Reklam
  • Reklam
Pilotsuz uçaklar, 2018’de uçuşlara başlayacak.

Pilotsuz uçaklar, 2018'de uçuşlara başlayacak.

Film değil, gerçekten oluyor. Dünyanın en büyük uçak ve helikopter üreticilerinden Boeing, 2018'de pilotsuz uçaklarla deneme uçuşu yapmaya başlayacak. 

Reklam
12 Ağustos 2017 - 12:42 - Güncelleme: 12 Ağustos 2017 - 13:33
Reklam

 

Boeing’in pilotsuz uçuşlar için testlere önümüzdeki yıl başlaması planlanıyor.

Üstelik uçuşların çok daha güvenli olacağı iddia ediliyor. Havacılık kazalarının büyük bir bölümü pilotaj hatası sebebiyle oluyor. Ancak yolcular, sektörün önde gelenleri ile aynı fikirde değil.Yapılan bir araştırma ise birçok kişinin, pilotsuz uçak fikrini "ürkütücü" bulduğunu gösteriyor. 

Pilotsuz uçaklarla uçak yolculuklarının daha güvenli hale geleceğini savunuluyor, ancak birçok güvenlik uzmanı bu görüşte değil.

İngiliz Pilotlar Birliği'nden güvenlik uzmanı Steve Landells, "Çağ ötesi bu fikrin yarattığı heyecan dalgasıyla ilgili kaygılarımız var. Bazıları, pilotsuz hava yolculuğuyla ilgili gerçekleri unutmuş gibi görünüyor" diyor.

Landells şunları söylüyor:

"Kokpitte otomasyon yeni bir şey değil. Hatta otomasyon birçok operasyona destek veriyor. Ancak her gün pilotlar, yapmaları gereken seyi yapamayan otomatik sistemlere müdahale etmek zorunda kalıyor. Bilgisayarlar çalışmayabilir. Sık sık da çalışmıyor. Bilgisayarın çalışması için hala birilerine ihtiyaç var."

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Garanti Bankası alacaklarını sattı
Garanti Bankası alacaklarını sattı
60 milyon dolarlık Bitcoin hack'lendi
60 milyon dolarlık Bitcoin hack'lendi