Reklam
  • Reklam
Petroldeki yükseliş arz endişeleri ile durdu!

Petroldeki yükseliş arz endişeleri ile durdu!

Petroldeki yükseliş, ABD'de üretimin artması ve rekor seviyedeki stokların etkisi ile teklemeye başladı.

Reklam
06 Nisan 2017 - 08:52 - Güncelleme: 06 Nisan 2017 - 15:37
Reklam

Petrol fiyatlarının varil başına 51 doların üzerindeki yükselişi, ABD'de artan Petrol üretimi ve rekor seviyedeki stokların, OPEC öncülüğündeki üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılabileceğine ilişkin iyimserliğe ağır basmasının ardından tekledi.

Vadeli Petrol kontratları New York'ta yüzde 0.5 düştü ve Çarşamba günkü yüzde 0.2'lik kazancını geri verdi. ABD'de  Petrol  üretimi, Çarşamba günü açıklanan resmi verilere göre, yükselişini yedinci haftaya taşıdı ve stoklar yükselerek yeni bir rekora ulaştı. Pioneer Natural Resources Co. Başkanı Scott Sheffield, halen eğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) üretim kısıntısını Haziran'dan sonra da devam ettirmesi durumunda, fiyatların varil başına 55 dolara tırmanması gerektiğini söyledi.

Petrol fiyatları, bazı OPEC üyelerinin, diğer bazı OPEC dışı ülkeler ile vardığı altı aylık üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılmasını desteklemesi ile birlikte tekrar varil başına 50 doların üzerinde seyrediyor. OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD'de aktif Petrol sondaj kuyusu sayısının Eylül 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına karşın, piyasanın halihazırda yeniden dengelenmekte olduğu konusunda temkinli bir iyimserlik içinde olduğunu söyledi.

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "ABD üretimi, artmaya devam etmesi ile birlikte olumsuz bir faktör ve bu durum, fiyatların yükselişini durduruyor," dedi ve "Halen OPEC kısıntıları Petrol ün 45 doalra düşmesini önlüyor"şeklinde görüş bildirdi.

Mayıs vadeli Batı Teksas Petrol ü (WTI), Nymex piyasasında, 28 sent düşerek Hong Kong saati ile 08:46'da varil başına 50.87 dolara indi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 66 altında. Kontrat Çarşamba günü 12 sent yükselerek 51.15 dolardan kapandı. Fiyatlar geçen ayın başında, Aralık ayından bu yana ilk kez 50 doların altına inmişti.

Haziran vadeli Brent  Petrol ü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 27 sent ya da yüzde 0.5 düşerek varil başına 54.09 dolara geriledi. Fiyatlar Çarşamba günü 19 sent yükselerek 54.36 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petorlü, Haziran vadeli WTI'a kıyasla 2.77 dolar primli işlem gördü.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018