler yapmaya hazır olduğunu belirtmesiyle 1,1961'e kadar yükseldi ve 22 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Ekonomistler, ABD Senatosu'nda oylanacak vergi reformunun da euro/dolar paritesinin yönü üzerinde belirleyici olduğunu ifade etti.

"Euro/dolar 1,30 seviyesine yükselebilir"

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte, euro/dolar paritesinin 6 ay içerisinde 1,15 seviyesine kadar gerileyebileceğini ancak uzun dönemde 1,25-1,30 seviyelerine kadar yükselebileceğini belirtti.

Almanya'daki zorlu koalisyon görüşmelerinin parite üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını ifade eden Houte, doların euroya karşı zayıflamasının sebebinin ABD Senatosu'nda vergi reformunun henüz kabul edilmemesi olduğunu aktardı.

"Kısa vadede görünüm dolar için pozitif"

Houte, euronun Avrupa ekonomisinin beklenenden daha güçlü performans sergilemesiyle değer kazandığını dile getirerek, Euro Bölgesi'ndeki bütün güven göstergelerinin rekor seviyelere yakın olduğunu anlattı. Doların hala aşırı değerli olmasından dolayı uzun vadede değer kaybedeceği öngörüsünde bulunan Houte, kısa vadede ise durumların dolar için daha az olumsuzluk içerdiğini kaydetti. Houte, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faizleri sabit tutarken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri artıracak olmasının dolar için pozitif olduğuna dikkati çekti.

"Büyümenin euroya desteği devam ediyor"

Rabobank Uluslararası Başekonomisti ve Euro Bölgesi Stratejisti Elwin de Groot ise euro/dolar paritesinin 6 ay içerisinde 1,20, 12 ay içerisinde de 1,22 seviyesine ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

Almanya'da ekonomik güven verisinin yukarı yönlü olarak sürpriz yaptığını ve Euro Bölgesi'ndeki diğer ülkelerdeki büyümenin güçlü olduğunu vurgulayan Groot, ekonomik büyümenin, düşük enflasyonun ve düşük faiz oranlarının birleşiminin Euro Bölgesi'nde yatırımları ve Euro'yu desteklemeye devam ettiğini kaydetti.

Groot, euro/dolar paritesinin ABD Senatosu'nda oylanacak olan vergi reformunun senatodan geçmesin veya geçememesinden yoğun bir şekilde etkileneceğini ifade etti.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..